Olen vähän ihmetellyt, miksi Himohamstraajat-ohjelmassa hamstraajat joutuisivat vankilaan siivouksen laiminlyönnistä, vaikka periaatteessa he eivät vahingoittaisi ihmisiä tai tehdä semmoisia lainvastaisia tilanteita.
Himohamstraajat vankiloissa
4
278
Vastaukset
- etkö tiedä ?
Vankilat ovat syyttömiä täynnä
- EOS
Mutta katsellessaan kyseisen dokumentin en yhäkään tajua tilanteen laitaa.
- Vanginvartija
Onhan siivouksen laiminlyönti rikoksista kauhein, villakoirat juoksee nurkissa ihmisiä puremassa. Siitähän voi tulla vesikauhu, niin kuin alkoholisteilla on !
Tavaran kasaaminen esimerkiksi omaan asutoon lisää palokuormaa. Tulipalon sattuessa roihahtaa siis paljon enemmän ja palaa pidempään. Tällä on kovasti lisäävä vaikutus palon aiheuttamiin vahinkoihin.
Tavaran ja jätteiden kasaaminen esimerkiksi omalle pihalle lisää rottien ja muiden tuholaisten mahdollisuuksia elää, lisääntyä ja levitä naapurustoon.
Suomessa tuskin kukaan on joutunut vankilaan sillä perusteella, että on jättänyt siivousvuoronsa väliin taikka unohtanut kitkeä rikkoruohot. Asuntojen haltuunottoja tavaran sairaalloisen varastoimisen vuoksi lienee tapahtunut ja sakkoja on luultavasti määrätty omakotitalon pihamaan käyttämisestä kaatopaikkana. Teoreettisesti vankeustuomiokin saattanee olla mahdollinen mainituilla perusteilla. Riippunee vähän, että mitä varastoi.
Muualla maailmassa voidaan olla ankarampia käytäntöjen suhteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745148- 332871
- 402584
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261983Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401932Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291779- 951762
- 1671637
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241378Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220