Heippa! Meille tuli pari viikkoa sitten kaksi uutta gerbiiliä jotka ovat täysin samannäköisiä keskenään. Poikani antoi gerbiileille nimet, mutta nyt häntä vaivaa kovasti kun ei tiedetä kumpi niistä on kumpi. Kysyisin, onko mahdollista laittaa toiseen jokin merkki, jotta voisimme tunnistaa gerbiilit omilla nimillään? Mikä olisi käytännöllinen/ gerbiilille turvallinen tapa merkitä?
Gerbiilin merkitseminen?
3
109
Vastaukset
- Tulitassu
Hei!
Koeta katsoa onko värieroja (esim. toinen vaaleampi, toinen tummempi) tai toisella
vaikka valkoista tassuissa / kaulassa enemmän tai vähemmän ym.
Ja gerbiileitä ei voi oiken merkitä.
Ei ainakaan naruilla tai väriaineilla ja muilla sellaisilla. Tippa elintarvikeväriä turkkiin, tai leikkaa toiselta pieni tuppo karvaa pois.
- aloittaja..
Kiitos vastauksista! Gerbiilit ovat tosiaan täysin samannäköisiä, paljon ollaan niitä tutkiskeltu ja molemmilla ihan samanlaiset valkoiset rannut etukäpälissä, ihan saman kokoisia ovat jne. Keksimme tosiaan leikata toiselta hännänpäästä pienen tupon karvaa pois, nyt erotamme ne :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 906352
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283170Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859