Toisten "paremmat" lapset

Herkkis

Eli minulla on pian 2 vuotias neiti ja tapaamme paljon samanikäisiä lapsia. Ystävilläni, kerhoissa jne...
Täytyy myöntää että muut lapset ovat omaa lastani taitavampia puhumaan ja ketterämpiä liikkumaan. Olen sitä mieltä että kaikki omaan tahtiin ja rakastan tietysti valtavasti lastani enkä pidä häntä mitenkään huonompana.
Tyttöni on rauhallisempi verrattuna muihin, empaatinen, huumorintajuinen ja ymmärtää puhetta ja asioita ihan yhtä hyvin kun muutkin tapaamamme samanikäiset.

Se mikä kuitenkin harmittaa, että miten muut äidit puhuvat lapselleni.
Ihan kuin jollekkin "hidasälyiselle".
"Hei näyttäppä missä on äiti" "Osaatko sanoa pallo" "Uskallatko tehdä sitä ja tätä" äidit eivät siis puhu näin muiden lapsille, vain ainoastaan minun lapselleni, vaikka hän ymmärtää ihan yhtä hyvin kun muutkin, ei vaan uskalla/ osaa vielä ilmaista itseään niin hyvin vielä.
En nyt osaa varmaan kunnolla asiaa selittää.
Olen monesti kertonut että tyttö ymmärtää kyllä kaiken mitä puhutaan...
Että mielestäni tuollaiset kommentit mitä he sanovat lapselleni ovat kyllä vähän pienemmille suunnattuja:(

Olen vissiin vähän herkkänahkainen??

3

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon nähnyt

      Oudolta kuulostaa!

      Enpä koskaan menisi sanomaan lapselle -- en minkään ikäiselle -- , että uskallatko tehdä jotakin. Enkä itse asiassa sanoisi noista muitakaan asioita.

      Et ole herkkänahkainen. Jostain ssyystä ympäristössäsi on erityisen tyhmiä tai mikä lie siihen syy. Ei tuolla tavoin puhuta toisten lapsille, eikä omillekaan.

    • jjkoopoopp

      Kyllä sitä kaikkea paskaa joutuu elämässä kokemaan. En nyt sanoisi tota vielä pahaksi. Jos rupee tarpeeksi ärsyttään niin et ole sellaisten kanssa vapaaehtoisesti tekemisissä.

    • Vain minun mielipide

      Olen läheltä seuraavana huomannut, että nykyään on paljon lapsia jotka, jopa nelivuotiaat, puhuvat erittäin huonosti ja epäselvästi.
      On niin paljon myös r-s-vikoja. Omat lapseni oppivat alle kaksivuotiaana puhumaan selvästi. (puhe kehittyi aikaisemmin, kävelyn opettelu myöhemmin)

      Elikkä sinun ei tarvitse vielä olla huolissaan, koska jostain kumman syystä nykylapset tarvitsevat puheterapiaa aika paljon, jopa 5 vuotiaat.

      Lapsesi on vielä alle kaksi vuotias, jos noin 3 vuotiaana ei puhe ole vielä alkanut sujumaan, niin sitten kannattaa varmaankin ottaa yhteyttä puheterapeuttiin.

      Lue kirjoja ja keskustele paljon lapsesi kanssa, joka päivä ennen päiväunia voi lukea lapselle sängyssä. Kirjastosta vaan hakemaan lasten satukirjoja :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe