Katsoiko kukaan MOT:n jutun Lyricasta? Olipa mielenkiintoinen katsaus. Suosittelen katsomaan Areenasta. http://areena.yle.fi/tv/2111282
Lyrica?
MOT
2357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsoin. Ongelmat tulleet lääkkeen liian suurista annoksista ja väärin käytöstä. Kyllä saan nuppini sekaisin Deprakinella ja lamictalillakin varmasti. Ky lääkkeiden oikeaa määrää etsittäessä. Liian huono olo minulle tullut monilla epilääkkeillä. Siitä kuin vielä vetää lisää lääkettä nuppiinsa kuolema on varma. Lyrica on lääke kuitenkin mitä en varmasti ala syömään.
Kyseinen MOT-ohjelma ei tuonut niinkään esille Lyrican haittavaikutuksia epilepsiapotilaiden osalta, vaan pääroolissa olivat psyykkisistä ongelmista (ahdistus) ja kivuista kärsivät henkilöt - ja sitä kautta lääkkeitä väärinkäyttävät.
Minua Lyrica ei ole koukuttanut, kuten ohjelmassa esille tuotiin. Itselleni siis ohjelman katsominen oli helpottavaa (vrt. mitkä tunnelmat olivat, kun luin infon ohejlmasta nimeltä MOT "Onnettomuuspilleri"). Tulee muistaa, että esim. kuolemantapaukset ovat eirttäin pieni määrä verrattuna käyttäjämäärään - monilla muilla lääkkeillä se on eittämättä paljon suurempi. Ohjelmassa ei myöskään tullut esille pitkäaikaisia vaikutuksia. Itselleni alun huimaus on ollut tähän mennessä suurin haitta - kohtaustilanteeseen ollut suureksi avuksi.