Tuleeko meille ero. Mies loukkaa jatkuvasti ja mun on vaikeaa antaa anteeksi. Nytkin jo parin kuukauden riita ja jumitilanne. Olen ihan onneton en vaan enää osaa antaa anteeksi kun tuntuu etten osaa tehdä mitään oikein. Aina hän on pätevämpi kuin minä kaikessa, eikä kuuntele mitä sanon. Olen ihan yksin ei kavereita ja mies ollut ainoa kaveri ja nyt hän kehottaa mua hankkimaan kavereita joille puhua, ei kai jaksa enää mua kuunnella ja tukea. Parempi kai olis yksinkin. Asuntolaina just otettu, onneksi ei ole lapsia. Muutanko toiselle paikkakunnalle kauas pois. Selviääkö suhde vielä.
Ihan lopussa
Romahdus
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älähän hätäile vielä.
Kriisejä tulee parisuhteeseen - ja menee.
Ihan hyvää tuo mies sinulle toivoo,kavereita.
Yksi ihminen joutuu lujille jos joutuu olemaan kaikki ihmissuhteet yhdessä paketissa - voi käydä aika hikiseksi urakaksi.
Ei kannata heti lyödä hanskoja tiskiin ja paeta kun vastustaa , vaan kohtaat asian ja kyllä te selvitätte tilanteen.
Teillä on hyvä elämä edessänne, älkää ryssikö sitä turhan takia.
Jos kuitenkin itsestäsi tuntuu vielä vuoden päästä että tämä oli tässä, niin sitten annat palaa. Mutta ensin on hyvä huolella katsoa filmi loppuun asti ilman pikakelausta -- eipä ainakaan kaduta myöhemmin että tuli hätiköityä ja heitettyä ihan hyvä mies yli liadan.
Kiitos. Kunpa olisi tuo anteeksi antaminen ja riidan sopiminen mulle vaan helpompaa.
Riitojen sopiminen on taitolaji.
Ne jotka sen jalon taidon oppivat tulevat poikkeuksellisen onnellisiksi liitoissaan, niin tärkeä taito se on.
"Olen mieluummin onnellinen kuin aina oikeassa"- on hyvä motto.
Joskus joillekkin on hyvin vaikeaa olla riidan aikana hiljaa ja sitten myöntää "okei", siinä on moni kumppani melki pyörtyny hämmästyksestä kun ensi kertaa toinen kuuntelee ja myöntää että toisen puheissa itseasiassa on ideaa.
Kukaan ei ole täydellinen mutta kyllä epätäydellistäkin ihmistä pystyy tostavain rakastamaan vallan hurjasti. Onneksi.
Tosi mukavaa viikonloppua teille täältä jostain!