Juomien ja ruokien hintoja 2014 ??

Eli pitä mennä phukettiin helmikuun lopulla katalle ja aika ristiriitasta titetoa löytyy.
-Paljonko perus paukka maksaa baarissa?
-Mitä semmonen ämpäri paukku maksaa vaikka norm.vodkalla ja onko siinä 2dl vain 3,5dl se viinapottu?
-Mitä maksaa semmonen keskihintanen ruoka ravintolassa yhdelle normi annos ilman juomia?

Ja muitankin hintoja mitä tulee mieleen ja jos joku tietää hyvä sivun missä kaikki kerrotaak ni voi mielellään linkittää tai tehdä semmosen ku tuntuu että ei mistää löydy semmosta :)

8

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 31x..

      Ei neth nyt mahottomia maksa,jos ei ole varaa sapuskaan ja juomaan niin ota HK sinistä mukaan.
      Minulla on mennyt se 1500-2000 euroa /2vkk.

      Sillä on ryypännyt pari farankia ja puoli juottolaa,ja mukavaa on ollut.köyhän kannattaa jäädä suomeen ja säästää lisää rahaa.
      Turha sinne on mennä persaukisena.

      • Juu tosta hinnastosta vähän saa haisua kiitoksia :) Ja 31x en kysynny paljonko sulla menny rahaa vaan että mitä mikin maksaa kun en ole ennen thaimaassa käynnyt kyllä mulla on varattu kassaa pitkästi yli 2000€ mutta ei sitä ole pakko käyttää ja miks pitää aina aukoa päätään jollain tapaa...auo päätäs kavereilles niin minä teen enkä tuu tänne sotkemaan!!


    • valintoja

      phuketissa en ole käynyt kuin lentokentällä. Thaimaassa sen sijaan on ollut onni käydä muutaman kerran.
      Oman kokemukseni mukaan, mitä vähemmän rahaa on mennyt, sen parempi matka.
      Skootterin selästä näkee enemmän kuin taksin kyydissä, tai opastetuilla retkillä. skootterin kanssa ei tule kieliongelmia jne.
      Miksi maksaa saksalaisomisteiselle turisti *thairavintolalle* 5€ kun thaimaalaiset syövät naapurissa kahdella eurolla? hyvää ruokaa saa toki eurollakin.
      Miksi maksaa ravintolassa drinkistä jopa 150thb. kun pullon hong thongia saa landrinkeineen 400thb naapurissa. Toki thaimaa on täynnä turisteille suunnattuja pyydyksiä, joihin saa rahaa uppoamaan pohjattomasti. Toisaalta aidot kokemukset eivät välttämättä maksa mitään.

    • Phuket<3

      Jos meet vetää kunnolla märkää baglalle ni varaudu maksamaan. Bisse lähtee 100bht ylöspäin, riippuen onko "pubi" vai clubi. Paukut 60bht ylöspäin, riippuen täysin mitä juo. Banglan alkupäässä oo/oli paikka mistä sai tequilan 49bht. Suosittelen kyseistä paikkaa jos tykkää pelaa bilist ja vetää shishaa. Toivottavasti oli jelppii!

    • eppu2

      Ravintolassa paukut ja coktailit 170-200thb, olut 70-130thb. Ruoka katan alueella n. 70-380thb ja syö hyvin. Mopon päältä 10-20thb kanaa, äyriäisiä ja lihaa grillattuna. Minulla meni n. 700e kahdessa viikossa, söin lounaan sekä illalisen juomineen joka päivä, siinä on vaateostokset sekä aurinkotuolimaksu sekä tuk tuk mukana.

    • Roffe

      Jep`s eppu2 hinnat on kohdillaan ja oikeat sekä hyvin suuntaa antavat, eli kiitos asiallisuudesta.:) Tosin taas pakko tuoda esille, että skootterin vuokraus on varmin tapa pilata lomansa, matkakassansa tai menettää raajansa tai henkensä..:(
      Taksit ovat edullisia, joten unohda mopot ja moottoripyörät...Puuttuvat vakuutukset takaavat, että onnettomuustilanteissa turisti maksaa varmasti kaikki kulut..

      Ja jos rahaa ei löydy, niin selliin sitten siksi aikaa kun bahtit jostain löytyy?
      Mopovuokrauskusetukset yleisiä, ellet kuvaa ajopeliä joka kantilta ennen vuokrausta, niin joku naarmu löytyy kun palautat ajopelin...Ja hinta on tuhansia, vaikka kolhu olisi ollut jo ennestään mopossa..samoin menetät rahasi vesiskootterin tapauksessa..poliisit ovat yhteistyössä vuokraajien kanssa, josta saavat osuutensa, joten unohda vuokraukset...tai kokeile sitten onneasi..moni on kokeillut ja yhtä moni maksanut kalliin hinnan hölmöydestään...:)

      • Roffe

        Vesiskoottereista vielä senverran, että vuokraajilla on tapana laittaa skootterin kolhun tai naarmun päälle joku tarra, joka sitten liukenee veteen ja kun palauttaa skootterin niin kas..? Mikäs se siinä? turisti on rikkonut laitteen ja se olisi maksun aika ? Brittituristeilta meni phuketissa patongilla vastaavaan huijaukseen 30.000 .- Bahtia eikä poliisista ollut apua..sai komission vuokraajalta joten jos matkakassa riittää niin onnea vain ajeluun...Tosin on sanottava, että kaikki eivät huijaa, mutta mistä tunnistat sen vuokraajan joka ei ole se huijari?
        Mielestäni riskin ottaminen ei kruunaa muuten mukavaa lomaa vaikka miten houkuttaisi ajelu vuokralaitteella?

        Jos joudut huijatuksi, niin turha sitten marmattaa apua jostakin...olet vieraalla maalla ja maksat sen mitä vaaditaankin, vaikka miten harmittaisi...rikosilmoituksen voit tehdä, mutta lomasi ehtii jo loppua, ennenkuin siihen on saatu tolkkua, joten maksumieheksi jäät aina ja jokatapauksessa:)

        Parempi idea on ottaa pitkähäntävene tai muu vesilaite, jossa on jo kuski....Mutta jos on kovapäinen turisti, niin onnea valitsemallasi vesitiellä...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2548
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1763
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1602
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1377
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1262
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1159
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      38
      1055
    8. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1033
    9. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      1010
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      937
    Aihe