Jos veli tarjoaisi parhaan hinnan?
Myisitkö venäläiselle
voittopääaasia?
49300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
En missään tapauksessa,se on isäinmaan häväistys jos myy venäläisille.
Vaikka venäläinen maksaisi puolet enemmän kuin suomalainen niin en myy se on ihan periaate.
Tätä maata kerran puolustettiin ihmishengillä ja tästä on traumoja ihmissä vieläkin,niin pitäisi ymmärtää ettei tätä maata voi ostaa venäläinen edes rahalla.
Eihän he itsekkään anna suomalaisten ostaa rajan takaa.
Ehdotan kaikkien syntyneiden kauppojen venäläisten osalta peruttaviksi suomen perustuslain nojalla.
Eu on vienyt itsenäisyyden ja venäläiset ostavat salakavalasti maaalueita sekä kiinteistöjä.
Jopa lomakohteita on ostettu ja jätetty puolitiehen rakentaminen jne....
JYRKKÄ EI MYYNILLE.
Sotaveteraanit ovat turhaan taistelleet meille maat mannut mikäli se rahan himossa myydään venäläisille!!!!!!!!!
Ennen myyn puolihinnalla mustalaisille.
Jos sodasta jotain opimme, niin Venäläisille myymisellä saadaan pitää maat ja mannut. Kun Neuvostoliitolle ei vuokrattu muutamaa saarta ja rantapalstaa Pietarin puolustamiseksi, ne tulivat ja veivät aimo kappaleen itäisestä Suomesta. Ne veteraanit taistelivat ja hävisivät, eivätkä varmasti tykkäisi jos uutta sotaa pykätään jollain kansallismielisellä kiihkoilulla
Kenellekkä sinäkään perseaukinen suunsoittaja myisit yhtään mitään, äitis vanhoja kuselle haisevia kellastuneita alushousujako yrität kiljuhuuruissa myydä.
Sinä suunpieksäjä paine´le vit-tuun näiltä foorumeilta. Helvetin asiantuntija ja toisten suulla puhuja.
Möisin parhaimman tarjouksen mukaisesti. Riippumatta kuka sen tarjouksen on tehnyt. Ja Luki valehtelee. Jos joku maksaisi 100,000 enemmän hänen kämpästä taikka mökistä niin eipä jättäisi kauppaa tekemättä. Jos muutenkaan ei ole myymässä niin on helppo uhota ettei möisi kelle vaan. Jos myyntiaikeissa niin "money talks".
Money talks, Luki walks.
"Luki valehtelee. Jos joku maksaisi 100,000 enemmän hänen kämpästä taikka mökistä niin eipä jättäisi kauppaa tekemättä. Jos muutenkaan ei ole myymässä niin on helppo uhota ettei möisi kelle vaan. "
Väärin
Ei Luki valehtele,tästä on käytännön näyttö,minulta yritettiin ostaa ,olisi ostajia ollut parivuotta sitten useampia venäläisiä.
Nytkin tiedän saavani myytyä venäläisille mutta kun minäpä en myy vaikka maksaisivat 100% enemmän kuin suomalainen,en myy niin en myy.En myy edes lähinaapureille,tiedän kohteen olevan himottua kamaa.
Mustalaisille voin myyydä heiltä ottaa vaikka osasuoritteena hulpean matkailuauton tai vaunun tai kalliinman mersun,+ rahaa.
Ei ne kiinteistöt Venäjälle siirry vaikka venäläiset ne ostavatkin. Vain rajaa siirtämällä kiinteistöt voivat Venäjälle siirtyä. Toki paikalliset kiinteistöjä ostamassa olevat eivät niin pidä siitä, kun kasvanut kysyntä vetää kiinteistöjen hintoja ylös. Mutta kun toisaalta kysynnän kasvusta ja hintojen noususta hyötyy myyjät yhtä lailla mitä ostajat siinä häviävät, niin lopputulos on tältä osin -0.
Kiinteistöjä Sumesta ostavat venäläiset myös vierailevat useimmin täällä ja sen aikaa mitä täällä ovat ostavat ainakin ruokansa ja muuta pakollista tavaraa. Lisäksi venäläiset tunnetusti arvostavat suomalaista ruokatavaraa(ja syystäkin sillä laatu on meillä ihan maailman parhaimpia) mitä mukaansakin vielä ostavat, ja erityisesti ruokatavaran kotimaisuusaste on suuri niinkuin työllisyysvaikutuskin. Ja on asuntokiinteistöistä omat laskunsa kun niitä lämpimänä ja kunnossa pitää.
" ja sen aikaa mitä täällä ovat ostavat ainakin ruokansa ja muuta pakollista tavaraa."
Niin he ostavatkin ja paljon,ongelmana on se ettei he maksa arvonlisä veroa joja 24%
"mitä mukaansakin vielä ostavat, "
Rajan taakse ei saisi ruokaa viedä mutta he vievät ja paljon.
Te erehdytte nyt,suomalainen on kakkos kansalainen ja siitä saatte kiittää suomen valtion päättäjiä.
Hyötyjänä on kauppias muttei arvon lisä veroa tule .
Mitä sinulla on kauppiasta vastaan?
Entä kauppiaan palkkaamia työntekijöitä? Entä Valiota, jonka voita venäläinen ostaa kauppiaalta? Entä maitotilallista, jonka maidosta Valio voinsa tekee? Entä kuljetusliikettä, joka maidon vie Valiolle ja Valiolta kauppaan?
S-ryhmän kikka: Näin venäläiset saadaan palaamaan kauppaan .
Invoice-ostoksen tehnyt venäläisasiakas palaa melkoisella varmuudella samaan kauppaan uudestaan.
Lappeenrannassa noin kerran kuukaudessa asioiville Katja ja Eduard Tovstenkolle jää Prismaan useamman kymmenen euron "pesämuna" seuraavaa ostoskertaa varten, kun he hyödyntävät invoice-ostoa.
- Hyödymme invoicesta enemmän kuin tax freestä, perustelevat isoja kertaostoksia tekevät Tovstenkot.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288639887314.html
Mielipiteitä:
http://www.vauva.fi/keskustelu/1304332/ketju/miksi_venalaiset_saa_ostoksensa_taxfreena_onko_nii
Ja jatkuu......
Niin.. Esim marketeissa venäläiset turistit ostavat läjän tavaraa ja menevät sen jälkeen infopisteeseen pyytämään rahojaan takaisin, koska heidän ei tarvitse maksaa alv-veroa ostoksistaan. Ovatko nämä ulkomaiset turistit sitten loppujaan Suomen kaupalle kuitenkaan niin merkittäviä, kuin puhutaan. Eihän valtio saa heidän ostoksistaan mitään, kun alvit palautetaan takaisin, jotka on ensin kassalla veloitettu.
http://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/miksi-ulkomaalaisten-ei-tarvi-maksaa-alvia/2321988
Joo, parempi vaan potkia Prismastakin kassat kortistoon, kun jää alvi saamatta. Paljon parempi, että käyvät ostoksilla Virossa. Silloin eivät jää alvit saamatta.
Kaupan liikevaihto nousee kiitos venäläisten ostovoimaa. Yritystominnasta maksetaan arvonlisä veron lisäksi myös voittoveroa ja palkka kuluja.
Lisäksi eräät mainitsee näin...
-Missä on suomalaisten invoice eli asiakkuusomistajuus antaa ehkä 1 % mutta venäläiset ei maksa ALV:ta niin saavat samat tuotteet 17-24 % halvemmalla kuin suomalaiset. Saavatko suomalaiset venäjältä verovähennyksen EI ,,, siis onko reilua.
Taas meitä kyykytetään niin venäjällä kuin kotimaassa, miten tässä asiassa pääsis ministerin kehumaksi sankariksi ( lue rikolliseksi ) eli pitäis kiertää ALV jotenkin.
-miksi Venäläiset saavat tuotteet ostettua verottomina, saako Suomalainen Venäjällä ostoksilla käydessään tuotteet verottomina?
- Lappeenrantalaiset tutut ovat käärmeissään kun venäläiset asiakkaat täyttävät kaupat. Ostavat myös liikaa tavaraa. Tämä on siellä suuri ongelma jota helsinkiläisen on vaikea ymmärtää.
En yhtään ihmettele vaikka ovakin käärmeissään. Helsingissäkin on tavaratalojen vaatevalikoima muuttunut, on leopardi-seepra ym. kuviota valtavasti. Samoin kimallusta ja kummallisia kuoseja. Olen joutunutkin hakemaan vaatteita Ruotsista, siellä ei olla niin rähmällään venäläiseen rahaan kuin Suomessa.
Että sitten suomalainen menee ruotsiin kun venälänen ostaa ilman alvia.
Käsittämätön tuo kateus pikkupilillä.
Ostat varmaan viinasi pelkästään Alkosta tukeaksesi suomalaista verottajaa. Kannattaa myös seuraavalle ulkomaanmatkalle pakata laukku täyteen kotimaasta ostettua ruokaa kansantalouden nimissä.
Kyllä siitä venäläisten ostosmatkailusta on ilman muuta hyötyä, ja kotimaisen ruokatavaran ostoksista erityisesti, näin vaikka se 17% alvikin siitä palautetaan.
Ja mitä tulee näihin kiinteistöjen ostoihin, niin ne ostohinnat euroissa tulevat suomalaisten myyjien tileille, ja jatkavat siitä edelleen kulutukseen tai todennäköisemmin investointeihin tai sitten pienentävät yksityisen puolen velkaantuneisuutta, myyjä joutuu maksamaan vielä myyntivoitosta tai inflaatiosta verotkin. Ja suomalaisina ne kiinteistöt pysyvät venäläisten omistuksessakin ollen. Tietty paikallisesti venäläisen kysynnän vuoksi kiinteistöjen hinnat vähän nousevat ja ainakin menekki paranee, mutta toisaalta myyjille tämä taasen on hyvä kun saavat paremman hinnan ja kaupaksi. Mä luulen että ei meidän tarvitse sellaista pelätä, että venäläiset alkaisivat liikaa suomalaisia loma/asunto-kiinteistöjä omistaa. Kyllä siinä rajansa vastaan tulee. Se on joku vissi määrää ihmisiä lähialueilta rajan takaa, jotka ylipäätään on kiinnostuneita ostamaan täältä kiinteistöjä. Leningradin alueelta ollaan kiinnostuneita yhä enemmän ostamaan myös Balttian puoleltakin. Samoin venäläisistä Leningradin alueen ostos-ja turistimatkailijoista kilpailee myös Viro, missä valttina on se että siellä neuvostoliittoaikojen vuoksi venäjän kieltä käytetään vielä paljon.
Kyllä tällaiset ostosmatkailijat rajan takaa aina jonkin verran paikallisia ihmisiä pakkaavat ärsyttämäänkin, yleensä moititaan näitä joko rahojensa kanssa ökyilijöiksi tai sitten liian köyhiksi saitureiksi ryysyläisiksi. Mutta ei kait missään tällaisia ostos- ja turistimatkailijoita lähdetä torjumaan, päinvastoin yritetään niitä ihan houkutella maahan.
matti ja maijja itseasiassa ASUVAT jo VEROPARATIISISSA, kauemmas ei siis tarvitse lähteä
Tiesitkö mikä on suomalainen veroparatiisi ?
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=850028
Ja tiesitkö vielä senkin, että valtion velanotto on suurempi tuloverojen yhteinen tuotto
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=1011174
No, jos tiesit, niin tiedätkö, mistä tulee 2/3 valtion budjetin tuloista joka EI sisällä velanottoa ja tuloveroja ?
Tosiaankin näin se kehitys nyt on mennyt. Jo tämä alvi yksin on suurempi vero kuin valtion palkkatuloista ja pääomatuloista perittävät verot. Nämä palkka/pääoma/yhteisö-verot peritään niiltä joiden käsissä joko palkansaajina tai yrittäjinä on keskeinen tavarantuotanto ja laskujen kirjoituskin(toki näistä pääomatuloa peritään vähän inflaatiostakin), ja näitä veroja on vähän laskettukkin. Ja sitten nämä n.s. välilliset verot ja piiloverot joihin verotuksen painopistettä on siirretty kuten alvi ja valmisteverot ovat tavaroiden hinnoissa, mistä niistä ei voi yhtään välttyä kukaan, ei kaikkein pienituloismmatkaan. Ja tähän päälle otetaan vielä lähes 10 miljardia uutta velkaa budjettivajeen kattamiseksi, ja leikkauksia vaan pitää julkisiin palveluihin tehdä, joista palveluista ei pitkään aikaan enää monetkaan ole häävisti toimineet.
Tähän tavaravalikoima ja palvelut mitä marketeissa ja markkinoilla kaupan on ja näiden hintataso alveineen ja valmisteveroineen taasen asettuu sen mukaan mikä on palkansaajien enemmistön käteen jäävä tulotaso ja mieltymykset. Veroa siis kerätään vähemmän tavaran tuotantopuolelta ja siellä vahvoissa asemissa huseeraavien tuloista ja toisaalta markkinoilla olevan tavaravalikoiman hintoihin lisätään vastaavasti veroa prosenteissa.
Sille myydään, joka ensimmäisenä tarjoaa pyydetyn hinnan. Jos ihan pyyntihintaa ei saa, niin sitten korkein tarjous voittaa. Ihan sama, vaikka ostaja olisi vihreä marsilainen.
Tuhnut älkööt vaivautuko.
Arvasin että te olette rahan ahneita tai tiesin oikeastaan.
Te myytte rahalla oman maan pala kerrallaan,itse en myy vaikka hinta olisi viisikertaa kovempi kun pyyntö olisi.Tai enemmänkin.
Jos on esimerkiksi perittyä maata ja ei ole rahan tarvetta niin sen voi jättää myymättä ihan periaatteesta. Jos on omalla rahalla hankittua ja tarve realisoida niin paras tarjous voittaa... Olkoon vaikka edes mennyt Saddam Hussein joka sen tarjouksen tekisi...
Myyn venäläiselle, vaikka suomalainen tarjoaisi 100 000e enemmän. Syy on Isänmaallinen: venäläisen raha on uutta rahaa Suomeen maailmalta yksi uusi vähintään loma-asukas törsäämään rahojaan maahamme. Suomalaiselle myydessä taas kansantaloutemme ei voita mitään, raha vain kiertää maamme sisällä.
Jos nyt jotain estoja asettaisinkin, niin sata kertaa mieluummin venäläiselle kuin mustalaiselle.
Enpä keksi yhtään järkisyytä miksi en möisi. Olen omistanut/omistan asuntoja eri maissa mm. Venäjällä.
Kerran harkitsin Suomessa asuntoni vuokraamista jollekin vähemmistöryhmään kuuluvalle kun muutin itse sieltä pois edeltäjäni tavoin "hullun" naapurin takia. Vähän ikävä oli myydä kämppä lapsiperheelle, mutta onneksi ko. naapuri on eronsa jälkeen muuttanut muualle.
Me voisimme myydä venäläisille koko ahvenan maa jos niistä olisi ostajiksi.
Oikein mieluusti myytäisiin,ja rahat suomen talouden paikkaamiseen.
Kannatan myynti mutta se on koko ahvenanmaa.
Tarkoitatko että möisit Ahvenanmaan venäläisille Itämeren sotilastukikohdaksi.
Ruotsalaisille Ahvenanmaan voisi myydä niin että ei siitä tulisi paljon nykyistä kummempia sotilaspoliittisia uusasetelmia. Se vaan on ilmeisesti niin että Ruotsi ei ole järin kiinnostunut ottamaan Ahvenanmaata itselleen ilmaiseksikaan.
Teen nyt poikkeuksen ...
Jos omistaisin kalliosta ilmaa eli paperin,niin sen paperinhan minä möisin veli venäiselle ja nauraisin pas.kasta.
Mutta oikeaa maata ja kiinteistöä en möisi vaikka maksaisivat kuun taivaalta.
Kalliosta joutaa kyllä myyydä kaikki saastanen ilma samantien ja sinne vaan venäläiset sinne ne joutaa kaikki ho-rot.
Tottakai myyn ja olen jo myynytkin. Heinävedeltä ostivat maata ja loma-asunnonkin. Sain noin 2,5 kertaisen hinnan siihen nähden mitä finskipoju olisi tarjonnut.
Vielä on pari kiinteistöä Suvasveden rannoilla josta hieron kauppaa parasta aikaa venäläisten kanssa. Kyllä niiden rahat Varkauden kauppiaille kelpaa siitä olen varma. Esim Mr. Lukin pussista eivät saa euroakaan, herra korkeintaan palauttaa roskiksesta löytämänsä tyhjät tölkit Alkoon.
Voi ihme teitä kun te olette yksin kertaista porukkaa.
En missään vaiheessa kuvitellut teidän jotka olette venäläismyönteisiä myyvänne maat ja mannut heille,en olisi uskonut kun täällä palvotte kahden auton talleja ym....
Tässä on monia seikkoja mitä ette näytä käsittävän:jo pelkästään suomalainen ei saa ostettua noin vaan venäjältä omaa maata ja taloa rajantuntumilta.
Mutta he saavat suomesta,heistä on paljon yhteiskunnallista riesaakin jota ette ehkä tiedä edes.
He aiheuttavat lukuisia tuhansien eurojen laskuja suomalaisille veronmaksajille pelkästään terveyspalveluissa,myös huolimatonta ajokäyttäytymistä aiheuttaen huonoilla renkailla vakavia kolareita joista toinen osapuoli on suomalainen yleensä.
He myös vievät ja ovat vieneet rajojen läheisyydestä suomalaisien myyjien paikkoja,osa heistä osaaa venäjän ja suomen kielen auttavasti,jolloin suomalainen jää työttömäksi.Näitä tapauksia on jonkin verran jo suomessa,suomalainen 50 nainen ei osaa venäjää useinmiten mutta venäläinen osaa jopa molemmat kielet saaden myyjän paikan.
Venäläinen ei osta suomesta polttoaineita ei maksa niistä veroja (yleensä) he tuovat kaiken kotimaasta.
Miten te juhlitte yleensäkään itsenäisyyttä??????
Teistä useimmat halusivat eu:hun siitä te halusitte maksaa ja nyt te myytte suomea pala palalta.
Arvostan jokaisen omaa mielipidettä mutta en olisi koskaan kuvittelut teidän jotka palvotte täällä omaisuuttanne myyvänne jokin päivä ajatusasteellakaan venäläiselle.
SUURI PETTYMYS ASUNTOJEN OMISTAJISTA JA MAAALUEIDEN.
Voi olla etten tästä pääse yli tällä palstalla,tämä on kynnys kysymys,ja suuri pettymys, te möisitte vaikka äitinne tai muun rakkaan venäläisille,en tunne teitä menkää pois te isänmaan häpäisijät.
Onko ongelma nyt se, että ostavat kaiken Suomesta vai se, että tuovat kaiken mukanaan Venäjältä?
"te möisitte vaikka äitinne tai muun rakkaan venäläisille,en tunne teitä menkää pois te isänmaan häpäisijät."
No ainakaan minun ei tarvitse äitini myymistä pähkäillä kun hän on jo kuollut, niinkuin tietenkin isänikin on kuollut jo kauan sitten kun olin vasta ihan pikkupoika. Omia lapsiakaan ei, ikävä kyllä, ole edes sitä yhtä, mutta sisarien lapsia onneksi sentään on. Vielä kerraan. Suomaliset kiinteistöt eivät siirry Venäjälle sillä että ne tulevat täällä venäläisten omistukseen, siihen tarvitaan järeämpiä juttuja kuten rajan siirtoa.
Mitä tulee siihen että suomalaisten ei ole vielä lupa ostaa Venäjältä kiinteistöjä vastaavasti kuin mitä venäläiset saavat meiltä ostaa, niin se on minusta enemmänkin venäläisten ongelma kuin mitä meidän. Minä en nimittäin olisi ainakaan vielä ostamassa mitään kiinteistöä Venäjältä vaikka siihen kuinka luvat sieltä annettaisiin.
Sinun "isänmaallisella" ajattelutavallasi ajetaan äkkiä koko Suomi konkurssiin. Suuri osa Suomen viennistä menee Venäjälle (on suunnilleen samalla tasolla Saksan ja Ruotsin kanssa), rajan tuntumassa kauppojen liikevaihdosta suuri osa koostuu venäläisten rahoista. Eikä läheskään kaikki palkatut myyjät ole mitään venäläisiä, tuo on roskaa mitä suollat suustasi. Se, että jonot hieman pitenevät kaupoissa tai valikoimat hieman muuttuvat, ei pitäisi haitata ketään. Toki jotkut kateelliset typerät ruikuttajat valittavat sitä, että kauppojen tulot paranevat venäläisten ansiosta.
Ylipäätään, jotkut sodat kymmeniä vuosia sitten pitäisi unohtaa kaupankäynnissä kokonaan. Kannattaa muistaa, että välittömästi sodan jälkeenkin 50- ja 60-luvuilla Suomen suurin kauppakumppani oli Neuvostoliitto, vaikka sota oli juuri käyty. Viime lamahan johtui suurelta osin (tosin ei pelkästään) viennin loppumisesta Neuvostoliittoon, mihin eniten suomalaisia tuotteita vietiin. Satoja tuhansia työttömiä tulisi Suomeen nytkin, jos suomalaiset oikein alkaisivat karsastamaan venäläisiä. Sen sijaan Venäjälle Suomen kaltaisen mitättömän pikkumaan tekemät boikotit eivät merkitsisi yhtään mitään.
Ei verrata 90-luvun venäläisturismiä tähän päivää. Tuskinpa venäläisen yli 100,000 euron maasturi yhdellä tankillisella kulkee Suomen lappiin. Renkaat tuoreemmat kuin Suomalaisen pihillä auton omistajalla. Eivät kokkaa omia ruokia vaan syövät ravintolan parhainta antimia. Ei Wienerleikettä ranskalaislla kuten suomalainen. Jostain tuliaisista ja yleensä kalliimmasta päästä saavat 17% tax free palautuksen rajalta mikäli aina vaivautuvat edes sitä pyytää. Totuus on että venäläiset erittäin tervetulleita rahoineen koska kyllä se Suomalaiselle kelpaa. Tämä on jo huomattu Itä Suomessa vuosia sitten...
"Suomen suurin kauppakumppani oli Neuvostoliitto"
No tottahan viedä voidaan ja tehdä kauppaa muttei kiinteistö kauppaa,ei hekään tee .
Nimen omaan moni ei ymmärrä venäjän kauppaa ,mutta meidän olisi saatava alv veroa jolla paikata suomen maantaloutta,esim:venäjä saattaa onkin laittanut jos minkälaista maksua suomalaisille kuten puu tulleja ym....suomi poika ei tajua edes eikä uskalla ottaa maksua noilta rekoilta tie maksuja.
Kyllä se on pelkuruutta ja huonoa kaupankäyntiä,mielistellään venäläistä eikä uskalleta ottaa maksua muutoin kun yksityinen joka myy oman kiinteistönsä.
Naurettavaa,ei minulla ole venäjän kauppaa vastaan mitään mutta vastaavasti pitää saada myös sieltä,eo sieltä saa suomi poika tuoda juustoja ym elintarvikkeita.
"rajan tuntumassa kauppojen liikevaihdosta suuri osa koostuu venäläisten rahoista."
VÄÄRIN EI KOOSTU
Se on viime vuosina luokkaa 20%-30% tosin hieman hiipumaan päin,näistä ei makseta alveja.joten nuo kaupat pysyvät pystyssä vaikka yksikään venäläinen ei ostaisi,se on kauppiaalta pois.
Miten niin ei saa juustoa tuoda? Ja kuka edes haluaisi? Sitäpaitsi on Suomen etu, etteivät suomalaiset kanna rahojaan Venäjälle.
Menepä poju käymään ensin venäjällä ennenkuin kommentoit millään lailla. Ja käy jossain muualla kuin viipurissa tai tuossa rajan pinnassa. Itselläni on pieni sahalaitos n. 700 km Moskovasta koilliseen, eli Kostroman alueella. Käyn kyllä joskus juuri Viipurissa ostoksilla ja tuon joka helvetin kerta elintarvikkeita lihaa, makkaraa ,juustoa ketsuppia, makeisia, säilykkeitä jne, kukaan ei ole koskaan sanonut yhtään mitäänei suomen eikä venäjän tullissa ja auto on tarkastettu aina silloin tällöin.
Viime vuonna venäläiset turistit jättivät suomeen n 1 mrd€ (1000 000 000€) joten ei nyt mikään ihan pieni summa.
Lukikin voisi ottaa oikeesti asioista selvää eikä puhua toisten suulla ja olla olevinaan joku asian tuntija.
Menepä tuon viimeisen lauseesi kanssa Nuijamaan Laplandia markettiin ja sano
omistajalle että ei laske venäläisiä liikkeeseensä. Katsotaan montako päivää ovet ovat auki sen jälkeen, veikkaukseni on alle viikko.
"Menepä poju käymään ensin venäjällä ennenkuin kommentoit millään lailla."
-Eipä taida tämä poju mennä käymään.......
Eviran tiedote elintarvikkeiden ja eläinten tuontilainsäädännöstä.
Venäjällä Suomen rajan läheisyydessä on esiintynyt kuluneen vuoden aikana useita tapauksia afrikkalaista sikaruttoa sioissa sekä lähiaikoina raivotautia mm. lehmässä. Kumpaakaan tautia ei toistaiseksi esiinny Suomessa, ja niiden leviäminen Suomeen ja koko EU:n alueelle pyritään estämään.
Afrikkalainen sikarutto on helposti leviävä, lakisääteisesti vastustettava eläintauti, jonka virukset voivat levitä mm. sianlihaa sisältävien elintarvikkeiden välityksellä.
Eläinperäisten elintarvikkeiden tuonti Venäjältä Suomeen on joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta kielletty. Tuliaistuontiohjeet kokonaisuudessaan Eviran internet-sivuilla.
Lihaa tai sitä sisältäviä elintarvikkeita sekä maitotuotteita ei saa tuoda lainkaan (poikkeuksena pieni määrä äidinmaidonkorviketta tai vauvanruokaa).
"Lukikin voisi ottaa oikeesti asioista selvää eikä puhua toisten suulla"
No Luki otti selvää ja oikeassa oli taas jälleen oikeassa muistin siis oikein,eli tura ukot kyllä kantaa mutta tuurilla ja laittomasti laki kieltäää!!!!!!!!!!!
http://www.rajaliikenne.fi/fin/tietoa_rajaliikenteesta/ajankohtaista/uutinen.html?143
Hyi sinua kokovartis olet kuljettanut suomenlain vastaisesti lihaa ,arvasinhan minä että vain tura ukot ei tiedä.
Henkilökohtaisten matkatavaroiden tuonti Suomeen
Matkustatko Suomeen? Tiedätkö, mitä tavaroita voit tuoda henkilökohtaisina matkatavaroina ja mitä rajoituksia niihin liittyy?
Tullin esitteestä ”Tulin ohjeita matkustajille” löydät kätevästi koottuna tietoa, mitä määräyksiä, rajoituksia ja kieltoja tavaroiden tuontiin liittyy. Esite on myös venäjäksi.
Esimerkiksi alkoholituotteiden tuonti edellyttää 72 tunnin oleskelua Suomessa. Myös alkoholi- ja tupakkatuotteiden tullitonta ja verotonta tuontimäärää on rajoitettu. Samaa polttoainetta kuin on auton polttoainetankissa voit tuoda kannettavassa säiliössä tullitta ja veroitta 10 litraan saakka. Jos mukanasi on käteistä rahaa vähintään 10.000 euroa, pitää se ilmoittaa Tullille maahan saapuessa tai maasta poistuessa.
Lääkkeiden, itsehoitolääkkeiden ja homeopaattisten valmisteiden tuontiin liittyy määräyksiä.( Lihaa ja lihatuotteita, maitoa ja maitotuotteita sekä lemmikkieläinten ruokia ei saa tuoda Venäjältä Suomeen.) Poikkeuksina ovat äidinmaidonvastike, vauvanruoka, elintarvikkeet lääketieteellisistä syistä ja lemmikkieläinten ruoka lääketieteelliseen tarkoitukseen. Voit tuoda näitä Suomeen omaan käyttöön, kunhan määrä ei ylitä kahta kiloa. Tuotteiden on oltava myös tunnettuja tuotemerkkejä avaamattomissa vähittäismyyntipakkauksissa.
Tarkista myös muiden tuotteiden osalta tuontimääräykset, rajoitukset ja kiellot. Saat tarkempia tietoja, mitä voit tuoda henkilökohtaisina matkatavaroina Suomeen ja mitä määräyksiä, rajoituksia ja kieltoja tavaroiden tuontiin liittyy Tullin internet-sivustolta osoitteesta: http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/matkailijat_muuttajat/index.jsp
Siis kun Luki ei saa ostaa ruttolihaa venäjältä, niin täytyy venäläisiltä kieltää rahan kantaminen Suomen kauppoihin. Pettämätön logiikka. Ruttolihan tuonti vapautettava heti!
Tietenkin jos syöt näitä:
Poikkeuksina ovat äidinmaidonvastike, vauvanruoka, elintarvikkeet lääketieteellisistä syistä ja lemmikkieläinten ruoka lääketieteelliseen tarkoitukseen.
Joka on mahdollista tuolla käsitys kyvyllä.
Kyllä se venäläisten euro on arvokkaampi kuin kotimaan euro, ei ole "sisäsiittoinen"
raha vaan tulee ulkopuolelta kasvattamaan kansantalouttamme. Eikö Luki sen vertaa ymmärrä kansantaloudesta. Jos ei niin kannattaa jättää "asiantuntija" lausunnot muitten kerrottavaksi eikä kirjoittaa "copy paste" konsteilla näille foorumeille.
Miten se kasvattaa nyt sitä talouttamme?ja eikö Luki ymmärrä??????
Taitaa Luki ymmärtää hieman liikaakin ettei pidä pelehtiä ja lähteä soitellen sotaan venäjälle.
Oksaharju: heikko rupla kurittaa Helsingin pörssin Venäjä-yhtiöitä
Venäjän rupla on heikentynyt suhteessa euroon kahdessa vuodessa noin viidenneksen.
Ruplan heikkeneminen uhkaa vetää maton niiltä Helsingin pörssin yhtiöiltä, joiden liiketoiminta kasvaa Venäjällä, kirjoittaa Nordnetin meklari Jukka Oksaharju blogissaan.
Nokian Renkaat menetti viime vuonna liikevoittoaan ruplan heikentymisen vuoksi 14 miljoonaa euroa, eikä alkanut vuosi näytä yhtään paremmalta.
Stockmannin kohdalla Venäjältä saatavat tulot ovat olleet ainoa valopilkku viime aikoina kotimaan myynnin sakatessa, mutta nyt euromääräiset tulot näyttävät kuivuvan kasaan itämarkkinoiltakin ruplan vuoksi.
Oriola-KD:n hintava yrityshankinta Venäjältä on mennyt jo valmiiksi muutoinkin pieleen, ja kuin pisteenä i:n päälle nyt ruplan heikentyminen aiheuttaa yhtiölle mittavia alaskirjauspaineita taseen liikearvoon, jonka kanssa yhtiö on jo valmiiksi kuilun reunalla.
Fortum vihjasi itsekin jo syksyllä haasteistaan saavuttaa liikevoittotavoitteet Venäjällä ensi vuoden loppuun mennessä, ja viime viikkojen valuuttakurssikehitys on omiaan hautaamaan nämä haaveet lopullisesti. Myöskään YIT:n suunnitelmat eivät etene valuutan vuoksi ainakaan myötätuulessa.
Silti laatuyhtiöstrategiaa noudattavan sijoittajan kannattaa Oksaharjun mielestä jatkossakin fokusoida sijoitusanalyysinsä makrotalouden ja valuuttakurssien muutosten arvaamisen sijaan suoraan pörssiyhtiön liiketoiminnan arvioimiseen.
"Toisin sanoen keskittyä siihen, mitä on järjen puitteissa ylipäätään mahdollista arvioida kohtuullisella tarkkuudella".
Eli kostetaan suomalaisyhtiöiden tappiot kieltämällä turismi Suomeen. Jälleen pettämätöntä lukilokiikkaa.
(Sitten teille yksinkertaisimmille faktaa.)
Kiinteistökaupoista myös riesaa Etelä-Karjalalle.
Vain reaalimaailmasta vieraantunut ihminen pitää ulkomaalaisten vapaata kiinteistönostomahdollisuutta yksinomaan hienona ja tervetulleena asiana.
Ei tarvitse kuin käydä läpi Etelä-Karjalan tai ympäristön lukuisat venäläisomistukseen siirtyneet lomakylät ja hotellit ymmärtääkseen, että niistä ei oikein tikulla kaivamallakaan löydä aidosti menestyvää ja verotuloja tuottavaa liiketoimintaa.
Venäläisille on myyty paljon kiinteistöjä myös esimerkiksi huolinta- ja kuljetusbisnekseen, mistä alituiseen löytyy tullia, poliisia ja käräjäoikeuksia työllistävää epämääräistä toimintaa.
On vaikea sanoa onko takana vain yrittäjien kokemattomuus tai liian ruusuinen ennakkokäsitys liiketoiminnan sujumisesta vai myös esimerkiksi halu saada sillanpääasema ja omaisuutta turvaan EU:hun.
Oma lukunsa ovat omakotialueiden venäläisdatshat, joiden kunnallismaksujen periminen kaukaisilta isänniltä on kunnille joskus haastavaa.
Kiinteistönostoa rajoittava lakimuutos tuskin ratkaisisi ongelmia. Ulkomaalaiset vain ostaisivat kiinteistöjä Suomeen perustamiensa osakeyhtiöiden nimissä tai käyttäisivät erilaisia bulvaanimenettelyjä.
Laki ei myöskään koskisi asunto-osakeyhtiöiden huoneistokauppoja, joita esimerkiksi Helsingin hyvissä osoitteissa ja myös Etelä-Karjalassa on tehty paljonkin.
Mitä siis tehdä? Ainakin ulkomaisia kiinteistönostajia voisi entistä enemmän valistaa yhteiskunnan pelisäännöistä.
Viranomaisvoimia kuten ulkomaalaistarkastajia kaivattaisiin kipeästi lisää juuri Kaakkois-Suomeen valvonnan ja ohjeistamisen parantamiseksi.
Mutta viime kädessä lienee vain pakko hyväksyä taloudellista toimeliaisuutta eittämättä kasvattavien kauppojen lieveilmiöt ja iloita kansainvälisyydestä.
Kirjoittaja on Etelä-Saimaan uutistoimittaja
http://www.esaimaa.fi/Mielipide---Kolumnit/2014/01/22/Kiinteistökaupoista myös riesaa Etelä-Karjalalle/2014116824528/67
Luehan nuo viimeiset lauseet.
Mikäs ongelma se suomalaisille on, jos venäläisten lomakylät tekevät persnettoa?
"Luehan nuo viimeiset lauseet."
Mutta kun te yksinkertaiset ette ymmärrä tätä kokonaisuutta.Ja sinäkin marmatat niistä ählämeistä seinäsi takana.Ja kävelet pitkin aurinkolahtea keksien juttuja.
Viranomaisvoimia kuten ulkomaalaistarkastajia kaivattaisiin kipeästi lisää juuri Kaakkois-Suomeen valvonnan ja ohjeistamisen parantamiseksi.
Mutta viime kädessä lienee vain pakko hyväksyä taloudellista toimeliaisuutta eittämättä kasvattavien kauppojen lieveilmiöt ja iloita kansainvälisyydestä.
Mitäs rahan ahneet maan petturit tuumaa?
Kyllä te haukutte ählämeitä joilla saattaa olla yrityksiä pizza ym ...he joutuvat maksamaan veroa edes jotain ja yhteiskuntaan.
Lukin näkemystä on mahdoton tyrmätä koska te ette tajua ja käsitä kuinka ovelasti venäläinen huijaa suomalaista.
Poimin hieman mielipiteitä muilta.....Lisäisin vielä teille yksinkertaiisille tura ukoille,te maksoitte pääsystä eu:hun,te hyväksytte maa alueiden pilaamisen (kaivokset), te myytte suomen maata,kaikissa on lyhyt näköinen katsanta.
Kyseessä ahneus eikä maan edun katsonta sukupolvelta toiselle.Te siis olette osa syylisiä suomen tulevaisuuteen.Erittäin suppealla katsonnalla kun pitäisi nähdä kaus.
-Lipposen hallitus yksipuolisesti päätti v. 1999 vapauttaa maakaupat Suomessa EU:n ulkopuolisille, ts. myös venäläisille vailla mitään vastavuoroisuutta, ja nyt Venäjä päätti näin.
Suomessa kielletty rajavyöhyke on 3 km ja Venäjällä vaihtelevasti satojakin kilometrejä.
Mitään vastavuoroisuutta maakaupoissa näiltä osin ei ole, venäläiset saavat vapaasti ostaa Suomea rajasta 3 km kauempaa, ja esimerkiksi Imatran ja Lappeenrannan suunnalla maan hinta nousee paikoin jo tavallisen suomalaisen tavoittamattomiin.
Karjalaa ei palauteta edes ostamalla, mutta Suomea voi ostaa.
-Tämä on hölmöläisten maa. Jotkut kutsuvat tätä isänmaaksi ja jopa itsenäiseksi. Ulkomaalainen voi ostaa täältä käytännössä kaiken, maa-alueet, tehtaat, kiinteistöt jne... Perustaa yrityksiä, kaivoksia, ydinvoimaloita ym.ym. , kotiuttaa voitot, ja jättää ympäristöä pilaavat jätteet riesaksemme. Tätä kaikkea (ulkomaalaisomistusta) me hölmöläiset puolustamme tarvittaessa vaikka asein.
Ei edes se, että saisimme oikeuden tehdä naapurimaassa samoin, tee asiasta paljonkaan hyväksyttävämpää. Kovin pienellä prosentilla meistä, jotka olemme tätä maata tunteellisesti itsenäisenä isänmaanamme pitäneet, on mahdollista lähteä ison rahatukun kanssa rajojen taakse kauppoja tekemään.
- Pitäisikö venäläisten maakauppoja Suomessa rajoittaa?
Vastasin kyselyyn kyllä mutta oikeastaan venäläisten maakaupat Suomessa pitäisi kieltää kokonaan. Ei ole mitään järkeä siinä, että venäläiset perustavat tänne kameravalvottuja panssariverkkoaidattuja enklaaveja.