Jos skeptikko täysin vakaana ja varmana "tietää" ufojen olevan jotain muuta kaikissa tapauksissa kuin vieraan olentoryhmän alus, niin miksi he täällä ihan pääosissa jankkaavat sitä ?
Se kertoo kyllä erittäin merkittävästä aiheesta silloin. Itselläni tulee mieleen uskovaiset skeptikot taikka ihmistä ihmiskunnan kruununa pitävät, joiden tiede sanoo, mikä on mahdollista, mikä ei.
Mielestäni tuosta lähtökohdasta järkevä skeptikko ei edes osallistu palstalle, vaan antaa jokaiselle mielipiteen vapauden ja hyväksynnän aiheessa ilman halveksuntaa, mutta juuri siitä noiden asenne on lähtenyt ja muistan sen 80-90-luvun tv-keskusteluistakin ja kyllähän se niin on, että noille kuuluukin joskus sivaltaa tympeästi takaisin. He ilmeisesti saavat jotain piruilemisesta, kuulunee heidän luonteenpiirteisiin.
Sellaisia ne on työelämässäkin, kaikkitietäviä, jotka eivät osaa myöntää virhettä, vaan vaikenevat tai eivät myönnä sitä.
Ymmärrän kerran pari tuollaisten skeptisen yleiskannan aiheeseen täällä, mutta että jatkuvalla syötöllä palaavat toteamaan tyrmäävän kantansa jokaisesta uudesta aihealan uutisesta, niin se keroo kyllä jostain fundamentalistisesta asenteesta, joka on valmiiksi syötettynä heidän päässään.
Jotkut tapahtumat jäävät virallisesti selittämättömiksi (tai niitä jopa salataan ja vääristellään)ja niin vain on että jotain tuntematonta, mutta selvästi älyllistä ilmakehässä liikkuu aina välillä.
Se kertoo kyllä erittäin merkittävästä aiheesta silloin. Itselläni tulee mieleen uskovaiset skeptikot taikka ihmistä ihmiskunnan kruununa pitävät, joiden tiede sanoo, mikä on mahdollista, mikä ei.
Mielestäni tuosta lähtökohdasta järkevä skeptikko ei edes osallistu palstalle, vaan antaa jokaiselle mielipiteen vapauden ja hyväksynnän aiheessa ilman halveksuntaa, mutta juuri siitä noiden asenne on lähtenyt ja muistan sen 80-90-luvun tv-keskusteluistakin ja kyllähän se niin on, että noille kuuluukin joskus sivaltaa tympeästi takaisin. He ilmeisesti saavat jotain piruilemisesta, kuulunee heidän luonteenpiirteisiin.
Sellaisia ne on työelämässäkin, kaikkitietäviä, jotka eivät osaa myöntää virhettä, vaan vaikenevat tai eivät myönnä sitä.
Ymmärrän kerran pari tuollaisten skeptisen yleiskannan aiheeseen täällä, mutta että jatkuvalla syötöllä palaavat toteamaan tyrmäävän kantansa jokaisesta uudesta aihealan uutisesta, niin se keroo kyllä jostain fundamentalistisesta asenteesta, joka on valmiiksi syötettynä heidän päässään.
Jotkut tapahtumat jäävät virallisesti selittämättömiksi (tai niitä jopa salataan ja vääristellään)ja niin vain on että jotain tuntematonta, mutta selvästi älyllistä ilmakehässä liikkuu aina välillä.
Vastaukset 32
Vanhimmat
"vain on että jotain tuntematonta, mutta selvästi älyllistä ilmakehässä liikkuu aina välillä. "
Tuotahan te hoette jatkuvasti, mutta missä todisteet?
Todisteet ovat monissa laatikoissa, jotka ovat lukkojen takana eri maissa jos tarkoitat todisteilla asiakirjoja. Eikös yhtään herätä kummastusta se, että Britannia piti vuosikymmeniä salassa ufo-asiakirjojaan. Kyllä voi todeta, että on ollut merkittäviä asioita, koska niitä on piiloteltu. Kuinkahan on, tuskin on kaikea paljastettu ja tuotu esiin alkuperäiskokemusten ja havaintojen mukaan. Eihän hallitusten toimiin ole luottamista monissa muissakaan asioissa, kuten on nähty.
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/51992-lehti-ufo-arkiston-avaus-paljasti-yllattavan-selvityksen-britanniassa
Todisteita on myös kuvina ja videopätkinä. Yhdysvalloilla saattaa olla konkreettisiakin todisteita, mutta et pääse niihin käsiksi. Voi kokeilla sitä yrittäen mennä AREA-51-alueelle.
Videopätkistä on hankala erottaa niitä oikeita nykyajan tietokonefeikkien sijasta, joita pääosa on.
Todisteita ei tule kaikille kerralla vaan vähitellen ympäri maapallon ja niin se on ollut jo kauan.
Nick Pope tutki asiaa jo virkansa puolesta ja kun brtittiarkistot avautuivat, hän tutustui niihin ufotutkijana. Ainuttakaan varmaa alientapausta ei Popen mukaan löytynyt.
Puolisen vuottako tuo "todistetaakkamies" on palstalla riehunut? Aiemmin hänellä oli erilaiset metodit mutta nyt tuo "todistetaakka" on syöpynyt häneen lähtemättömällä tavalla eikä lähde eden happopesulla pois.
Ei ole ensimmäistäkään ketjua mihin hän ei ryntää todistetaakkansa kanssa joka kuuleman mukaan toimii vain skeptisiä päämääriä kunnioittaen ja sitä ei voi käyttää toisinpäin koska se on Skepsiksen keksimä juttu Skepsikselle.
Keskustele ufoista ja abduktioista. Keskustelu on keskustelua ja keskustelu eroaa todistelusta olennaisesti.
Keskustelussa voidaan käyttää erilaisia lähteitä ja siteerauksia ja keskustelu ei edellytä että jokaisen siteerauksen mukana postitetaan fysikaalinen tieteellisesti hyväksytty todiste. Keskusteluun voidaan myös vastata ilman todistelua.
Keskustelu ei ole väitöskirja ja keskustelussa voidaan esittää omiakin mielipiteitä ilman että niihin tarvitseen linkittää joki todiste.
Koeta nyt jumalavita laittaa nämä asiat sinne päähäsi jota painaa se todistetaakka 24/7. Se saattaa keventää oloasi ja jonakin päivänä huomaat ehkä keskustelevasi.
Vielä ei ole liian myöhäistä vai mitä mieltä olet?
Näyttää todistetaakka aiheuttavan suurta ahdistusta. Ilmankos koska et pysty mitään todistamaan, ainoastaan höpisemään.
Todista tuo väitteesi että todistetaakka aiheuttaa minulle ahdistusta. Etpä pysty todistamaan! On nimittäin sellainen ihmeellinen asia kuin todistetaakka!
http://www.skepsis.fi/ihmeellinen/todistustaakka.html
Suhtaudun skeptisesti myös ihmisyyteesi ja mielenterveyteesi.
Todistetaakka on aivan yleinen käsite. Ei se Skepsiksen kehittämä ole. Satumaailmassa ei tarvitse todistaa, mutta jos vaikka keskustelupalstalla esittää väitteen, pitäisi sille olla myös näyttöä. Eri asia on, jos esittää jotain pelkkänä hypoteesia.
No se nyt on ihan sama mistä täällä koettaa keskustella tai vaikka linkittää jonkun videon tai vastaavan niin ihan aina on todistetaakkamies raakkumassa siinä perässä. Todistetaakkamies on näköjään jo tuolla "Maailmanmenoa" palstallakin raakkumassa.
Ei sinulla olisi todistetaakassa yhtään mitään murehdittavaa jos läpäisisit höpinöinesi tämän yksinkertaisen velvoitteen.
Se, että todistetaakka noin ahdistaa, kertoo vain sen että sinulla ei ole todisteita.
Eiköhän tuosta ahdistuneisuudestasi ole ihan paras todiste tuo itse tuottamasi, eli todistustaakasta ahdistuneet viestit kiroiluineen kuten tuo ylempänä oleva sanaripuli.
"Koeta nyt jumalavita laittaa nämä asiat sinne päähäsi jota painaa se todistetaakka 24/7"
Ja tässähän se kiteytyy itsesi kirjoittamana. Ufosatuilijoita ei todistetaakka paina, ainakaan niin kauan kun joku ei sitä muistuta. Totuuden puhujia sen sijaan todistetaakka velvoittaa, sehän on selvä, mutta ei paina. Kun pysyttelee totuudessa, ei todistustaakassa ole mitään pelättävää eikä se ole taakka. Jo siitä näkee että et pysy totuudessa koska ahdistut ja pidät todistustaakkaa taakkana. Ja sitähän se sinulle on, ja pysyvästi.
Minä en ole tääll todistamassa sinulle yhtään mitään. Olitko mielisairas jo lapsesta saakka vai puhkesiko se vasta myöhemmin? Ei tuollainen sälli voi olla terve ei sitten millään.
Tuollaiset torvelot kulkee reaalimaailmassa silmät mustina ja siksipä ne on täällä netin suojissa anonyyminä häiriköimässä.
Tässä on kaveri, tämänkertaiselta nimimerkiltään öjhfolguk. Hänellä on ufoista johtuva pysyvä trauma, eikä sellaiseen taida olla mitään parannuskeinoa tahi lääkettä. Olisiko hänellä ollut vaikea ufokokemus lapsuudessaan tai nuoruudessaan, ja sen hän yrittää joko kaikin tietoisin voimin tai alitajuisesti unohtaa? Annettakoon hänen riehua, jospa se on ainoa keino mikä tepsii.
"Minä en ole tääll todistamassa sinulle yhtään mitään."
No etpä tietenkään koska et mitään höpinöistäsi pysty todistamaankaan.
"Tuollaiset torvelot kulkee reaalimaailmassa silmät mustina"
Ai että totuudessa pysyttäytyjillä silmät mustina? No ei toki, ihan oikeassa reaalimaailmassa. Kaltaisesi epärehellisen hörhelön väkivaltaisessa fantasiamaailmassasi ehkä, ei muualla.
Jos et itse huomaa olevasi sairas, muut ovat sen kyllä jo huomanneet miinusten lukumäärästä päätellen. Kyseisen nimimerkin kommentti oli melkoisen asiallinen ja sinun kommenttisi verrattuna erittäin asiallinen.
On TÄYSIN selvää, että avaruudessa liikkuvat, tämän planeetan sotivaa, itsekontrolliin kykenemätöntä ja tuhoavaa villi-ihmistä valovuosia kehittyneemmät olennot päättävät itse milloin ovat nähtävillä ja kuinka monelle. Vaikka eivät ole täydellisiä, niin pystyvät maan ihmisen näkökantilta katsottuna ihmeisiin.
Heillä on teknistä tasoa olla vaikka skeptikon vieressä juuri nyt, kun skeptikko nimittelee hörhöiksi niitä, jotka sanovat olevansa varmoja avaruuden vierailijoista planeetallamme.
Todisteita on monilla mitä erillaisimmista nk. yliluonnollisista asioista kokemuksina, myös humanoideista.
Todiste näistä tulee omakohtaisesti. Vain yksinkertainen skeptikko ei voi ymmärtää, että sellaisesta ei voi jakaa kenellekään ulkopuoliselle ikäänkuin paperiin leima tyyliin todisteena, vaikka joukoissakin kokemuksia ja havaintoja on tapahtunut.
Kokemus tulee ja menee eikä se pysähdy skeptikkoja varten ihmeteltäväksi.
"On TÄYSIN selvää..."
Millä perusteella. Kaikki väitteesi perustuvat omiin uskomuksiisi ja ihminen joka ei jaa samoja uskomuksia ei todellakaan pidä väitteitäsi täysin selvinä.
Tää "skeptikko sitä ja skeptikko tätä" alottelija pitäis bannata
Samaa mieltä koska minuakin alkaa pännimään tuollaiset,lähes jatkuvat "skepot sitä ja skeptikot tätä"-aloitukset samoin kuin myös "maksetut debunkkaajat"-aloitukset.
Häiriintyneitä häirikköjä te olette ettekä mitään skeptikoita. Skeptikon kanssa on mukavaa keskustella mutta häiriköt ei osaa kuin dissata ja haastaa riitaa.
"Jos skeptikko täysin vakaana ja varmana "tietää" ufojen olevan jotain muuta kaikissa tapauksissa... "
...niin hän ei ole skeptikko.
Juu hän on fundamentlistihäirikkö siinä tapauksessa.
Kyllä.
>>Jos skeptikko täysin vakaana ja varmana "tietää" ufojen olevan jotain muuta kaikissa tapauksissa kuin vieraan olentoryhmän alus, niin miksi he täällä ihan pääosissa jankkaavat sitä ?
Hyvä on myös toistaa, että ufojen ympärillä pyörii paljon puolirikollista huijaussaastaa , jolla hyväuskoisia jymäytellään.
Mielenhallintalamput, korvavalot, ihmevedet, galaksikanavoinnit ym.
Myös tieteen ympärillä pyörii kaikenlaista huijausta ja hömppää ja minkäs muun toivossa kuin rahan!
Tiedemaailmassa liikkuu valtavat rahat. Ufoilla ei ole rikastunut kuin kourallinen jenkkejä ja yksi kanukki.
Hesari on koonnut 12 tiedehuijausta tässä yhteen:
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tusina tieteen kovimpia huijauksia/1135247102822
Kolumni lääketieteen petoksista: (siellä liikkuu miljardit)
http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/tiedetta-huijauksia-ja-salailua/916701
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/korealainen-kantasolututkija-tuomittiin-tiedehuijauksesta/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Divetymonoksidihuijaus
Myös Skepsiksen keskustelussa on käsitelty tiedehuijauksia
http://keskustelu.skepsis.fi/Message/Message/282112
Näiden rinnalla joku ufokirjailija on makroskooppinen. Kerro miten voi rahastaa mielenhallintalampuilla, korvavaloilla? Ihmeveden ymmärrän. Siitä on Suomessa vastuussa lahkolaiset ja se ei liity ufologiaan kuten ei korvavalotkaan.
Nappikauppaahan ufosaasta on esim. kylmäfuusiohuijausten rinnalla, mutta kun tämä on ufopalsta, niin en uskalla mennä paljon aihealueen ulkopuolelle, muutoin tulee herkästi huomautus aiheesta poikkeamisesta. Korvavalo liittyy ufosaastaan siten että valoja kaupataan usein samoilla foorumeilla kuin ufosaastaakin.
Ufosaastan suurin haitta lienee se, että se heittää synkän varjon
koko aiheen yli. Tervettä kritiikkiä tarvitaan .
Olen havainnut, esim. , että Collierin andromedaluennot eivät juuri
kritiikkiä palstalla synnytä, mutta auta armias, jos joku heittää runomuotoisen satiirin pellontallauksesta !
Neurologian professori Urpo Rinne, Turun yliopisto, ja professori Paavo Riekkinen, Kuopion yliopisto, tuomittiin laajamittaisista kavalluksista ja väärinkäytöksistä vankeuteen 2000- luvun vaihteessa.
Siirtelivät tutkimusrahaa ja lahjoitusvaroja mittavia summia lapsilleen ja järjestivät lapsilleen olemattomia konsulttitöitä joista nämä kuittasivat hirmupalkkiot.
Väitöskirjoissa Urpo Rinne toimi Paavo Riekkisen pojan vastaväittäjänä ja Paavo Riekkinen toimi Urpo Rinteen pojan vastaväittäjänä. Ja Urpon poika oli Paavon pojan väitöskirjan esitarkastaja ja Urpon poika oli Paavon miniän vastaväittäjä. Onko tuo sitä tieteenteon huippua?
SUMMAT jotka nämä tieteen kärkinimet varastivat Parkinson tutkimukselta:
"Näiden potilaiden sairauden tutkimukseen ja hoitoon myönnettyjä tutkimusvaroja Urpo Rinne kavalsi - tarkat summat jäänevät epäselviksi, mutta syyttäjä vaati 62,9 miljoonan markan vakuussummaa. Palon mukaan Rinne oli sijoittanut tutkimusvaroja sveitsiläisille pankkitileilleen noin 60 miljoonaa markkaa ja suomalaisille pankkitileilleen noin 10 miljoonaa markkaa. Paavo Riekkinen oli Rinteeseen verrattuna talousrikosten kevytsarjalainen, hänet tuomittiin vain 1,8 miljoonan markan kavalluksesta. Paavon poika Paavoa syytettiin vain 1,3 miljoonan markan kavalluksesta"
Olen erityisen katkera tästä rikoksesta sillä kaksi lähimmäistäni on kuollut Parkinson taudin seurauksena.
Tämä olkoon esimerkkinä siitä missä ne SUURET huijaukset tapahtuu. Ei todellakaan ufologiassa vaan tieteessä ja politiikassa.
Moniko suomalainen ufologi on saanut nykyrahassa noin 13,57 miljoonaa (nykyrahaksi muutettuna) euroa kavallettua rahaa kuten professorit Riekkinen ja Rinne?
Koko Suomen ufologian historiassa ei ole yhteensäkään liikkunut tuollaiset summat ja ufologia ei ole rikos. Kavallus, petos ja varkaus on rikos ja valta-aseman hyötykäyttö on rikos.
Lisäksi se on rikos ihmisyyttä vastaan viedä rahat neurologiselta tutkimukselta ja viedä siten sairailta toivoa parantumiseen. Minusta Suomen historian törkein rikos kautta aikojen jos ei poliitikkojen tempauksia oteta huomioon.
Tekijöinä kaksi kuuluisaa yliopiston professoria. Eivät olleet muistaakseni tekemisissä ufologian kanssa.
Ufologian kanssa taas oli tekemisissä se amerikkalainen (tai eteläamerikkalainen ?) ufopappi , jonka seurakuntalaisista parikymmentä
teki joukkoitsemurhan , jotta energiakehonsa olisi päässyt kyytiin
alienalukseen, joka oli kätkeytyneenä silloin näkyvissä olleen Huykutake-komeetan taakse.
Ei kai Adamskin ufohuijauskaan niin tuomittava ole, kun kovin suurista rahoista ei ollut kyse.
" Raha ratkaisee, myös syvyyden kumarruksen"
"Jos skeptikko täysin vakaana ja varmana "tietää" ufojen olevan jotain muuta kaikissa tapauksissa kuin vieraan olentoryhmän alus"
Laitas linkki kuka skeptikko noin sanoo? en usko et sellaista skeptikkoa edes on olemassa
Nimimerkki varaktorin mukaan sellaista kuvittelevat ovat hulluja ja ne pitää laittaa hoitoon. Vaikuttaa selkeältä että hän on täysin varma että ufot ovat psyykkinen sairaus.