yksin intiaan

ensimatka

Oon koht 18vuotta täyttävä nuorinainen vanhempani antavat syntymäpäivälahjakseni matkan johonki maahan ja intia nyt on alkanu eniten kiinnostaa, mutta kannattaako intiaan lähteä yksin suht pienenä ja vaaleana naisenalkuna. Lähtisin mieluumin kuiteskin jonkun kaverin kans mut ne ei haluais intiaan :/. Ja en oo suunnitellu matkaa viel paljonkaa ni ois kiva tietää mihi päi intiaa ylipäätää kannattas lähtee.
ja jos jollai tulee antaa jotai vinkkejä oisin kiinnostunu kuulemaan, jos ylipäätään joku tähä vaivautuu ees vastaa :) ainii ja tää tulis olee mun eka kerta ulkomailla

11

303

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18 kertaa

      Aloita jostain helpommasta maasta kuin Intia. Tämän ehdit nähdä sitten vanhempana ja kokeneempana.

    • Matkalla taas

      Pakettimatka matkatoimiston kautta on turvallinen, mutta suosittelen kaveria mukaan, ihan käytännön asioiden vuoksi. Näillä matkatoimistojen järjestämillä matkoilla on muitakin mukana, joten helposti löytyy kaverikin siltä reissultakin.
      Tuttu kaveri matkassa olisi parempi, koska omat kokemukset ovat täysin vieraasta huonekaverista niin huonot, että en suosittele. Jos ottaa taas oman huoneen, se on käytännössä sama, kuin kustantaisit kaverillesi matkan, maksaa yleensä kohtuuttomasti.
      Jostainhan se matkailu on aina aloitettava. Kyllä pakettimatkallakin näkee kaikenlaista. Mielestäni Intia ei ole sen kummempi, kuin moni muukaan maa.

    • teetee1

      Intian Goa on ihana, mutta ehkä kuitenkin olisi hyvä aloitella jostain "helposta" kohteesta jos ei ole koskaan ennen ollut ulkomailla.
      Tokihan noilla valmismatkoilla on muitakin yksin matkustavia, mutta kun siitä huonekamusta ei sitten ole koskaan takeita mikä tyyppi on vastassa.

      Kanarian saaret on hyvä paikka aloittaa matkailu.

      Jos nyt kuitenkin haluut ehdottomasti lähteä Intiaan ja Goalle, nähdään siellä 27.2. :)

      • Pollo55

        En näe Intiaa mitenkään "vaikeana" matkakohteena, jostainhan sitä on aloitettava. Matkatoimistojen järjestämät pakettimatkat on niin helppoja, että en näe mitään syytä olla matkustamatta vaikka sitten Goalle jollain pakettimatkalla.
        Pidän Kanariansaaria aika hurjina paikkoina, ei nekään mitään kummoisia kohteita ole matkustaa ensi kertaa.


    • Intia

      Matkaa vaan ja järki mukana
      hauskaa matkaa

    • VahanJarrua

      Helpompi maa ettei jaa viimeiseksi matkaksi ja miksi yksin??, intia in asteikolla se meksikon jalkeen toiseksi viimeinen johon ensikertalainen ei kannata/voi menna, maailma on raaistunut sitten -86 kun muutin maailmalle.

      • yksinmatkaaja

        Yks kavereistani ois kiinnostunu lähtemään mulle matkaseuraks mut se ei uskalla mennä lentokoneella, tietäiskö joku kuinka matka onnistuisi junalla/laivalla? Aikaa on joten jos matka venyy ei se ole ongelma. Kiitos kaikille vastaajille :)


      • vuosia siellä
        yksinmatkaaja kirjoitti:

        Yks kavereistani ois kiinnostunu lähtemään mulle matkaseuraks mut se ei uskalla mennä lentokoneella, tietäiskö joku kuinka matka onnistuisi junalla/laivalla? Aikaa on joten jos matka venyy ei se ole ongelma. Kiitos kaikille vastaajille :)

        Unohda Intia!


      • Kunhan trollaat
        vuosia siellä kirjoitti:

        Unohda Intia!

        Et ole koskaa edes käynnytkään Intiassa, kun noin kommentoit!


      • Vuosia asunut
        Kunhan trollaat kirjoitti:

        Et ole koskaa edes käynnytkään Intiassa, kun noin kommentoit!

        Asun täällä.


      • Maailmalla matkannut
        yksinmatkaaja kirjoitti:

        Yks kavereistani ois kiinnostunu lähtemään mulle matkaseuraks mut se ei uskalla mennä lentokoneella, tietäiskö joku kuinka matka onnistuisi junalla/laivalla? Aikaa on joten jos matka venyy ei se ole ongelma. Kiitos kaikille vastaajille :)

        Rahtilaivalla voi matkustaa, jos aikaa on ja sisäistää, että matkustetaan todella rahtilaivalla. Tästäkin aiheesta paremmin tuolla http://www.rantapallo.fi/risteilymatkat/rahtilaivalla-maailmalle/

        Junalla matkaaminen on myös mahdollista ja elämys sinänsä. Aiheestä tässä http://www.pallontallaajat.net/pt3/keskustelu/index.php?topic=21572.0

        Kaverini (nuori nainen) matkasi aikoinaan Intiasta Suomeen moottoripyörällä, joten homma toimii toisinkin päin. Tosin joidenkin valtioiden tilanne on muuttunut siitä vuosien aikana, joiden läpi hän moottoripyörällä kulki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      101
      767
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe