jollakin tavalla mielessämme annettu toisillemme anteeksi (ainakin minä olen) vaikka ei olla puhutukaan niiin on sitten helpompi kohdata :)
Kyllä me varmaan ollaan
Kaikki hyvin?
311008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kaikki hyvin :) Mutta anteeksi aion silti vielä pyytää, jos siihen tulee mahdollisuus. Se on mielestäni kohteliasta.
" jos " !!!
anteeksi jos on toiminut niin että se on aiheellista.
Pyytää anteeksi ei koskaan liitetä sanaa jos.
elää. lienet se pukki.
tätä.
ja aina on mahdollisuus siihen :)
Ihan samanlailla harhoissa elää jokainen, joka Tunnistaa sen perusteella, että nimimerkki on ^^^^^.
ku rr palstalla rakastan sinua. ei stana näitä typeryyksiä.
samaa mielipuolta.
Joku nakkaa oikein sydäntäsärkevän kaipuuta tihkuvan viestin, niin johan on tarttuva alotus.
Tämä haukkuminen vasta typerää onkin..
Tämä on ikävä palsta eikä mikään haukkumis palsta..
Ei tainnut se rakastan sinua viesti olla sinulle kun noin älähdit siitä.
Ei pidä suhtautua näihin niin vakavasti.
Kaikki ymmärtää ettei tämä mikään suoralinja ole sille kaivatulle. .
Kaikki hyvin kulta, keskity nyt vaan siihen harjoitteluusi kaikin voimin.
ai mihinkä harjoitteluun?
Yhdelle ihanalle naiselle kirjoitan, joka suorittaa tutkintoon kuuluvaa työharjoittelua.
minä ainakin olEn;)
No anteeksi on annettu mutta puhua silti voitais. Ja lopetat sen pelkäämisen, jooko.
Itsekin pelkäät ;)
Rohkeakin pelkää, mutta hän toimii, eikä lamaannu tai pakene. Erilainen reagointitapa samaan tunteeseen. Ei kai se mitään rohkeutta oo, jos ei joudu voittamaan pelkoaan, jos vaan hoitaa jonkun homman ilman, että se tuntuu missään.
Söpö viesti = )
Sivusta, toivon että olette. Rakkautta ei ole, eikä tule ilman anteeksiantoa. Mun on aina ollut helppo pyytää anteeksi ja antaa anteeksi, toisaalta en ole varmaan älynnyt pyytää, jos en ole ymmärtänyt loukanneeni.
Anteeksi saaminen ja anteeksi pyytäminen on inhimillisyyttä parhaimmillaan. Vai löytyykö vieläkin jotakin parempaa. :)
Join hiton hyvät kahvit ja nyt vasta sitten alkaa tämä päivä rullaamaan.
Mä en ole hyvä antamaan anteeksi.
Viha voi laimeta vuosien mittaan.
Se on helpompaa antaa anteeksi jos ei ole loukattu tai pettynyt osapuoli.
Tiedän ihmisen joka sottaa jokaisen ihmissuhteensa ja erotessa vain häipyy, pysyy pois maisemista muutaman vuoden ja sitten tulee kyselemään muinakettuina "mitä kuuluu" ja yrittää aloittaa saman souvin.
Ihminen ei oikeastaan muutu ja aika harva aikuistuu. Olen erittäin pessimisti varsinkin alkoholistien suhteen. Ihmisen perusluonne on se mikä se on. Henkistä kasvua ja oivallista? Jaaha....jos ihminen ei ole koskaan tiennyt mitä se tarkoittaa, niin miten sen oppii yli 30 vuotiaana?
Ihmeitä tapahtuu, sitä en kiellä. Mutta olen tullut vanhemmiten realistisemmaksi. Jotkut asiat vain ovat.
Tuo kysymyksesi kuulostaa niin tutulta, että jo olet "hän", sanon että pysy kaukana, älä edes ajattele minua, äläkä edes muista mun nimeä. "Hänellä" voi olla minusta hyvät muistot, koska olin liian kiltti ja poistuin pettyneenä paikalta sanomatta, että hän oli kamala.
Mun kiukku ei ole turhaa vaikka suurin pettymykseni tuli siitä, ettei hän ollutkaan niin kiltti ja mukava kuin luulin. Kun tutustuminen eteni, hänestä paljastui kestämättömiä piirteitä. Miksi en sanonut sitä hänelle? Se oli oikeastaan minulta ilkeyttä: en halunnut suoda hänelle sitä tilaisuutta kasvaa. JA sitäpaitsi, mä en ole hänen kasvattaja. Jos tarjotaan pascaa: minä en palkitse sitä hyvällä. Vaan poistun ja annan hänen tukehtua omaansa.
Loogista, eikö?
Voi olla että se oli minun häviö. Mutta mä elän omien päätösteni kanssa.
minä taas en kykene anteeksi antamaan tahallista kiusantekoa, etenkään muutenkin vaikeassa elämäntilanteessa. ei edes ole tarvetta siihen.
helppo kääntää selkänsä sellaiselle ja olla kuin olisi ilmaa vain. mieluumin yssin kuin huonossa seurassa, joka luo negatiivisuutta ympärilleen tahallisesti.
Olen samaa mieltä.
Tahallinen kiusanteko, ihan vaan huvimielessä on täysin anteeksiantamatonta.
Elämä on nykyään muutenkin niin repivää, että soisin ihmisten olevan armollisempia ja lempeämpiä ystävilleen ja rakkailleen.
Parasta mitä voit antaa itsellesi on hyvä ja valikoitu ystävällinen seura.
Minkälaista on elää vihantunteen kanssa..?
Itse en siihen oikein pysty.
Minusta elämä on siihen aivan liian lyhyt..
Eihän kaikista tarvitse pitää mutta se vihantunne. .
Tarviiko sitä kantaa sydämessä..
Entä jos vaan luopuu siitä ja pitää sellaista neutraalia "tilaa", vaikka vähän välttelee sitä ihmistä...
ei siihen anteeksi antamattomuuteen vihaa tarvita :D
Kyllä minä en ikinä anna anteeksi ja vihaan koko elämäni näitä kiusaajia!!!! He ovat anteeksiantamattomuden ansainneet omilla teoilla. Vihaan heitä!!!!!!
paree,kun ei ikinä hänen kanssa enää kohdata.
Sitä samaa toivon. Ei omannut edes normi käytöstapoja.
Olen yrittänyt antaa hänelle anteeksi ja kai hänkin on minulle antanut anteeksi. Vaikka tietoisesti annan anteeksi mielessäni sanomalla puoliääneen "Annan anteeksi *****, että ....", niin silti minusta tuntuu hieman tyhmältä, miksi minun tai hänen täytyy pyytää elämää anteeksi. Elämä vaan on. Ihmiset loukkaavat. Sille ei voi mitään. Mutta tässä tullaan siihen, että olisi ihmisen paranemiselle hyvä asia, että hän antaisi anteeksi eikä katkeroituisi.
Kohtaaminen on aika nihkeää eronneilla aviopareillakin, että se on enemmän näyttelemistä ja pettymyksen nielemistä. Ihminen halusi onnistua ja tulla rakastetuksi ja hän ei saanut rakkautta lopulta vaan kylmää kyytiä. Tai suhde kaatui toisen itsekkyyteen. Onhan niitä syitä, mutta perusasia on se, että toinen ei rakastanut.
Annan hänelle anteeksi, että hän ei rakastanut ja en osannut itsekään rakastaa.
Ihmettelen vain, miksi meidän pitäisi vielä kohdata, jatkaa niinkuin olisimme näennäisesti kavereita. En halua astua kaveritasolle, koska se on näyttelemistä. Niin karkealta kuin se kuulostaakin, haluan unohtaa.
Aloituksessa kirjoitat että "on sitten helpompi kohdata" ja nyt ettet halua kohdata. Koeta jo päättää.
Eri nikit taitaa olla, jos tarkkoja ollaan.
Itse olen omaa tilannettani pähkäillyt, onko varsinaisesti mitään anteeksi pyydettävää tahi annettavaa. Tavallaan niin voisi ajatellakin, tavallaan taas ei. Jos jonkun pitäisi jotakin anteeksi pyytää, niin ehkä minun sitä, mitä kerran menin kysymään. Sillä hetkellä siihen oli kuitenkin ihan mahdoton sisäinen pakko. Ei se kysymys sinänsä, mutta mitä siitä seurasi...