Bangkokissa oikeesti

Helmikuunlopussasinne

Miltä siellä Bangkokissa nyt oikeesti näyttää? Kuinka mielenosoitukset vaikuttavat paikanpäällä? Entä lentoaseman lähellä? Odotan vastauksia siellä tällä hetkellä olevilta, en surkeita suunsoittajilta.

6

419

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bangkokissa nyt

      Eilen oli iso kulkue Asokelta Sukhumwitia pitkin Chit Lomille, siitä kääntyi Lang Suanille ja meni m Suomen lähetystön edestä. Lumphinin puiston reunassa kääntyi Sarasinille ja palasi Wirelessia pitkin Ploen Chitille ja jatkoi taas Sukhumwitia pitkin takaisin Asokelle.

      Nämä ei ole hallintokortteleita vaan keskustan asuinaluetta, jossa paljon kauppoja ja ravintoloita. Mielenosoituksen ajan eli noin 13-17 liikenne oli seis ja koko keskeinen alue jumissa. Onneksi nyt ei kukaan ampunut, heitellyt pommeja tai granaatteja kulkueen päälle, mutta se riski näissä on. Ihmisiä on kuollut ja haavoittuneita on useita kymmeniä nyt alkuvuodesta.

      Poikkeustilan ohjeet tuli myös eilen iltapäivällä. Yli viiden hengen kokoontumiset on kielletty. Julkisten kulkuvälineiden ja katujen käyttö voidaan kieltää poliisijohtajan määräyksellä, ja poliisi saa tarkastaa kaduilla kulkevien laukkuja ja taskuja.

      Protestijohtaja sanoi jo heti poikkeustilasta kuultuaan, etteivät he aio noudattaa sitä. Thaimaan poliisi on tunnetusti Thakdinin kannattajia ja nykyhallituksen puolella, joten vaikeuksia on luvassa.

      Lentoasemalle asti näillä ei ole ollut vaikutusta, muuten kuin että Bangkokiin tulevia lentoja on peruttu. Monet lentoyhtiöt ovat yhdistelleet lentoja pienten matkustajamäärien vuoksi. Jotkin maat ovat antaneet ohjeeksi olla menemättä Thaimaahan ja muutama maa on kehottanut kansalaisiaan tulemaan pois Thaimaasta.

      Minun mielestä lentoja ei kannata perua. Ottakaa kuitenkin lentokentältä suunta jonnekin muualle kuin Bangkokiin. Täällä kaupungilla ei ole aivan turvallista, jos ei ymmärrä paikallisuutisia ja osaa varoa kulkuereittejä etukäteen.

    • En suosittele Bangkokia

      Enimmakseen nayttaa rauhalliselta, mutta koskaan et voi tietaa, missa seuraavaksi rajahtaa. Joillakin kaupungissa asuvilla, ulkomaalaisillakin, on enemman sisapiirin tietoa niin osaavat valttaa paremmin mielenosoitusalueita. Turistit yleensa vaan huomaavat yhtakkia olevansa keskella mielenosoitusta. Riski on etta tulee sirpalegranaatista osumia. Talla hetkella on lisaksi riski joutua mukaan poliisin ja mielenosoittajien yhteenottoon. Sellaisia on nyt odotettavissa kun poliisilla on poikkeustilan vuoksi laajat valtuudet ja mielenosoittajat aikovat uhmata kokoontumiskieltoa. Jos poliisi ei saa tilannetta hallintaan, riskina on armeijan valiintulo, mika luultavasti on vaistamatonta.

      Muualla Thaimaassa on melko rauhallista. Mita nyt pohjoisessa 63 ihmista kuollut kylmaan ja Isaanissa tapetyu punaisten paikallisjohtaja. Lentokentta on poikkeustila-alueella, mutta niin kauan kuin siella pain ei ole joukkoja, lentojen perumiseen ei ole syyta. Jos minulla olisi loma varattu ja lennot ostettu Bangkokiin, niin lentaisin tanne, mutta lähtisin kentalta kohti rannikkoa tai saaria. Kaupunki ei ole nyt oikein hyva paikka turisteille, koska mielenosoitusalueet vaihtelevat nopeasti.

    • bangsean-beach

      Koko viikko mennyt ilman suomalaisten tiedotusvälineiden vauhkoomista BKK:n mielenosoituksista. Hyvä niin.

    • Ekkamain liepeiltä

      Luultavasti tilanteen on auettava vaikka pakolla jo pelkästään maan talouden kannalta ja sotilasvallankaappaus on hyvinkin todennäköinen vaihtoehto kun vaalein ei saavuteta toivottua tulosta kuitenkaan tämän tietää molemmat osapuolet ja se mitä maassa sitten taphtuu on arvoitus joten jospa tähän sanoisin : onks pakko jos ei taho...........matkustaa tänne tänä vuonna kun maailma on täynnä vaihtoehtoja täällä Aasiassakin ja todella upeita paikkoja joista suomalaiset matkailijat vähemmän tietää kun matkatoimistot eivät niihin matkojaan tee ja mainonta jää reppureissaajien varaan

    • Rajoittaa elämää

      On levotonta, eikä rajoitu vain hallintokortteleihin. Tänään joku ääripunainen sai tarpeekseen ja ampui yhtä protestijohtajaa päähän. Uhri oli aseeton, piti puhetta auton lavalla ja johti ennakkoäänestyspaikan saartoa. Tapahtui lähiössä keskustan ulkopuolella, Ikean lähellä.

      Kyllähän ne aika kovaa meteliä pitää, alkaa se mesoaminen ärsyttää. Kranaatit ja ampumiset pelottaa myös jo sen verran ettei tule liikuttua ulkona kuin pakolliset menot, ruokakauppaan ja töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1185
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      299
      1098
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      867
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      859
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      571
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      538
    Aihe