Vähän paha mieli

Sateenkaaripoitsu

On taas niin ilkeitä ihmisiä liikkeellä. Minä olen oikeasti metsästäjä enkä mikään huvimetsästäjä. Riidanhaluiset pukarit aina vaan haluavat lyödä vyön alle. Me metsästäjät kuitenkin pidämme yhtenä veljeskuntana pintamme. On se hieno harrastus. Viime maanantaina kävin ostamassa uuden maastokuvioisen lippiksen. Voi veljet kun se on hyvännäköinen, aamulla kun pesin hampaita niin se oli päässäni ja nautiskelin näystä peiliin katsoessani. Mitä mieltä olette, kannattaisko jo nyt ostaa uudet kahluusaappaat sorsastuskautta ajatellen? Ei siksi että olisin lähdössä jo kahlaamaan, mutta kavereitten kanssa olisi kiva vähän ennakoida ja hypistellä noita saappaita.

9

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nahkan & saappaat

      Osta hyvä sateenaaripoitsu kahluusaappaat ja kutsu kaverisi veronmaksajien kustantamalle metsästysmajalle muotinäytökseen. Varmasti monella muullakin on kiihottavat tamineet. Vertailkaa metsästäjien kiiltävää nahkaa ja hypistelkää uhkeita pyssyjä. Uusi jahtikausi on lopulta tulossa ja laavulla on jälleen lämmintä poikien kesken tuoksuvilla havuilla. Varmaan pääset jahtiporukassa laukaisemaan jo ennen syksyä....

      • Kyllä muuten, mutta

        mistä löytyy se veronmaksajien kustantama metsästysmaja? Laita osoite tänne.


      • rmatti
        Kyllä muuten, mutta kirjoitti:

        mistä löytyy se veronmaksajien kustantama metsästysmaja? Laita osoite tänne.

        Kaikki metsästysmajathan loppujen lopuksi ovat .veronmaksajien kustantamia. Eihän tuohon tarvita enempää järkeä kuin laskutoimitukseen 1 1. Lähimmät osoitteet tiedät varmasti itse.

        Saaliiksi saadusta hirvenlihasta eivät hirvestäjät ole tarvinneet maksaa veroa. Hirvien jahtaamisesta aiheuteet kustannukset kun ovat paljon saatua hirvenlihaa suuremmat.

        Hirvestyksen virkistysarvon metsästäjät laskelmoivat olevan noi 30 % saalista suuremman. Siinähän olisi verottajalle sopiva kohde valtion rahahuolien paikkaamiseksi. Myös metsästysmajojen kiinteistövero pitäisi palauttaa vaikka joku yleisötilaisuus mökillä pidettäisiinkin.


      • Siis metsästäjät
        rmatti kirjoitti:

        Kaikki metsästysmajathan loppujen lopuksi ovat .veronmaksajien kustantamia. Eihän tuohon tarvita enempää järkeä kuin laskutoimitukseen 1 1. Lähimmät osoitteet tiedät varmasti itse.

        Saaliiksi saadusta hirvenlihasta eivät hirvestäjät ole tarvinneet maksaa veroa. Hirvien jahtaamisesta aiheuteet kustannukset kun ovat paljon saatua hirvenlihaa suuremmat.

        Hirvestyksen virkistysarvon metsästäjät laskelmoivat olevan noi 30 % saalista suuremman. Siinähän olisi verottajalle sopiva kohde valtion rahahuolien paikkaamiseksi. Myös metsästysmajojen kiinteistövero pitäisi palauttaa vaikka joku yleisötilaisuus mökillä pidettäisiinkin.

        ovat kuin ovatkin ihan omalla rahallaan ja porukalla ne majat rakentaneet...

        No siinä mielessä kun he kerran ovat veronmaksajia, niin veronmaksajien rahoillahan ne ... Nyt vasta tajusin mitä ajoit takaa.


    • ulos kaapista

      Sateenkaaripoitsu,
      nyt sinun ehdottomasti tulee liittyä johonkin Suommen Metssästysliiton piiriin jäseneksi (.metssastajaliitto.fhi).
      Sieltä löytyy ihan johtoportaasta hyvin samanhenkistä metsästäjää, esimerkiksi, kun taannoin kiireellä aselakia rustattiin ja se monin kohdin oli huonosti, jopa ala-arvoisesti valmisteltu, nämä kyseiset johtajat olivat hyvin rauhallisia ja myönteisiä asialle, päntiönään ylistivät uutta aselakiehdotusta ja hurmoksessa hokivat: Kyllä tämän kanssa voidaan elää (mikä sateenkaariVihjaus!!), ei koske metsästäjiä, eihän me tuollaisia aseita edes tarvitakaan, tämä pumpuliverkkohan on muikun pyyntiin paljon parempi kuin kielletty nuotta, jne........

      Vaikuttaisivat olevan hyvin kokeneita ja taitavia ahterin nuoleskelijoita sekä poikain kanssa peuhaajia, kyllä Teillä tulisi olemaan tosi hauskaa heidän kaverinaan.

      Minäkin tulen kaapista ulos, nimittäin olen hyvin innokas ostelemaan ruutia, nalleja, luoteja ja hauleja, koskapa niitä paljon kulutan, itse tehtyyn panokseen on kiva vetäistä tushilla sateenkaaren värit koristeeksi.

      On metsästys hieno ja hyödyllinen harrastus, lihathan kuolee maastoon mätänemään, jos niitä ei metsästä syötäväksi, onko parempaa luonnonsuojelua olemassakaan?? Minäkin siirryn sitten vegaaniksi, jos riistaliha vähenee niin paljon, ettei sitä jää metsiin mätänemään.

    • Sateenkaaripoitsu

      Onko sulla nyt mitään metsästystaminetta päälläsi? Mulla on maastopuku, hahkasaappaat ja panosvyö.

      • oletko ajatellut

        koskaan sellaisia leuopardikuvioisia uikkareita? Ne on myös tosi kivoja metsästysretkillä :) Tosi kiva mennä poikien kanssa uimaan sorsastusaikaan sellaiset nätit uikkarit päällä.


    • Parhaat muistot

      Älä välitä noista ilkeistä ihmisistä, jotka ovat kateellisia, kun ei heillä ole varaa edes metsästysvarusteisiin. Kerro meille sen sijaan, jotakin positiivista. Ketkä ovat parhaita kavereitasi ja millaisia ovat parhaat metsästysmuistosi? Kiinnitetäänkö metsästyksessä nykyään riittävästi huomiota pukeutumiseen.?

    • Anonyymi

      Osta toki kahluusaappaat ja varsinkin kireät nahkahousut. Niillä pääset kavereiden suosioon havuilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      175
      3331
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2569
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2410
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      93
      2342
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2289
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1618
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1551
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1357
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1350
    10. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      73
      1200
    Aihe