Vähän paha mieli

Sateenkaaripoitsu

On taas niin ilkeitä ihmisiä liikkeellä. Minä olen oikeasti metsästäjä enkä mikään huvimetsästäjä. Riidanhaluiset pukarit aina vaan haluavat lyödä vyön alle. Me metsästäjät kuitenkin pidämme yhtenä veljeskuntana pintamme. On se hieno harrastus. Viime maanantaina kävin ostamassa uuden maastokuvioisen lippiksen. Voi veljet kun se on hyvännäköinen, aamulla kun pesin hampaita niin se oli päässäni ja nautiskelin näystä peiliin katsoessani. Mitä mieltä olette, kannattaisko jo nyt ostaa uudet kahluusaappaat sorsastuskautta ajatellen? Ei siksi että olisin lähdössä jo kahlaamaan, mutta kavereitten kanssa olisi kiva vähän ennakoida ja hypistellä noita saappaita.

9

525

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nahkan & saappaat

      Osta hyvä sateenaaripoitsu kahluusaappaat ja kutsu kaverisi veronmaksajien kustantamalle metsästysmajalle muotinäytökseen. Varmasti monella muullakin on kiihottavat tamineet. Vertailkaa metsästäjien kiiltävää nahkaa ja hypistelkää uhkeita pyssyjä. Uusi jahtikausi on lopulta tulossa ja laavulla on jälleen lämmintä poikien kesken tuoksuvilla havuilla. Varmaan pääset jahtiporukassa laukaisemaan jo ennen syksyä....

      • Kyllä muuten, mutta

        mistä löytyy se veronmaksajien kustantama metsästysmaja? Laita osoite tänne.


      • rmatti
        Kyllä muuten, mutta kirjoitti:

        mistä löytyy se veronmaksajien kustantama metsästysmaja? Laita osoite tänne.

        Kaikki metsästysmajathan loppujen lopuksi ovat .veronmaksajien kustantamia. Eihän tuohon tarvita enempää järkeä kuin laskutoimitukseen 1 1. Lähimmät osoitteet tiedät varmasti itse.

        Saaliiksi saadusta hirvenlihasta eivät hirvestäjät ole tarvinneet maksaa veroa. Hirvien jahtaamisesta aiheuteet kustannukset kun ovat paljon saatua hirvenlihaa suuremmat.

        Hirvestyksen virkistysarvon metsästäjät laskelmoivat olevan noi 30 % saalista suuremman. Siinähän olisi verottajalle sopiva kohde valtion rahahuolien paikkaamiseksi. Myös metsästysmajojen kiinteistövero pitäisi palauttaa vaikka joku yleisötilaisuus mökillä pidettäisiinkin.


      • Siis metsästäjät
        rmatti kirjoitti:

        Kaikki metsästysmajathan loppujen lopuksi ovat .veronmaksajien kustantamia. Eihän tuohon tarvita enempää järkeä kuin laskutoimitukseen 1 1. Lähimmät osoitteet tiedät varmasti itse.

        Saaliiksi saadusta hirvenlihasta eivät hirvestäjät ole tarvinneet maksaa veroa. Hirvien jahtaamisesta aiheuteet kustannukset kun ovat paljon saatua hirvenlihaa suuremmat.

        Hirvestyksen virkistysarvon metsästäjät laskelmoivat olevan noi 30 % saalista suuremman. Siinähän olisi verottajalle sopiva kohde valtion rahahuolien paikkaamiseksi. Myös metsästysmajojen kiinteistövero pitäisi palauttaa vaikka joku yleisötilaisuus mökillä pidettäisiinkin.

        ovat kuin ovatkin ihan omalla rahallaan ja porukalla ne majat rakentaneet...

        No siinä mielessä kun he kerran ovat veronmaksajia, niin veronmaksajien rahoillahan ne ... Nyt vasta tajusin mitä ajoit takaa.


    • ulos kaapista

      Sateenkaaripoitsu,
      nyt sinun ehdottomasti tulee liittyä johonkin Suommen Metssästysliiton piiriin jäseneksi (.metssastajaliitto.fhi).
      Sieltä löytyy ihan johtoportaasta hyvin samanhenkistä metsästäjää, esimerkiksi, kun taannoin kiireellä aselakia rustattiin ja se monin kohdin oli huonosti, jopa ala-arvoisesti valmisteltu, nämä kyseiset johtajat olivat hyvin rauhallisia ja myönteisiä asialle, päntiönään ylistivät uutta aselakiehdotusta ja hurmoksessa hokivat: Kyllä tämän kanssa voidaan elää (mikä sateenkaariVihjaus!!), ei koske metsästäjiä, eihän me tuollaisia aseita edes tarvitakaan, tämä pumpuliverkkohan on muikun pyyntiin paljon parempi kuin kielletty nuotta, jne........

      Vaikuttaisivat olevan hyvin kokeneita ja taitavia ahterin nuoleskelijoita sekä poikain kanssa peuhaajia, kyllä Teillä tulisi olemaan tosi hauskaa heidän kaverinaan.

      Minäkin tulen kaapista ulos, nimittäin olen hyvin innokas ostelemaan ruutia, nalleja, luoteja ja hauleja, koskapa niitä paljon kulutan, itse tehtyyn panokseen on kiva vetäistä tushilla sateenkaaren värit koristeeksi.

      On metsästys hieno ja hyödyllinen harrastus, lihathan kuolee maastoon mätänemään, jos niitä ei metsästä syötäväksi, onko parempaa luonnonsuojelua olemassakaan?? Minäkin siirryn sitten vegaaniksi, jos riistaliha vähenee niin paljon, ettei sitä jää metsiin mätänemään.

    • Sateenkaaripoitsu

      Onko sulla nyt mitään metsästystaminetta päälläsi? Mulla on maastopuku, hahkasaappaat ja panosvyö.

      • oletko ajatellut

        koskaan sellaisia leuopardikuvioisia uikkareita? Ne on myös tosi kivoja metsästysretkillä :) Tosi kiva mennä poikien kanssa uimaan sorsastusaikaan sellaiset nätit uikkarit päällä.


    • Parhaat muistot

      Älä välitä noista ilkeistä ihmisistä, jotka ovat kateellisia, kun ei heillä ole varaa edes metsästysvarusteisiin. Kerro meille sen sijaan, jotakin positiivista. Ketkä ovat parhaita kavereitasi ja millaisia ovat parhaat metsästysmuistosi? Kiinnitetäänkö metsästyksessä nykyään riittävästi huomiota pukeutumiseen.?

    • Anonyymi

      Osta toki kahluusaappaat ja varsinkin kireät nahkahousut. Niillä pääset kavereiden suosioon havuilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe