Heips!
Olen lähdössä n.kuukauden päästä viikoksi Englantiin ensimmäistä kertaa. Lontoossa pitäisi käydä,mutta muuten majailu sijoittuu Lontoon lähikaupunkeihin (mm. Birmingham).
Kavereista kukaan ei ole Englannissa käynyt, ja hintatasosta pitäisi saada tietoa.Lontoo nyt varmaan on älyttömän kallis paikka,mutta mitenkäs muut alueet? Paljonko esim. olut/siideri/drinkit
maksaa baareissa,onko suomen hinnoissa vai kalliimpaa? Entäs shoppailu,saako vaatteita samoilla hinnoilla(Jos nyt katsotaan esim.H&M ja Vero Modan hintoja Suomessa)?
Vastauksista olisi paljon apua budjettia suunnitellessa.Kiitos!
Olen lähdössä n.kuukauden päästä viikoksi Englantiin ensimmäistä kertaa. Lontoossa pitäisi käydä,mutta muuten majailu sijoittuu Lontoon lähikaupunkeihin (mm. Birmingham).
Kavereista kukaan ei ole Englannissa käynyt, ja hintatasosta pitäisi saada tietoa.Lontoo nyt varmaan on älyttömän kallis paikka,mutta mitenkäs muut alueet? Paljonko esim. olut/siideri/drinkit
maksaa baareissa,onko suomen hinnoissa vai kalliimpaa? Entäs shoppailu,saako vaatteita samoilla hinnoilla(Jos nyt katsotaan esim.H&M ja Vero Modan hintoja Suomessa)?
Vastauksista olisi paljon apua budjettia suunnitellessa.Kiitos!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mulla on yks kaveri opiskelemassa englannissa ja se sano et siellä on ihan sikakallista. Baareissa drinkit maksaa n.10€ eli siellä on huomattavasti kalliimpaa kuin meillä suomessa. Vaatteet maksaa myös paljon, mut onhan sielläkin sit niitä sellasia "huonompia" liikkeitä joissa on halvempaa. Jos shoppailemaan ja baareilemaan on lähdössä, niin en suosittele englantia. Mutta näätpähän sit itse kun olet siellä! =) Hauskaa matkaa!!! :)
nyt on englantilaisten itsensäkin mielestä erityisen kallis paikka.
Monissa vähän pienemmissä kaupungeissa hintataso ei ole mikään erityisen korkea ja joitakin vaatteita saa jopa halvemmalla kuin Suomesta jos ei etsi ihan hienoimmista kaupoista. Lontoossa en ole käynyt, mutta hinnat siellä on korkeita. Juomienkin hinnat riippuu ihan paikasta.
Riippuu mita ostat ja mista. ainakin taalla birminghamissa on paljon vaatekauppoja, mista saa edullisia/hyvannakoisia vaatteita esim. New Look, Pilot,MK One, H&M, Bay Trading co. vain muutaman mainitakseni. ja suurimmista supermarketeista (Asda, Tesco etc) saa merkkivaatteita puolet halvemmalla kuin muualta.
Juomien hinnat vaihtelee riippuen miten 'pintaliitopaikasta' on kyse, mutta varmasti halvimmat juomat loytyy Wetherspoon ketjun pubeista, joita on kaikissa kaupungeissa. Niilla on usein kaksi yhden hinnalla tarjouksia yms. joten kannattaa kayda kokeilemassa. Tupakka taalla on tautisen kallista, mutta ruoka ja muut elintarvikkeet ihan sopuhintaisia.
Jos olette bilettamaan menossa viikonlopulla, niin clubien sisaanpaasymaksut voivat nousta jopa £15-20, viikolla monet clubit eivat peri maksua.
Birmingham on kylla shoppailu mielessa tosi hyva paikka, ja parhaat baarit/clubit loytyy joko Broad Streetilta tai China Townin Arcadian keskuksesta.Hauskaa matkaa!
p.s jos liikutte bussilla, niin paiva lippu (day saver on £2.70 Birminghamissa, Lontoossa travel card kalliimpi, koska se sisaltaa junat ja metron)
Hyviä vastauksia,
Vielä semmoista kysyisin,että kuinka paljon aikaisemmin pitäisi Northampton/Birmingham- alueelta lähteä Lontooseen päin, Stanstedin kentälle jos bussilla menossa ja kone lähtee 16:40? Kentällä kantsii varmaan olla jo pari tuntia aiemmin, mutta ruuhkat on kuulemma moottoriteillä tähän aikaan suurimmillaan. Eli kannattaa varmaan jo aamusta lähteä???
Englannissa kaverit on suunnitellut ohjelmaa oikein olan takaa jo etukäteen, osaako kukaan sanoa paljonko maksaa London Eye:n liput, entä Madame Tussaud´n vahakabinetin liput (pitää varmaan varata molempiin etukäteen???)
Jos jollakulla on lisää vinkkejä,mihin mennä erityisesti Birminghamissa ja Northamptonissa (millainen paikka toiseksi mainittu muuten on?)
Niin pistäkää tänne!
liput London Eye/Madame Tussaudiin on tossa £12 paikkeilla, kannattaa varata etukateen ja ainakin National Expressin kautta niita saa vahan halvemmalla, jos sita kautta varaatte bussilippuja lentokentalle.
Taalta Birminghamista menee n.3-4h Stanstedin kentalle, joten jos haluutte olla siella pari tuntii ennen lentoanne, niin valtatte suurimmat ruuhkat (jos lahdette taalta joskus 10 aikaan aamulla?).
Paikkoja missa taalla kannattaa kayda on ehdottomasti Bullring (euroopan suurin ostoskompleksi kaupungin keskustassa), sen vieressa Indoor Market (kirpputoreja ja muuta mukavaa. Suurimmat museot (jos olette kiinnostuneet) loytyy myos aivan kaupungin keskustasta. Myos kanaaleita kannattaa kayda kiertamassa, niiden varrelta loytyy paljon pubeja ja muuta kivaa. Ja bussilla paasee katevasti isoon elokuvateatteri/ravintola/vapaa-ajankeskus Star Cityyn, siina nyt jotain vinkkeja.
Nottinghamissa ei ole itse tullut kaytya, joten jospa sieltapain loytyisi joku antamaan teille vinkkeja.
hauskaa matkaa ja toivottavasti ei sada ainakaan koko viikkoa!
Olut on Englannissa halvempaa. Syöminen kallista. Pizzatkin 10 euro ja ylöspäin. Vaatteet samoissa hinnoissa kun Suomessa ei ainakaan halvempia.
Muistaakseni Tottenheim ?? stationin alueella edullisia maahanmuuttajien kauppoja. Edullisesti löytyy farkkuja, urheiluvaatteita ja välineitä jne.
Hinnat englannissa ovat halvemmat kuin suomessa,
itse olen useasti ostanut vaatteeni sieltä.
Siis perusmerkkivaatteita, ovat noin 40 %
halvempia kuin täällä. Kaupassa ruoka on
joko samanhintaista tai halvempaa kuin täällä.
Lehdet, kirjat, apteekkitavarat kaikki halvempia
kuin suomessa. Nuo edelliset kirjoittajat
taitavat olla sdp:n kirjoilla
Kolme kertaa kans Raikulla käynyt tänä vuonna Lontoossa ja voisin sanoa kans seuraavaa. Pubissa kalja on noin 2.5 puntaa per pint (joka on yli puoli litraa eli reilusti yli suomalaisen 0.4 litran tuopin), mutta clubeissa (yleensä paikat jotka on auki yli klo 23.30) sitten hinnat on toisinaan tähtitieteelliseet, esim. .33l:n pullokalja yli 5 puntaa. Ainakin mun mielestä Lontoosta saa vaatteita Suomea halvemmalla.. ihan Oxford Streetiltäkin, kun käy vaan oikeissa kaupoissa ja jaksaa kiertää jonkin aikaa. Illallisen saa sitten jossain thai-buffetissa reilusti alle 10 euron.. ite en kerran viitsinyt tsekata ravintolan ruokalistaa ja maksoin sitten yli 40e yhen ruokalajin illallisesta ja parista pullo-olusesta.. eli kiertäkää ja katsokaa vähän hintoja. Kunnon ruokakauppaa en ole vielä Lontoosta löytänyt, mutta kun pikkuliikkeistä on juomansa ostanut (esim. King's Crossin asemalla), niin kalja ja varsinkin viini ovat olleet kalliimpia kuin Suomessa. Mutta musikaaleja ja teatteriesityksiä siellä kantsii tsekata.. vaikka Jerry Springerin :)