Huomasin taannoin mökille tullessani että yksityistiellä (nimenomaan omalla tiellä, ei yleisellä tiellä) oli ilmaantunut viikon aikaan useammatkin auton jäljet. Tiellämme ei ole muita kulkijoita joten autoillija oli ollut omine lupineeen ajelemassa tiellä minne hänellä ei ole mitään asiaa!
Asensin riistakamerat pihaan ja nimenomaan omalle tiellemme, ei yleiselle tielle ja kas kummaa... sinnehän oli seuraavalla viikolla taas pihastamme tallentunut kuvalle auto ja rekisterinumero, auton merkki ja jopa kuski näkyivät kuvassa selvästi! Ja omalla pihallamme!
Mitään ei ehkä ollut hävinnyt mutta nyt on ainakin yksi osoite minne poliisit lähettää jos jotain varastetaan.
Onko muilla Käänninniemessä ollut asiattomia kulkijoita omalla tiellä tai pihassa?
Mökkivarkaitako Maaningan Käänninniemessä?
123
1162
Vastaukset
- Eksyksissä...
Joku on ajellut eksyksissä, on etsinyt jotain paikkaa, mutta eipä sitten sieltä löytynyt.
Yksityiselläkin tiellä saa ajaa, jos on asiaa määränpäähän. - Tuttu juttu
Onko jatkuva asiaton ajelu luvallista, toiset maksaa tien ylläpidosta ja ajelijalla ei varmasti ole metsiä, peltoja tai mökkiä tien varrella tai päässä?
Käy kyllä mielessä että millähän asioilla ko. henkilö liikkuu?- Hymyile, olet kuvass
Meiltä hävisi viime talvena lumilapio, ei sinänsä iso tappio mutta jouduin menemään kauppaan ja ostamaan uuden.
Ostin myös samalla reissulla minäkin riistakameran, nyt "rekisteröidään" kaikki yksityistiellämme ajelijat!
- Luu5
Kaikki mahdolliset rekisterinumerot ja auton tunnusmerkit kannattaa laittaa päivämäärineen ylös vaikka vihkoon josta voi etsiä sittemmin jälkeenpäin jos tarvitsee perkata uuden rikoksen tiimoilta asiaa ja rekkaritiedot on helppo saada
kännykällä selväksi sen omistajasta. - tuttu juttu
Aika monta kertaa saa eksyssissä ajella kun joka viikko on/oli ilmestynyt useammat (saman?) auton jäljet.....
- Mökkeilijä
Kannattaa varmaan mökkiläisten käydä katsastamassa paikat kaiken varalta
- Nyt selville se
Jo oli prkle taas joku käynyt pyörimässä meidän tiellä, onko kellään tietoa kuka vttu täällä ajelee!!!
- Tieto on valtaa
Kun tapahtuu varkaus julkaistaan täällä kaikki kiinni jääneet, sehän on julkista tietoa oikeuden päätöksen jälkeen
- Rosvot kiinni
Vieläkö on ollut ajelijoita?
- Nyt selville se
Non niin, nyt on hommattu meillekin riistakamera, voin luvata että ajelija otetaan selville!
- Vttuuntunut mökillä
No niin, oli viime yönä taas ilmestynyt vieraan auton jäljet meidän tielle, KENELLÄKÄÄN ei ole yöllä asiaa meidän yksityistielle, meille hommataan kans kamera ja auta armias kun selviää tämä ajelija....
- Laki on näin
Taitaa olla ainakin yksi paikallinen joka jostain syystä pyörii vieraissa pihoissa, mikähän on syynä?
Eikö terve järki jo sano että ihmiset eivät pidä siitä että heidän yksityisteillään ja pihoissaan pyöritään luvatta?
Jos ei ole mitään asiaa niin silloin pitää pysyä poissa täältä, se on vaan tosi homma niin, jos halutaan käymään niin silloin kutsutaan!! - Nyt selville se
Niin, Käänninniemen yksityistiehän alkaa jo viiden kilometrin jälkeen asfalttitieltä tultaessa, meljän tien risteyksestä. Eli osakkaat käytön mukaan maksavat käytöstä ja korjauksista vuosittaisen maksun.
Kun ylimääräiset ajelevat täällä he käyttävät hyväkseen toisten maksamia aurauksia ja tien korjauksia!
Ei istu meidän kulut maksavien oikeustajuun millään lailla!
Ja toinen juttu vielä tuo että mökkiläiset saavat pelätä että jotain on varastettu kun omalla tiellä on ylimääräisiä kulkijoita.
Ehdotankin että tästä lähtien ajelijan pysäytys jos ei varmasti tunne vastaantulijaa ja että hän on oikealla asialla eli mökkiläinen tai asukas niemestä, kaikkien mitta on tullut täyteen täällä asiatonta ajelua.
Jos täällä niemessä käy tekemässä jonkun työhomman se ei automaattisesti oikeuta siihen että täällä saisi vapaasti ajella jatkossa ihmisten pihoissa ja teillä! Edellinen kirjoittaja kirjoitti hyvin: sitten kutsutaan jos halutaan käymään!!!! - Vtun ajelija
http://www.savonsanomat.fi/savo/poliisi-tarkistakaa-mokkinne-valiajoin/1773550
Tätä se just on kun on noita luvattomia, asiattomia ajelijoita, olkoon paikallisia tai ei paikallisia, kaikille ylimääräistä mielenharmia!!!- Tekniikka pelaa
Nykyään kun helppo kamerakännykällä ottaa kuva niin itse ainakin meinaan napsaista tästä lähtien kaikista ylimääräisistä kulkijoista kuvan, siihenhän jää kello ja päivämääräkin sitten. Kun jotain häviää niin poliisilaitokselle vaan kuvien kanssa.
- Huomio huomio!
Huomio Käänniniemen yksityistien mökkiläiset!!!!
Viime yönä/aikaisin aamulla oli taas ilmestynyt ylimääräiset auton jäljet yksityistielle!!
Eli luvattomia kulkijoita on taas liikkeellä! - Mitta täysi
Pitääkö tässä alkaa portit rakentamaan oman tien alkuun? Hankaloittaa vaan esim. Tiennauraamista aika paljon, kohta on auramiehellä avaimia aika nippu!
Jos joku tietää kuka ajelee täällä niin tietoa tänne tai viestiä ajelijalle että nyt riittää!!! - Kuivaniemeltä.
Laittakkaa omille yksityisteille tosi pitkä lauta nauloja täynnä,ilmotatte vaan tien auraajalle siitä.eiköhän sitte ruppee ajelijat loppumaa.
- Nikkaroijaksi alan
On kyllä hyvä vinkki, itsepähän saa mitä pyytää luvaton ajelija.....
- ketun ajokoira
Heh, heh, saattavat vaikkapa ketunmetsästäjät etsiä tiestöltä vaikkapa kettujen jälkiä.
On myös hyväksi tietää, että juurikin he saattavat käräyttää sieltä ne oikeat vorot.- Näin se vaan on
Se kannattaisi näitten "ketunmetsästäjien" miettiä haluavatko ihmiset heitä pyörimään yksityisteilleen. Enpä usko että haluavat. Loisia vaan ovat jotka pyörivät toisten ylläpitämillä teillä.
- Mitta täysi
Näin se vaan on kirjoitti:
Se kannattaisi näitten "ketunmetsästäjien" miettiä haluavatko ihmiset heitä pyörimään yksityisteilleen. Enpä usko että haluavat. Loisia vaan ovat jotka pyörivät toisten ylläpitämillä teillä.
Kyllä näin on ettei ainakaan meidän yksityistielle kaivata KETÄÄN ylimääräistä ajelijaa, etsikööt kettujaan omilta mailtaan ja omilla teiltään nämä jonninjoutavat jouto ukot joilla on aikaa pyöriä!
Ei meidän tielle ole mitään lupaa tulla!!
- ei limajälkeäkään
Muistakaahan vahtia etujanne myös jäällä ja vesillä, kenelläkään ei ole asiaa alle 50m päähän pyydyksistänne. Ajeleeko joku törkeästi verkkojatojenne yli kesällä tai talvella?
Vain tiukalla kurilla ja vahdinnalla Käänninniemi lähialueineen pelastuu.- Selevä tapaus
Joo ei ole Käänninniemessä kettuja mitä käydä muka ajelemassa, todennäköissti vaan kartoitetaan missä ollaan paikalla ja olisiko jotain vietävää.
- Yhteenvetona tämä
Selevä tapaus kirjoitti:
Joo ei ole Käänninniemessä kettuja mitä käydä muka ajelemassa, todennäköissti vaan kartoitetaan missä ollaan paikalla ja olisiko jotain vietävää.
Aikalailla kaikista kommenteista tässä ketjussa on käynyt selväksi että ihmiset EIVÄT halua KETÄÄN ylimääräistä ajelijaa omalle tielleen. Tämän pitäisi nyt ymmärtää jos vähänkin on järkeä päässä eli EI mene ajelemaan muille kuin omalle tielleen!
Muista tämä kun meinaat lähteä seuraavan kerran pyörimään Käänninniementielle asiaton ajelija! - ei limajälkeäkään
Yhteenvetona tämä kirjoitti:
Aikalailla kaikista kommenteista tässä ketjussa on käynyt selväksi että ihmiset EIVÄT halua KETÄÄN ylimääräistä ajelijaa omalle tielleen. Tämän pitäisi nyt ymmärtää jos vähänkin on järkeä päässä eli EI mene ajelemaan muille kuin omalle tielleen!
Muista tämä kun meinaat lähteä seuraavan kerran pyörimään Käänninniementielle asiaton ajelija!Miten pystyykin tuolleen peukuttamaan 72 kertaa saman päivän aikana omalle jutulleen, jollain lailla pitää kyllä atkota osata :-)
- jo on
Muistakaahan myös ehdottomasti naida vain omia sukulaisia ettei vaan pääse uutta verta alueelle. Prkl... ajavat vielä veneillä niiden verkkojenne yli talvella.
- savolainen isäntä
sen herkumpi mitä serkumpi....mut muistakaa käyttää ehkäsyy niin ei tuu päävikasia..
- Usb
No nyt on löytänyt ATK nerot tämänkin ketjun, peukutuksia tulee satoja enemmän mitä lukukertoja. Mitä ne oikein puhuu ettei tietotekniikkaa osata maalla:-)
- Nauraa vieläkin
HUUTONAURUA!!
Nimimerkki ketun ajokoira on vasta vitsikäs, eihän rosvot itseään "käräytä" vikon paras! - nauraavaan ittelleen
Siksipä juurikin tarvitaan ketun metsästäjiä käräyttäjiksi, ovathan metsästäjät aseiden omistajina Suomen lainkuuliaisinta väkeä.
- tunnen lain
"ovathan metsästäjät aseiden omistajina Suomen lainkuuliaisinta väkeä."
Keskustelua seuranneena haluan tuoda seuraavan seikan julki: kaikki "metsästäjät" eivät kuulu metsästysseuraan.
Metsästysharrastukseen kuuluu luonnon ja kanssaihmisten rajojen kunnioittaminen.
Oikeat metsästäjät eivät tosiaankaan pyöri ihmisten yksityisteillä ja pihoissa aseiden kanssa! !
Toivottavasti niemen asukkaat ovat huomanneet ketkä siellä pyörivät eivätkä niputa kaikkia aseenkanto luvan omistajia samaan nippuun.
Pahoittelut näitten asiattomien kulkijoiden puolesta.
- kameramiäs
Onko yksityistiehen muita osakkaita, kuin ketjun aloittaja, kohdistuuko tiehen esim. metsästykselle vuokratun tai luvatun metsämaan osakkuuksia?
Kamerat hyviä, niistä täytyy ilmoittaa, ettei syyllisty salakatseluun.- Jämpti näin
Ei sitä varmaan saa toisten pihoissa kumminkaan ampua eikä yksityistellä, eiköhän tuon sano jo ihan maalaisjärki. Kuka on vastuussa jos tiellä ammutaan ja siihen sattuu ajamaan lapsia polkupyörillä? Poliisiasia.
- Otapa huomioon tuo
Kuuleppas kameramiäs, kannattaa lukea tarkkaan, asiaton kulkija oli kuvattu PIHALLA. Siellä sitä ei varmaan ole mitään ylimääräisiä rasitteita jos tontti vaan on oma niinkuin usein tuppaavat näin maalla olemaan. Että semmoista.
- näköyhteys
ww.tieyhdistys.fi/binary/file/-/id/3/fid/122/
"Yksityisteiden satunnainen käyttäminen moottoriajoneuvolla on yleensä sallittua, jos mitään kielto- tai rajoitusliikennemerkkiä ei ole. "
Lisäksi vesistö tulee miinoittaa, mökkiläisethän omistaa vedet niin pitkälle, kun on näköyhteys.- Oma piha
Mikä hinku se on puolustella toisten ylläpitämillä teillä ajelua? Pysykää ihmiset omissa pihoissanne älkääkä häiritkö muita!
- kameramiäs
Parikin kameraa täälläkin oman tien liikennettä kuvaamassa, kameravalvontakylttien kanssa. Ei ole kukaan kääntynyt kameralta takaisin ja annan toistenkin liikkua vapaasti.
- Jyrkkä ei ajelulle
On se hyvä että joku on noin liperaali, minä en ole.
- Lisää valvontaa
Mistä olette ostaneet valvonta/riistakameroita, onko vinkkejä?
Tarvetta olisi näköjään ja perusmallikin riittäisi että voisi rekisteröidä laittomat yksityistiellä liikkujat.- Naps naps
Pikku vinkkiä, kun kamera asennettu niin kotoa poistuessa tien yli puunkarahka kohtaan missä kamera on, varas joutuu nousemaan autosta sitä poistamaan ja naps naps kuvia myös itse roistosta, ei voi väittää että joku muu ajanut autolla. Todettu homma, toimii!
- kameramiäs
Jo alkaa löytyä, kun googlehakuun kirjoitat riistakamera ja paikkakuntasi esim.
IP-kamera wlanverkon kautta suunta-antennein voisi myös lyhyehköt matkat pelata, kunhan kuvan tai videon tallennuksen pystyy siihen järjestämään. - uus
No huh, huh, se samainen "piiri pieni pyörii" tässäkin ketjussa... Löytyskö tältä sivustolta yhtään JÄRKEVÄÄ ketjua teistä Maaninkalaiset...??? Ei muuten mutta suunnitellaan muuttoa paikkakunnalle ja paikkakuntalaisten keskustelut siinäkin mielessä kiinostaa. :) Mutta sen mitä olen nyt näitä keskusteluja lukenut, niin... HUH HUH.. Eipä taideta sittenkään...
- metsuri
Ihan hyvä provo "uus", mutta noin järkevästi ottaen eiköhön se ole sillalailla että jos katsastat Suomi24 palstaltalta millainen joku paikkakuntakunta on niin eiköhän siinä tule lähinnä katsaus juurikin näistä peräkammarin pojista joilla ei ole muuta tekemistä kun kirjoitella täällä 24 palstalla, monesti vielä eri paikkakuntien palstoilla kuten esim. Anneli joka kyseli kirpputoreja.
Tämä ketju on harvinaisen järkevä noin kokonaisuuteen peilaten, täällä sentään käsitellään jotain kongreettista asiaa, mökkivarkaita. - Kymysys
metsuri kirjoitti:
Ihan hyvä provo "uus", mutta noin järkevästi ottaen eiköhön se ole sillalailla että jos katsastat Suomi24 palstaltalta millainen joku paikkakuntakunta on niin eiköhän siinä tule lähinnä katsaus juurikin näistä peräkammarin pojista joilla ei ole muuta tekemistä kun kirjoitella täällä 24 palstalla, monesti vielä eri paikkakuntien palstoilla kuten esim. Anneli joka kyseli kirpputoreja.
Tämä ketju on harvinaisen järkevä noin kokonaisuuteen peilaten, täällä sentään käsitellään jotain kongreettista asiaa, mökkivarkaita.No on jollain aika pieni elinpiiri kun Suomi24 palsta toimii tietolähteenä asuinpaikkaa valitessa, veikkaisin että asustelet tällä hetkellä vuokrakaksiossa, tupakoit ja käytät aika paljon alkoa, sattuiko oikeaan?
- Trollipeikko
Kymysys kirjoitti:
No on jollain aika pieni elinpiiri kun Suomi24 palsta toimii tietolähteenä asuinpaikkaa valitessa, veikkaisin että asustelet tällä hetkellä vuokrakaksiossa, tupakoit ja käytät aika paljon alkoa, sattuiko oikeaan?
Jollain ainut ilo trollailla täällä, no, onhan niitä haitallisempiakin harrastuksia
- Kuivaniemeltä
Ei kai edellinen kirjoittaja oo itse vuan mökkivaras?
- S`^*#" auton merkki
Juuri äsken lähetti kamera kuvan harmaasta farmari autosta, merkki ja rekkari selvästi esillä, kiitos vinkistä naps naps, puukikka toimi!
Tutkin kun pääsen perille että onko mitään viety.- Sokotako oli
Tuli minua vastaan tuo auto, kuskilla pipo syvällä päässä ja aurinkolasit vaikka oli pilvinen keli
- Loiset pois
Kyllä se on varsinkin sillä tavalla että jos et maksa ko. tien hoidosta ÄLÄ AJA siellä!
- mökkiläinen
Luulen että Savon Voiman miehet olleet linjaraivuulla,pakkohan linjoille on päästä!Savon Voima kyllä tiedotti lehdessään siitä siellä on ohjeet mistä voi katsoa millä alueella töitä tehdään.
- Ja piste
Ei ollut.
- kameramiäs
Olivatko varkaita? Mikä on kevään-kesän saldo?
Onko tavaraa hävinnyt, vai onko tavara vallan lisinyt?
(Itte, jos ajelisin, veisin paikalle jotain lahjaksi näin runsaan nettijorinan saatteeksi)
Vesitsekin saattavat rosvot koukata selustaan! - Semmoista
Ajoneuvolla ajo yksityistiellä EI kuulu jokamiehen oikeuksiin, poliisilta varmistettu! Tämä kannattaa muistaa nyt ns. "Metsämiehet"!!
- yks tien omistaja
huh huh ompas tätä tiekeskustelua jatkuna pitkään,laitappa nyt puomi siihen tiehen niin ei tarvii kyttäillä kuka kulukoo.ja valittoo kuka o käänä ja millo käänä.:)
aika sairasta täällä kirjotella jostai yksityistien käätöstä laeta veikkoset kyltti ja puomi niin et tarvii ihtees vaivata eto asian takia.
mie en oo omasta yksityistiestä nuin katkera etteikö muuttii saes käättee, er juttu jos rallia alettaas ajamaa,ja hyvä se o uusia tuttuja nähhä ee tuu niin erakko olo :) - asiaa7
yks tien omistaja kirjoitti:
huh huh ompas tätä tiekeskustelua jatkuna pitkään,laitappa nyt puomi siihen tiehen niin ei tarvii kyttäillä kuka kulukoo.ja valittoo kuka o käänä ja millo käänä.:)
aika sairasta täällä kirjotella jostai yksityistien käätöstä laeta veikkoset kyltti ja puomi niin et tarvii ihtees vaivata eto asian takia.
mie en oo omasta yksityistiestä nuin katkera etteikö muuttii saes käättee, er juttu jos rallia alettaas ajamaa,ja hyvä se o uusia tuttuja nähhä ee tuu niin erakko olo :)Nii ja eipähän ala kasvaa rikkaruohot tielle kun ei käytetä ollenkaan!!!
- Toinen tien omistaja
yks tien omistaja kirjoitti:
huh huh ompas tätä tiekeskustelua jatkuna pitkään,laitappa nyt puomi siihen tiehen niin ei tarvii kyttäillä kuka kulukoo.ja valittoo kuka o käänä ja millo käänä.:)
aika sairasta täällä kirjotella jostai yksityistien käätöstä laeta veikkoset kyltti ja puomi niin et tarvii ihtees vaivata eto asian takia.
mie en oo omasta yksityistiestä nuin katkera etteikö muuttii saes käättee, er juttu jos rallia alettaas ajamaa,ja hyvä se o uusia tuttuja nähhä ee tuu niin erakko olo :)Taitaa tämä yks tien omistaja olla juurikin niitä ajelijoita kun niitä niin kovasti puolustaa
- Ei meille
Onpa hyvä että joku on joviaali, niinkuin tuo nimimerkki yks tien omistaja, pistä osoitetta niin tullaan teille saunaankin, siinähän sitä tutustuu uusiin ihmisiin kans
- Semmoista
Taitaa olla tuon yhden tien omistajan sisäluku taidossa parantamisen varaa, kyse on kotipihassa otetuista kuvista, kannattaa lukea tarkkaan tekstit ennekuin alkaa kirjoitella provosoivia kirjoituksia, semmoista
- Mukaan vaan
Nimimerkille "yks tien omistaja" vinkkinä: nyt on alkamassa esimerkiksi kansalaisopistijen syyskausi, on vaikka minkä näköistä kurssia, siellä pääsee tapaamaan muita ihmisiä. Sosiaaliset kontaktit ovat tärkeitä, kaiken ikäisille ihmisille!
- yks tienomistaja
Kyl se o niin etten mie joova missää kansalaisopistoissa istuksimaan,on mul ihan järkevämpöökii tekemisätä töitten lisäksi ku istua neljänseinän takana näin kommeina kesäpäivinä.Sitähä tulloo mökkihöperöksi kyttäilessä muijje kulukuja antaa immeiste kulukee eekä tressoo etoasialla,sitä piäaikoo suattaa olla lasaretissa. arvelisin että oisko joku ollu suluhas reissulla ja eksynä osotteessta :)
eekö kannattas kysyä siltä ajelijata jos kerraa kuva o niin ee tarvii täällä arvuutella.vae eekö oo rahkeita kysyä.Ja viksumpoo tuo ois selevittee nuapureitte kaa jo suoraa kettee siel ajeloo eekä täällä utella vae eekö sitä uskalleta semmosta asioo tiijustella kasvotuste :) - Fakta juttu
yks tienomistaja kirjoitti:
Kyl se o niin etten mie joova missää kansalaisopistoissa istuksimaan,on mul ihan järkevämpöökii tekemisätä töitten lisäksi ku istua neljänseinän takana näin kommeina kesäpäivinä.Sitähä tulloo mökkihöperöksi kyttäilessä muijje kulukuja antaa immeiste kulukee eekä tressoo etoasialla,sitä piäaikoo suattaa olla lasaretissa. arvelisin että oisko joku ollu suluhas reissulla ja eksynä osotteessta :)
eekö kannattas kysyä siltä ajelijata jos kerraa kuva o niin ee tarvii täällä arvuutella.vae eekö oo rahkeita kysyä.Ja viksumpoo tuo ois selevittee nuapureitte kaa jo suoraa kettee siel ajeloo eekä täällä utella vae eekö sitä uskalleta semmosta asioo tiijustella kasvotuste :)Minä vähän epäilen että et ole työssä ja ihan varmasti et asu Käänninniemellä
- Yleinen ilmiö
Niin se on kyllä nykyajan vitsaus tuo että osa porukasta syrjäytyy, ainoat kontaktit kanssa ihmisiin saattaavat olla satunnaiset ajelijat, se on kyllä todella väärin! Yhteiskunnan pitäisi tarttua herkemmin ihmisten syrjäytymiseen.
- jospa ymmärsit?
Nimimerkille "yks tien omistaja" : ei kotitielle tarvitse pystytellä mitään puomeja tai laittaa kylttejä!
Asia on aivan yksiselitteinen jonka pitäisi tuollaisten hieman yksinkertaistenkin ihmisten ymmärtää: jos tie EI mene omalle tontillesi älä aja sinne!
Oliko tämä nyt tarpeeksi yksinkertaisesti sanottu?
Vielä ihan kertauksen vuoksi: älä mene ajamaan muitten tielle, autolla ajo muitten teillä EI kuulu jokamiehen oikeuksiin, voit ihan tarkastaa asian poliisilta jos et usko.- kulkukauppias
Puhutko pihatiestä vai känniniementiestä???
Otsikko puhuu kanniniemestä, ja sinne johtaa känniniementie.
Jos minä olisin sinun housuissasi ja et haluaisi vieraita pihatielle niin laittasin kieltokyltin ja osoite numeron näkymään tienliittymän kohdalle,jos sattuu toiselta kylältä asioimaan kyseiselle tieosuudelle etsimään osoitetta ym asiakas käynnille.
Koska nämä kaikki navikaattorit eivät tunnista kaikkien talojen numero osoitteita.
Minusta tässä on tehty jo liijan iso jossittelu ja varkaiksi luuleminen jonkun pihaanajosta.
Täällä jos kehutaan näillä kameroilla niin jos varas lukee niin sehän osaa kiertää nämä kamerat ja sapotoida ne ennen kuvaamista.
Käyttäkää järkeä mitä täällä kirjoitatta!!!
Tien käyttöä jos ei ole merkillä kielletty niin siitä ei voi kuin syyttää itseään.
Kaupparatsuja liikkuu vielä tänäpäivänäkin ei ne tiedä kuka minkin tienpäässä asuu,
Että se siitä tienkäytöstä
- Vajakkeja ovat
Osa ihmisistä on vaan yksinkertaisesti niin vajaa-älyisiä etteivät osaa erottaa omaa ja toisen omaa, se näkyy myös tässä tie asiassa eli ei osata erottaa milloin ollaan omalla tiellä ja millioin luvatta toisen tiellä!
- kameramiäs
Ajelu yksityistiellä ei tietenkään jokamiesoikeus ole, silti tieyhdistyksen infossa todetaan:
"Yksityisteiden satunnainen käyttäminen moottoriajoneuvolla on yleensä sallittua, jos mitään kielto- tai rajoitusliikennemerkkiä ei ole."
-Toiveeseesi pääsemiseksi tarvitset yllä olevan mukaan kielto- tai rajoitusmerkin, puomikin on tehokas rajoitusmerkki.- Laki eri juttu
Huom. Paino sanalla "tieyhdistyksen", siis ei kyseessä viranomainen.
- utelias lukija
Nää taitaa puhua ihan muusta tiestä kuin känniniementiestä koska känninniementie taitaa olla yleinen tie siinä on monta osakasta ei 1 ja todennäköisesti avustettu tieosuus,koska siinä on koulukaskuljetuksia ja muuta liikennettä. ja kokeilin googlettaa niin sinne on tehty tutkimustyötä ja kokeita joskus noin 2007 molemminpuolin.Samoin taitas olla tielaitoksen stapilointi kyseiselle tielle
- Kyllä näin on!
Täytyy kyllä ihan ihmetellä miten jotkut ihmiset jaksavat puolustella että se on ihan ok käyttää toisten omaisuutta. Todennäköisesti nämä ihmiset ihan vähän "lainaavat" kaupasta tavaroita kun ne ovat niin kalliita että kyllä niitä vähän voi varastaa, eihän se kauppa siitä köyhdy. Tai sitten voi viedä jonkun pihasta lapion kun ei se ollutkaan lukkojen takana jne....
Puolustellaan sitten asioita jonkun yhdistyksen lausunnoilla...huutonaurua tähän kohti.
Jos ei v****si niin paljon varkaat!! Prkle jos minä tavoitan tällaisia omalta tieltäni ja pihaltani tavaroitteni kanssa niin siihen kutsutaan poliisi välittömästi!
Tällaisella laittoman kulkemisen puolustamisella yritetään peitellä sitä että käydään ihmisten pihoissa ja teilla katselemassa olisiko siellä jotain varastettavaa!!! - Eri nimet
Ja känninniementie on eri tie kuin Käänninniementie
- kameramiäs
Minä ihmettelen sitä, että et kieltomerkillä tai puomilla ilmaise tahtoasi yksityistiesi käytöstä tai ei- käytöstä.
Poliisi on oikeassa, yksityistien käyttö moottoriajoneuvolla ei ole jokamiehenoikeus, tieyhdistyskin tuntee lait ja toteaa ja on oikeassa ilmoittaessaan: jos ei kieltomerkintää, silloin satunnaisesti voi käyttää. - Voi voi
Miksi pitää tieten tahtoen rikkoa lakia? Välinpitämättömyyttä? Röyhkeyttä? Tyhmyyttä?
Veikkaisin viimeistä!- Kansakoulu
Se on se kun ei aikanaan kotona opeteta mikä ero on omalla ja toisen omalla.
- kameramiäs
Kansakoulu kirjoitti:
Se on se kun ei aikanaan kotona opeteta mikä ero on omalla ja toisen omalla.
Asiahan ei minua mitenkään koske, Sinun täytyy kielto- tai rajoitusmerkillä osoittaa, sallitko vai et tien tilapäisen moottoriajoneuvokäytön.
Ei rajoitusta tai kieltoa, silloin tilapäinen tien moottoriajoneuvokäyttö on sallittu. Pihapiirissä kääntyminen ei kuulune kotirauhan piiriin, kotirauhan rikkomiseksi täytyisi poiketa talon sisällä kielloista välittämättä.
Huomaa, jokamiehenoikeus, mitä se onkin, ja tilapäinen käyttö ovat aivan eri asioita.
Nyt olet saanut rautalankamallia jo niin paljon, etten pysty enää enemmän avittamaan. - Yleismiäs Jantunen
kameramiäs kirjoitti:
Asiahan ei minua mitenkään koske, Sinun täytyy kielto- tai rajoitusmerkillä osoittaa, sallitko vai et tien tilapäisen moottoriajoneuvokäytön.
Ei rajoitusta tai kieltoa, silloin tilapäinen tien moottoriajoneuvokäyttö on sallittu. Pihapiirissä kääntyminen ei kuulune kotirauhan piiriin, kotirauhan rikkomiseksi täytyisi poiketa talon sisällä kielloista välittämättä.
Huomaa, jokamiehenoikeus, mitä se onkin, ja tilapäinen käyttö ovat aivan eri asioita.
Nyt olet saanut rautalankamallia jo niin paljon, etten pysty enää enemmän avittamaan.Ai se on täälläkin tämä itsensä peukuttaja mestari:-)
Joka palstan yleistrolli, täällä näköjään ihan miäs :-)
- Tyämiäs
Ei vattu mikä hullu tuo -miäs, joka esiintyy vaikka millä nimimerkillä, ilta pelastettu :-)
Käy näköjään peukattamassa myös muitten jutut:-) - Ottakaahan ilolla
Vastaan nekin vähäiset plussat, mitä kirjoittajat hyvää hyvyyttään tahtovat sinne Kuopion perähikiälle lähettää.
- Miästenmiäs
Hah haa kameramiäs ilmoittautui taas!! "Ottakaahan ilolla" nimimerkki!
Peukutahan tätäkin, katotaan montako peukutusta saat aikaiseksi:-) - mittatäys
Nämä amattivarkaat tutkii ensin hyvin paikat missä on jotain varastettavaa. Sit tehdään iskut yhdellä kertaa isommalla porukalla useaan kohteeseen. Tavarat kuljetetaan lähistöllä odottavaan isompaan autoon. Silloin niillä ei ole väliä vaikka kamera kuvaisi rekkarit tai naamat, koska eihän täällä mitään rangaistuksia saa. Jotakin ehdollista, jolla ei ole näille mitään merkitystä. Saalis on jo rahastettu, eli puhdasta voittoa. Kiitos suomen oikeuslaitoksen, joka on täysin korruptoitunut.
Näi meillä päin pari vuotta sitten, nyt on jämerä puomi tiellä.
Itse jos kiinni saan, niitä ei löydetä ihan heti. On onneks syvä ja iso järvi rannassa.- Tiedossa kuka
Oli taas ilmestyny luvattoman kulkijan auton renkaan jäljet!!
- Mökkiläiset hoi
Tiedossa kuka kirjoitti:
Oli taas ilmestyny luvattoman kulkijan auton renkaan jäljet!!
Onkohan tällä luvattomalla kulkijalle jotain tekemistä bussipysäkillä olevan auton takaikkunan rikkomisen kanssa, etäisyyttä ei ole kuin muutama kilometri......
- Tekijä kiinni heti!
Mökkiläiset hoi kirjoitti:
Onkohan tällä luvattomalla kulkijalle jotain tekemistä bussipysäkillä olevan auton takaikkunan rikkomisen kanssa, etäisyyttä ei ole kuin muutama kilometri......
Nyt oli viime yönä yritetty murtautua vanhusten asuntoon Pielavedellä, onkohan sama tekijä? Samoja seutuja nämä
- Kyselevä
Pitäisikö nyt luovuttaa virkavallalle ne riistakamerakuvat mitä on?
- Eikun vaan
Kuvien lähettäminen voisi olla ihan paikallaan. Luvattomalla teillä on se kulkija ollut joten hyvä tutkia onko mitään muuta salattavaa.
Savolainen sananlasku: "joka kerran tavataan, sitä aina epäillään."
Se pitää paikkansa.- Kameramiesten mies
Hyvä vinkki riistakamerakuvat käyttäjille: oksan karahtaa tielle, luvaton kulkija hiljentää siihen ja räps, lurjus on tallentunut kuvaan! Vattu ne on tyhmiä nuo rötöstelijät!!
- Mitä olette mieltä
Kameramiesten mies kirjoitti:
Hyvä vinkki riistakamerakuvat käyttäjille: oksan karahtaa tielle, luvaton kulkija hiljentää siihen ja räps, lurjus on tallentunut kuvaan! Vattu ne on tyhmiä nuo rötöstelijät!!
Tuo vinkki toimi, tänään oli päivällä käynyt joku ajelemassa, siirtänyt puuta, peruuttanut sitten ja kaikki tallentui. Mitä mieltä, nyt on särjetty lisää niitä ikkunoita siitä pysäkilläkin seisovasta autosta ja luvattomia kulkijoita liikkuu, kuvat poliisille?
- Naapurivahti
Vieläkö ajelijoita ollut? Tämä muuten taitaa olla tämän palstan luetuin ketju?
- Cameraman here
Joo viikonloppuna oli taas käyty hankeen peruuttelemassa, kuvat löytyy
- satakunta viestiä
Vastailkaahan, niin saadaan 100 viestiä täyteen kartanonherra-ruhtinaan ketjuun.
- Satakunta viestiä
No minä vastaan vielä, minulla ei ole muuta tekemistä kuin roikkua täällä, tämä on sitä minun peräkammari elämääni
- Satakunta viestiä
Kohta tulloo......sata viestiä täyteen
- Margariin
Tuasko siellä Käänniniemessä on runkattu.
- jonntikka
Kiänninniemessä aina runkkaillaan. Onko autonjälkiä näkyny viime päivinä?
- Ilmiselvästi
jonntikka kirjoitti:
Kiänninniemessä aina runkkaillaan. Onko autonjälkiä näkyny viime päivinä?
Kato: ru...kari peukuttanut itseään!!!
- Satakunta viestiä
Vielä viestittelin lisää mitä tässä runk&@€@lun lomassa ehdin
- Satakunta viestiä
Onko rentut kiva odotella pelko persiissä milloin puhelin soi ja esitetään kysymys että mitäs vattua olet pyörinyt meidän pihassa?? Taitaa hymy hyytyä?
- Nimimerkkikö tähän
Luin tämän ketjun läpi ja selkeästikin täällä on kommentoimassa juurikin nuo luvattomat ajelijat. Heidän kannattaisi miettiä asiaa myös siltä kannalta että entäs JOS jotain varastetaan, näistä ajelijoista on kuvat rekisteritietoineen!! Siitähän se poliisin on helppo lähteä liikenteeseen tutkinnassa!
Mutta eipähän nuo muuten luvatta ajelisikaan jos eivät olisi nin idiootteja kuin ovat!- lähessataohjetta
Luin myös ketjun läpi, nyt näyttää siltä, että muutama valistunut kirjoittaja on ottanut tehtäväkseen pidemmän kaavan mukaan ohjeistaa ketjun aloittajaa siitä, miten tulee menetellä, jos tahtoo kieltää tilapäisen konevoimalla liikkumisen yksityistiellä.
- sadas
Niin justiinsa
- Juurikinnäin
Autolla tai muulla konekäyttöisellä kulkineella ajo yksityistiellä EI kuulu jokamiehen oikeuksiin, kunnioita yksityisteitä
- Lisäksi
Eipä kuulukaan jokamiesoikeuksiin, sen sijaan tilapäinen käyttö moottoriajoneuvolla on sallittu, mikäli liikkumista ei kielletä kieltomerkillä tai vaikkapa sulkemalla tie puomilla.
- Näinseonvaan
Ei ole sallittu ilman kieltomerkkiäkään, silloin otetaan omia oikeuksia
- pörräilläänkö
No nyt jäi kiinnostamaan, vieläkö siellä on pörrätty.? Itselläni on kesäpaikka naapurikunnan alueella ja ymmärrystä turhanpäiväisten ajelijoitten yksityistien käytölle ei löydy. On olemassa niin uteliaita ihmisiä, että pitää mennä katsomaan, mitä tavaroita niillä on pihalla/kuistilla. Kurkitaan jopa ikkunoista sisään, että mitä niillä on ja pitäiskös meillekin saada samanlaista.
Arvelen, että se on jonkinlaista kateutta, sitten matkitaan ja tehdään itselle samanlaiset jutut! Uskomatonta mutta totta. Minulla oli aikoinaan ystävä, joka tarkkaan tutki kotonani, mitä tavaroita on ja miten laiteltu. Menin sitten kerran hänen luonaan käymään ja yllätys; koti oli kuin kopio omasta huushollistani! Sinänsä vaaratonsta, silti huvittavaa ja ärsyttävää yhtä aikaa. - olikoihme
ne on niitä perus-suomalaisia.
- Ymmärrysloppui
Nyt on ollut vähemmän ajelijoita, kieltokyltit varmaan alkaa vähitellen tehoamaan ja tietysti kameravalvonta toimii. Jos jotain häviää niin on kuvat ensimmäsiistä ehdokkaista mökkivarkaiksi!
- vahditaanvaan
Terveisiä vaan sinne kaikille kyläläisille!
- Tunnistetuttekijät
Kuulemma löytyy kuvat punaisesta mönkijästä ja ei-henkilöautosta jotka tavattu useamman kerran ajelemassa luvatta, siitä päästä lähtee liikkeelle tutkinta kun jotain häviää
- tuulenselkään
Nyt on törkeää, nimittäin talven jäljiltä paljastui, että kaikki irtain kevyttavara ulkoalueilla on viety ja kevytpeitteet revitty riekaleiksi. Kaikkea eivät ole kuitenkaan jaksaneet kantaa niinpä tavaroita on piilotettu painanteisiin ja suojaisiin paikkoihin, sekä naapuritonteille. Sisätiloista kuitenkaan ei ollut mitään viety.
- diapampam
mee hoitoon, siellä se selvii oma tie.
- onhannäitä
näitä harja mäen hoijokkija, riittää Maaningalla.
- Jormajooo
On ihme paikka kun joka ilta varkaita. Vit.tu mitä lumetusta.
- Psykologillemene
Jormajoo, diapampam ja onhannäitä ovat yksi ja sama kirjoittaja, miksi kirjoitat ja vastaat itsellesi? Aika erikoinen tapa viettää aikaa sellæinen?
- Jormajooo
Määppä oikeesti hoitoon. (aikuisten oikeesti).
- AAsenjälkeensitten
Samaa mieltä, juoppohulluus ei parane kuin hoidossa!!
- havukkaaholainen
Hoidossa hälvenee myös tiukkapipoisuus kanssakulkijoiden kulkemisia kohtaan.
Hoidolla asenteet muuttuu ja satunnaiset kulkijat kutsutaan kaffeelle, koska he kulkemisillaan tahtovat rikastuttaa syrjässä asuvan ihmisen kapeaksi hurahtanutta maailmaa.- Niinpaistaaläpi
...tässä taas edellä kirjoittaa tien laiton käyttäjä, selvästi
Ja tähän vielä lisäksi huutonaurua, kuka kutsuu mökkivarkaat kahville, mitippä sitä ihan
- havukkaaholainen
No, selvin päin kirjoitellaan, kuten aina.
Pidempään mietittyäni, ihan, voi todeta, että arvauksesi tien laittomasta käyttäjästä meni niin pieleen kuin voipi, nimittäin
enhän edes tiedä, missä Kääntöniemi sijaitsee.- Tunnistettuon
Pidähän mönkijäsi poissa toisten pihoista!
- Pikselipekka
Meillä kans filmillä tuo punainen mänkijä
- kampaahan.naamasi
havukkaaholainen ei omista, saati aja mönkkäriä.
- zirius10
Jospa he olivat varastelemassa mökeiltä eikä mökkivarkaita. Ainakin toivottavasti eivät vieneet kovin monta mökkiä
- Onkohantämä
Harmaa japsiauto, kannattaa huomioida.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa843072Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3162730Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1911506Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621202Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2401141Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281011- 117960
- 70948
- 77945
- 72914