Lapsiin kohdistuva henkinen väkivalta

Kokosuvunlapsi

Kuinka vakavasti yhteiskunta oikeesti suhtautuu henkiseen väkivaltaan kun kohteena lapset? Nyt kun on ollu paljon julkisuudessa nuo lastensuojelun lainvastaiset toimet,niin eivätkö silloin juuri pahoinpitele lapsia? Esim.ottamalla täysin keksityillä perusteila lapsia huostaan perheistä.

Entä kun eivät puutu kotona tapahtuvaan henkiseen väkivaltaan lapsia kohtaan? Sallimalla ovat osallisia!? Eivätkä tutki kunnolla lastensuojeluilmoituksia,vaikka monia ilmoittajia,joissa ollaan huolissaan nimenomaan lasten henkisesti turvallisesta kasvuympäristöstä. Tyypillistä on lasten mollaaminen,niiden tunteiden väheksyminen,erlaiset psyykesidonnaisiin asioihin liittyvät uhkailut,täydellinen mitätöinti,lasten yhteydenpidon kiellot ja rajoitukset tarpeettomasti,yksitysyyden järjestelmälliset loukkaukset jne.. Usein syynä vanhemmab käytökselle on vain se että on menetetty ote lapsista ja/tai toistetaan mitä itse lapsena koettu,mutta joskus on kyse erilaisista mielen sairauksista:ollaan riippuvaisia omista lapsista tai halutaan kostaa lapselle kun koetaan että on epäonnistuttu jossain,mutta ei osata itseä syyllistää. Pahinta on lasten omiminen ja niiden mielen ja muistjälkien muokkaamiset. Näissä käytetyt keinot on äärimmäisen väkivaltaisia ja lasten toimintakykyä ja persoonaa vahvasti rajoittavia.

On todella nurinkurista lastensuojelua jos tällaisiin ei puututa. Tietenkin täytyisi tutkia edes ja ottaa siihen mukaan myös lapsipsykologi ja asiaan liittyvät todisteet. Lapsia tulee kuulla riittävän usein,jotta kodin oloista mahdollisesti henkisellä väkivallalla luotu manipulaatio ja kahlittu lojaliteetti saataisi mahdollisimman hyvin pois ja lapsi olisi oma itsensä.

Jättämällä jatkuvasti henkisestä väkivallasta lastensuojelun tietoon tulleet ilmoitukset tutkimatta, tullaan alueelle jossa itse siihen syyllistytään. Eikö se ole raskauttava seikka silloin kun lastensuojelu ei suojelekaan lasta. Lasten asema on parnantunut pikku hiljaa globaalisti,mutta todella huonosti lasten oikeuksia osataan,saati että sitä lapsille opetettais.

Ruotsissa on jopa häkki lastensuojeluviranomaiselle heilahtanut kun onkin suojan sijaan jaettu vain henkisiä traumoja ja vaurioita minä-kuvan luomiselle. Suomessa tulee toistaiseksi vasta vain huomautuksia ja yleistä on että ei tajuta mikä vahinko aiheutetaan kun ei puututa.

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huostis

      Lapset on syytäkin ottaa huostaan täysin kyvyttömiltä ja mielenvikaisilta vanhemmilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3734
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3698
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      94
      2649
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2564
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2219
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      27
      2073
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe