yksin intiaan

ensimatka

Oon koht 18vuotta täyttävä nuorinainen vanhempani antavat syntymäpäivälahjakseni matkan johonki maahan ja intia nyt on alkanu eniten kiinnostaa, mutta kannattaako intiaan lähteä yksin suht pienenä ja vaaleana naisenalkuna. Lähtisin mieluumin kuiteskin jonkun kaverin kans mut ne ei haluais intiaan :/. Ja en oo suunnitellu matkaa viel paljonkaa ni ois kiva tietää mihi päi intiaa ylipäätää kannattas lähtee.
ja jos jollai tulee antaa jotai vinkkejä oisin kiinnostunu kuulemaan, jos ylipäätään joku tähä vaivautuu ees vastaa :) ainii ja tää tulis olee mun eka kerta ulkomailla

11

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18 kertaa

      Aloita jostain helpommasta maasta kuin Intia. Tämän ehdit nähdä sitten vanhempana ja kokeneempana.

    • Matkalla taas

      Pakettimatka matkatoimiston kautta on turvallinen, mutta suosittelen kaveria mukaan, ihan käytännön asioiden vuoksi. Näillä matkatoimistojen järjestämillä matkoilla on muitakin mukana, joten helposti löytyy kaverikin siltä reissultakin.
      Tuttu kaveri matkassa olisi parempi, koska omat kokemukset ovat täysin vieraasta huonekaverista niin huonot, että en suosittele. Jos ottaa taas oman huoneen, se on käytännössä sama, kuin kustantaisit kaverillesi matkan, maksaa yleensä kohtuuttomasti.
      Jostainhan se matkailu on aina aloitettava. Kyllä pakettimatkallakin näkee kaikenlaista. Mielestäni Intia ei ole sen kummempi, kuin moni muukaan maa.

    • teetee1

      Intian Goa on ihana, mutta ehkä kuitenkin olisi hyvä aloitella jostain "helposta" kohteesta jos ei ole koskaan ennen ollut ulkomailla.
      Tokihan noilla valmismatkoilla on muitakin yksin matkustavia, mutta kun siitä huonekamusta ei sitten ole koskaan takeita mikä tyyppi on vastassa.

      Kanarian saaret on hyvä paikka aloittaa matkailu.

      Jos nyt kuitenkin haluut ehdottomasti lähteä Intiaan ja Goalle, nähdään siellä 27.2. :)

      • Pollo55

        En näe Intiaa mitenkään "vaikeana" matkakohteena, jostainhan sitä on aloitettava. Matkatoimistojen järjestämät pakettimatkat on niin helppoja, että en näe mitään syytä olla matkustamatta vaikka sitten Goalle jollain pakettimatkalla.
        Pidän Kanariansaaria aika hurjina paikkoina, ei nekään mitään kummoisia kohteita ole matkustaa ensi kertaa.


    • Intia

      Matkaa vaan ja järki mukana
      hauskaa matkaa

    • VahanJarrua

      Helpompi maa ettei jaa viimeiseksi matkaksi ja miksi yksin??, intia in asteikolla se meksikon jalkeen toiseksi viimeinen johon ensikertalainen ei kannata/voi menna, maailma on raaistunut sitten -86 kun muutin maailmalle.

      • yksinmatkaaja

        Yks kavereistani ois kiinnostunu lähtemään mulle matkaseuraks mut se ei uskalla mennä lentokoneella, tietäiskö joku kuinka matka onnistuisi junalla/laivalla? Aikaa on joten jos matka venyy ei se ole ongelma. Kiitos kaikille vastaajille :)


      • vuosia siellä
        yksinmatkaaja kirjoitti:

        Yks kavereistani ois kiinnostunu lähtemään mulle matkaseuraks mut se ei uskalla mennä lentokoneella, tietäiskö joku kuinka matka onnistuisi junalla/laivalla? Aikaa on joten jos matka venyy ei se ole ongelma. Kiitos kaikille vastaajille :)

        Unohda Intia!


      • Kunhan trollaat
        vuosia siellä kirjoitti:

        Unohda Intia!

        Et ole koskaa edes käynnytkään Intiassa, kun noin kommentoit!


      • Vuosia asunut
        Kunhan trollaat kirjoitti:

        Et ole koskaa edes käynnytkään Intiassa, kun noin kommentoit!

        Asun täällä.


      • Maailmalla matkannut
        yksinmatkaaja kirjoitti:

        Yks kavereistani ois kiinnostunu lähtemään mulle matkaseuraks mut se ei uskalla mennä lentokoneella, tietäiskö joku kuinka matka onnistuisi junalla/laivalla? Aikaa on joten jos matka venyy ei se ole ongelma. Kiitos kaikille vastaajille :)

        Rahtilaivalla voi matkustaa, jos aikaa on ja sisäistää, että matkustetaan todella rahtilaivalla. Tästäkin aiheesta paremmin tuolla http://www.rantapallo.fi/risteilymatkat/rahtilaivalla-maailmalle/

        Junalla matkaaminen on myös mahdollista ja elämys sinänsä. Aiheestä tässä http://www.pallontallaajat.net/pt3/keskustelu/index.php?topic=21572.0

        Kaverini (nuori nainen) matkasi aikoinaan Intiasta Suomeen moottoripyörällä, joten homma toimii toisinkin päin. Tosin joidenkin valtioiden tilanne on muuttunut siitä vuosien aikana, joiden läpi hän moottoripyörällä kulki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      139
      7648
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7091
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3623
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      138
      3256
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2784
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2318
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe