Siis pitkästä aikaa on viikonlippu etten ota alkoa yhtään kumma kyllä ei edes tee mielikään...jospa tästä alkais pitempi raittuiskausi
eka viikonloppu..
toivotaan parasta
15174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"toivotaan parasta"oli kiva lukea kirjoituksesi.saako kysyä,mikäpä on saanut sut tälle mielelle?
No vuosikausien rankka viinan juonti joka viikonloppu 1,7.litraa kirkasta ja olutta joskus otin viikollakin...olen kaikenlisäksi naisihminen.päätin nyt että pakko pistää korkki kiinni edes joksikin aikaa.Tiedän että viinan himo iskee jossain vaiheessa mutta yritän nyt ihan tosissani etten sorru...
Joka viikonloppu? You gotta be fucking kidding me! Lähes joka PÄIVÄ vuodesta 2009 asti.
"eka viikonloppu"ilman aloitusta ei ainakaan voi onnistua : ).Kiva kun muitakin naisia täällä.tsemppiä ja kirjoittele kuulumisia!
http://www.youtube.com/watch?v=y2rm10Mpk6E
Tule maanantainakin tähän viestiketjuun
Aikasa kutaki. Oon iha aikusten oikeesti alkanut vakavasti harkitsemaan kunnon katkaisuhoitoa. Vuodesta 2009 asti ollut lähes joka ikinen päivä kännissä. Aluksi saattoi olla jopa 3 nolla-päivää, mutta nykyään yksikin on harvinaista.
Voitte vain kuvitella turvonneen naamani ja mahani, sisuskalukivuista ja yleiskunnosta puhumattakaan.
Kyllä oikeasti kannattaa ottaa katkaisu alkoholiin ja hakea apua ,jos ei siihen yksinään pysty. Joka ilinen päivä humalassa ei ole mitään oikeaa elämää. Toiset pystyvät katkaisemaan kierteen itse toiset ei. Me olemme niin erilaisia. Tsemppiä teille molemmille.
Ei kannata ottaa tänäänkään, ja viikonloppuhan on vasta alussaan.
Täällä myös kolmas nainen joka taistelee alkoholismia vastaan. Tänä vuonna 26 vuotta tulee täyteen, ja en pysty edes miettii niitä kaikkia juttuja mitä kännissä on tullu tehtyä. Mutta kerrottakoon että olen esim. varastanut olutta kaupasta ja ajanut kännissä kolarin. Nyt 2 viikkoa olen ollut vesiselvä. Kova himo oli ekalla viikolla, mutta nyt rupee jo elämä tuntuu ihan mukavalta. Niin ja jos ekoina päivinä, viikkoina, kuukausina... miten kauan nyt kestääkään se kova viinan himo, niin itellä toimii suklaa tähän :D Yleensä ennen tuli juotua kun vähänkin ahisti, niin täytyi sit korvata se alko jollain muulla, joten korvasin sen suklaalla ja karkeilla. riippuvuushan tuokin, mutta ainakin tällä hetkellä parempi kun alkoholi. Tsemppia teille Naiset! Ja miehille myös :)
Mulla taas auttaa kun jätin turhat mässyt ja hiilarit pois syön kunnollista ruokaa ja paljon kasviksia.Tietty säännöllisesti päivän mittaan ei tee mieli alkoa yhtään kun koko ajan kylläinen olo.Suosittelen tätä muillekin jotka haluaa eroon viinasta tai ainakin vähentää sitä
Nälän tunnetta ja janoa on hyvä välttää, ettei juomisen himo pääse yllättämään.
Unen puute ja yksinäisyys saattavat myös johtaa juomiseen.
Miltäs nyt tuntuu, kun viikonloppu on jo takana?
Pellit kiinni ensi viikonloppuna.
Tein raskaustestin ja näytti haaleeta viivaa. Olin jo silloin lopettanut vodkan,viinin,oluen ja tupakan. Nyt tulee kahdeksantoista vuoden raitis ajanjakso :) Mies lopetti myös ja nyt koittaa irti tupakastakin kun maksa ja keuhkot ovat huonona. Ajattelimme aloittaa uusia harrastuksia kuten matkailun,jonkunlaisen liikunnan,mökkeilyn ja kalastuksen :)