Hankkikaa ihmiset kunnon autoja!

Ladailijamiekkonen

Liikenteessä kun menen, olen kaikin puolin rauhallinen ja kohtelias kanssa-autoilijoita kohtaan. Nyt on kuitenkin sen sortin pakkaset menossa, että ihan pakko purkautua edes tällä palstalla.

Hankkaa nyt herranjestas ihmiset kunnon autoja eli Ladoja. Ei ne teidän räppänät käynnisty eikä pysy teillä täällä arktisessa ilmastossa. Lada se on sen sijaan tehty kestämään Siperiankin pakkaset.

Itselläni on Ladan takaluukussa vakivarusteina käynnistyskaapelit ja hinausköysi. Niitä käytän tuon tuostakin länsäräppänöille apuvirtaa antaessa, ja tien päälle hyytyneitä räppänöitä hinatessa.

On se nyt kuulkaa sillä lailla, että rajansa kaikella. Olen mukava mies, mutta kun vähän joka kadun kulmassa saa olla auttamassa räppänää, jonka hilavitkuttimet on solmussa, ja milloin mikäkin vitkutin pettänyt, niin alkaahan se jo vähempikin tympiä. Eilenkin annoin marketin pihalla apuvirtaa räppänään, jossa ei herranjestas omistaja edes löytänyt akkua! Heppoisista osista kyhätty"moottori" oli pitänyt räppänässä peittää muovimaskin alle, ettei asiakas näkisi kamalaa totuutta.

Nyt siis räppänistit mars mars vaihtamaan laatuautoon! Ladan kun hommaa, eli parhaaseen vaihtaa, niin ei haittaa pakkaset eikä pikkutöyssyt tiessä! Perskules!

7

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ladafever

      Niin totta taas. Tähän on helppo yhtyä. Minullakin hinausköysi ja apukaapelit ovat olleet kovassa käytössä kun länsitekeleitä on hinattu ojista ja annettu virtaa täysin jäätyneisiin akkuihin. Onneksi Ladassa kaikki ominaisuudet puoltavat turvallista ja mukavaa talviautoilua.

    • Kanto.

      Sama homma täälä päin, eipä ole saanu nukkua rauhassa oikeastaan yhtään yötä kun on pitäny lähtiä auttaan länsilaatuautoilijoita ties minne. Olen varoitellu heitä lähtemästä liikkeelle kun autot ovat mitä ovat niillä. Sanovat että kun automainoksissa silloin kerrottiin että ovat hyviä ja on jos mitä apuvälineitä, peruutustutkakin löytyy ja kysyivät on Ladassa sellaista. Kerroin että mitä minä sillä teen näänhän minä takalasista ja peileistä mitä takana on.
      No kun on auttava mieli niin onkai sitä autettava pulaan joutuneita silloin kun apua pyydetään.

    • BMW vaihtoon

      Oli toverilta selkeä ja rehellinen kirjoitus! Räppänän kanssa paljon ongelmiin joutuneena lienee viisainta noudattaa viisaamman neuvoa. BMW vaihtoon ja Lada tilalle!

    • lada 1600

      Löytyihän se ensimmäinen järkevä bemukuski,elämäsi on tämän jälkeen pelkkää juhlaa.

    • lörssen

      Bmw kuskien märkäuni,päästä ajelee Ladalla.

    • Ladanjet

      "Hankkikaa ihmiset kunnon autoja"

      No niinhän ihmiset ovat tehneetkin, upeita länsiautoja on tiet täynnä, ladoja ei näy missään.
      Ja juuri tästä syystä on ladan tehdas henkitoreissaan kun edes venäjällä ei lada kauppa enää käy. Sielläkin on alettu vaatia laatua...

      http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/lada irtisanoo tuhansia ja uusii mallistonsa/201401610293

      • jörgenssen

        "länsiautoja on tiet täynnä, ladoja ei näy missään."
        Totta on,muutaman asteen pakkanen on ne sinne hyydyttänyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      2004
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1450
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1394
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1137
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1046
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      973
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      40
      842
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      834
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      765
    Aihe