Hankkikaa ihmiset kunnon autoja!

Ladailijamiekkonen

Liikenteessä kun menen, olen kaikin puolin rauhallinen ja kohtelias kanssa-autoilijoita kohtaan. Nyt on kuitenkin sen sortin pakkaset menossa, että ihan pakko purkautua edes tällä palstalla.

Hankkaa nyt herranjestas ihmiset kunnon autoja eli Ladoja. Ei ne teidän räppänät käynnisty eikä pysy teillä täällä arktisessa ilmastossa. Lada se on sen sijaan tehty kestämään Siperiankin pakkaset.

Itselläni on Ladan takaluukussa vakivarusteina käynnistyskaapelit ja hinausköysi. Niitä käytän tuon tuostakin länsäräppänöille apuvirtaa antaessa, ja tien päälle hyytyneitä räppänöitä hinatessa.

On se nyt kuulkaa sillä lailla, että rajansa kaikella. Olen mukava mies, mutta kun vähän joka kadun kulmassa saa olla auttamassa räppänää, jonka hilavitkuttimet on solmussa, ja milloin mikäkin vitkutin pettänyt, niin alkaahan se jo vähempikin tympiä. Eilenkin annoin marketin pihalla apuvirtaa räppänään, jossa ei herranjestas omistaja edes löytänyt akkua! Heppoisista osista kyhätty"moottori" oli pitänyt räppänässä peittää muovimaskin alle, ettei asiakas näkisi kamalaa totuutta.

Nyt siis räppänistit mars mars vaihtamaan laatuautoon! Ladan kun hommaa, eli parhaaseen vaihtaa, niin ei haittaa pakkaset eikä pikkutöyssyt tiessä! Perskules!

7

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ladafever

      Niin totta taas. Tähän on helppo yhtyä. Minullakin hinausköysi ja apukaapelit ovat olleet kovassa käytössä kun länsitekeleitä on hinattu ojista ja annettu virtaa täysin jäätyneisiin akkuihin. Onneksi Ladassa kaikki ominaisuudet puoltavat turvallista ja mukavaa talviautoilua.

    • Kanto.

      Sama homma täälä päin, eipä ole saanu nukkua rauhassa oikeastaan yhtään yötä kun on pitäny lähtiä auttaan länsilaatuautoilijoita ties minne. Olen varoitellu heitä lähtemästä liikkeelle kun autot ovat mitä ovat niillä. Sanovat että kun automainoksissa silloin kerrottiin että ovat hyviä ja on jos mitä apuvälineitä, peruutustutkakin löytyy ja kysyivät on Ladassa sellaista. Kerroin että mitä minä sillä teen näänhän minä takalasista ja peileistä mitä takana on.
      No kun on auttava mieli niin onkai sitä autettava pulaan joutuneita silloin kun apua pyydetään.

    • BMW vaihtoon

      Oli toverilta selkeä ja rehellinen kirjoitus! Räppänän kanssa paljon ongelmiin joutuneena lienee viisainta noudattaa viisaamman neuvoa. BMW vaihtoon ja Lada tilalle!

    • lada 1600

      Löytyihän se ensimmäinen järkevä bemukuski,elämäsi on tämän jälkeen pelkkää juhlaa.

    • lörssen

      Bmw kuskien märkäuni,päästä ajelee Ladalla.

    • Ladanjet
      • jörgenssen

        "länsiautoja on tiet täynnä, ladoja ei näy missään."
        Totta on,muutaman asteen pakkanen on ne sinne hyydyttänyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      286
      4510
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      318
      2529
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      127
      2502
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      164
      2383
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      196
      2257
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      491
      1244
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      389
      1159
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      12
      1121
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      953
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      92
      928
    Aihe