Minulla todettiin vajaa 10 vuotta sitten migreeni. Podin silloin kroonistunutta päänsärkyä (n.2kk) jonka todettiin olevan migreeniä. Tänä aikana viime syksyyn "kohtaukset" olivat lieviä, en saanut esim. auroja. Joskus silloin tällöin harvakseltaan valot kävivät silmiin tai haistoin kaiken normaalia selvemmin, tiesin että kohta alkaa särkemään päätä ja nappasin pari buranaa. Eli kaikki oli "hyvin" tähän syksyyn saakka.
Tein syksyllä paljon töitä (mm. 3 vkoa putkeen) ja yksi kaunis päivä sain sitten aurallisen kohtauksen kesken työpäivän. Oksensin ja lähdin kotiin. Seuraavana päivänä menin lääkäriin ja sain täsmälääkkeeksi Oriptanin 800mg buranaa.
Siitä asti kohtaukset ovat kiusanneet joka päiväisestä harvempaan. Olen selvästi huomannut kohtausten liittymisen kuukautiskiertoon sekä siihen miten nukun. Selviä laukaisevia tekijöitä en ole huomannut. Lisäksi kohtaukset vaihtavat silmää, enemmän vasemmalla puolella ja joskus kovassa kohtauksessa molemmissa silmissä. Kohtaus kestää 20-30min jonka aikana olen täysin toimintakyvytön. En pysty menemään pitkälleen koska jos näin teen alan voimaan pahoin, muutoin en kohtausten aikana oksenna. Kohtaukseen otan 2x Oriptan sekä 2x 800mg buranaa. Kun kohtaus loppuu voin jatkaa toimintaani normaalisti. Ainoa oire mikä jää on kohtauksessa olevan silmän huono näkö (koko loppu päivän) sekä välillä kylmä hiki.
Nyt kyselenkin vasta sairastuneena, että onko muilla kohtaukset riippuvaisia menkkakierrosta? Vaihteleeko muilla silmät, eli kummassa kohtaus on? Oletteko saaneet estolääkitystä millä kohtausmäärillä?
Kiitos teille jos vastaatte :)
Migreeniin sairastunut
5
836
Vastaukset
- konkarikertoo
L-arginiini voi poistaa migreenin ja kannattaa tutkituttaa kilpirauhanen kunnolla.
- migreniros
Häh, vaikuttaako ne migreeniin? Mulla todettiin kasvaimia kilpirauhasissa vuos sitte ja nyt niit oli kontrollissa tullu lisää. Mut ne niin pieniä, ettei niille tehty mitää vielä.
- migreeni
Mulla migreenikohtauksia saa aikaan stressin laukeaminen (työviikon/tenttiviikon jälkeen usein kohtaus perjantaina iltapäivästä alkaen). Myös kierto/ unet vaikuttaa. ELi nukun pari yötä juuri kuukautisten alla usein huonosti ja silloin saattaa laueta kohtaus. Onneksi minulla särkylääke lepo/uni hämärässä ja viileässä auttaa hyvin ja olen lähes aina muutaman tunnin kuluttua jokseenkin toimintakykyinen. Seuraavana päivänä jo työkykyinen.
- avun saanut
Kannattaa ottaa se särkylääke heti kun ensioireet tulevat raakaa cola-juomaa tai kuppi kahvia- Tämä yhdistelmä toimii...ainakin useimmilla.
- 89g8g7
Migreenin voi ja laukaiseekin usein menkat, siis kuukautiset vaikuttavat,
sekä huonosti nukuttu yö ja liian lyhyet yö unet. Mutta, myöskin oireeton migreenikohtaus on mahdollinen.
Minulla halvaantui vyötäröstä alaspäin ja päänsärkyä ei ollut lainkaan.
Kaikki palautui ennalleen kun alkoi oksentaminen ja sitä sitten riitti yhdelle kertaa.
Se työpäivä menikin sitten ensiavussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703253
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541859Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591684- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411510Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581132
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251115