ilma elimistössä

ihmettelijä

Nonniin, laitetaanpas kysymys nyt tänne sydänpalstalle kun en muualle tiedä mihin laittaisin: eli, miksi on vaarallista, että ilmaa menee esim. suonensisäisen tiputuksen kautta elimistöön? Ilmeisesti kun se ´juttu´ on kädessä niin ei kauheasti haittaa, mutta jos on se cvk, niin sitten ei saa mennä yhtään. Eli mitä ilma aiheuttaa elimistössä sinne päästyään?
Itselläni on ollut molemmat ja nyt kotiinpäästyäni jäin miettimään asiaa.

6

5952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MattiH

      Vastaan sinulle totuudenmukaisesti. EI kannata kuitenkaan alkaa nähdä mitään kauhukuvia tästä.

      Pienet määrät ilmaa suonisto osaa hoidella tyylikkäästi ulos suonista.

      Vähänkin isommat määrät ilmaa (jos esimerkiksi ruiskulla painetaan suoneen) kulkevat suonessa tyhjänä kohtana ja saapuessaan sydämeen tyjjentävät sen hetkellisesti. Tästä seuraksena on ison lihaksen lyöminen tyhjää vasten (normaalisti veri vastustaa lyöntiä), jolloin se luhistuu sisältäpäin, sydänläpät baurioituvat ja sydän muuttaa pumppauskyvyttömäksi.

      Ei kannata kuitenkaan pohtia liikaa asiaa. Tämä vaatii aina tahallisen teon ja ilmaa pitää olla noin puoli ruiskullista.

      Koko verimassa kiertää ihmisen läpi alle kahdessa minuutissa. Ilma ei voi jäädä johonkin "varastoon" ja lähteä sieltä sitten liikkeelle. Eli kaksi minuuttai on se kriitiinen aika, jolloin tietää tapahtuiko mitään vahinkoa vaiko ei.

      • Tintti

        Ja kai sinä tiedät mitä tukos aiheuttaa.


      • kysyvä?!

        Niitähän löytyy 1ml-100ml välillä? Onko siis koolla väliä. Kerran eräs hoitaja sanoi, että tippaletkullinen ilmaa ei ei vielä aiheuta "katastrofia".


    • PMSK

      opistolla aikanaan tiedettiin kertoa, että noin 70ml ilmaa suoneen laitettuna aiheuttaa melko varmasti ongelmia.
      Esim. normaaliin tippaletkuun tällainen määrä ei mahdu, kuitenkin tippaletkut varmuuden vuoksi "letkutetaan" aina ennen nesteen laittoa suoneen ts. ilma ajetaan pois letkusta.

      Mitä siitä sitten seuraa?
      Riippuu siitä mihin ilma menee. Jos se menee sydämen sepelvaltimoihin seurauksena on infarkti eli "sydänkohtaus" sydämen jäädessä ilman happea ja ravinteita. Jos se menee keuhkoverenkiertoon seurauksena on ilmaembolia eli kaasujenvaihto vereen ei toimi eli kokonaan tai osittain veren hapetus lakkaa, jokainen mettiköön mitä siitä seuraa.
      Jos ilma eksyy aivoverenkiertoon on seurauksena aivohalvaus, joka yleensä johtaa neurologisiin ongelmiin tai kuolemaan.
      Myös esim. jonkun raajan verenkierron häiriintyminen on mahdollista, jolloin seurauksena voi olla raajan kuolio.

      Näitä samoja ongelmia esiintyy muuten mm. ns. sukeltajantaudissa, jossa verenkiertoon syntyy typpikuplia.

      Jonkun esttämä "kuolemaan johtava sydämen tyhjä lyönti" kuuluu maallikkouskomuksiin.

      Jos sulla on ollut oikeassa hoitopaikassa oikeiden hoitajien laittamana tällaisia välineitä niin tuskin oot vaarassa saada vaarallista annosta ilmaa suoniisi.

      • Anonyymi

        Eli ainakin tämä hoitopaikka, jossa olen ei ole oikea hoitopaikka jossa on oikeat hoitajat... Sillä täällä ainakin surutta ilmaa keskus laskimoon laitetaan..


    • onkotäänormaalia

      Onko täysin normaalia että sydän saattaa jättää lyöntejä välistä , tai että välillä voi tulla ylimääräisiä sydämen lyöntejä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      39
      9321
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      33
      3883
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      88
      2456
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      126
      2436
    5. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      39
      2334
    6. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      25
      1945
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1610
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      32
      1431
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1267
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      1062
    Aihe