vajaa 2v kaivaa tissejä

MunKaksiOmaani

Imetin lastani n.1v asti. Sen jälkeen ajoittain tahtoi kaivella tissejäni, nukuin välillä mahallaan että ei pääsisi käsiksi. Ei yritä tissistä syödä, rauhottuu kun saa tissin käteensä. Lapsi nukkuu yleensä vieressäni. Nyt viimeaikoina kaivaminen on ollut melkoisen hysteeristä, suuttuu jos yritän estellä ja väliin käy ihan taistelusta kun yritän "suojella" tissejäni. Miten tällaisesta saa vieroitettua pienoisen?

3

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gruuve

      Ei liity imetykseen, itse imetin tasan 4vk osaimetystä ja silti samaa on ilmennyt meillä.
      Eli lapseni on erittäin kiinnostunut tisseistäni, työntää katta paidan alle, tökkii ja todella taistelee kun estän.

      Olen ottanut tavaksi sanoa että "äidin tissi, ei saa koskea", sanon sen kahdesti eka kiltimmin ja sitten painokkaammin. Sen jälkeen lasken lapsen sylistä tai nostan niin ettei yllä ja sanon kolmannen kerran ettei tissiin saa koskea. Meillä lapsi nukkuu samassa sängyssä (tulee yöllä) ja jos siellä koittaa koskea niin käännän lapselle selän. Julmaa kun lapsi alkaa itkemään mutta nykyisin tisseihin koitetaan koskea vain kun olemme yhdessä saunomassa/kylvyssä (paikoissa missä olen siis ilman vaatteita koska vaatteet kastus ihan läpi märiks) ja siellä riittää viimeistään toinen sanominen että antaa tissien olla.

      Rasittavaa toi oli, varsinki kun julkisesti koitti alkaa kaivelemaan (sain katseita tyyliin etteikai toi ala noin isoa imettää ja kuulinki semmosia lausahduksia) ja siel ei ihan miten vaa kehtaa lastaan kenttään istuttaa huutamaa..
      Tsemppiä vierotuksee!

    • Turvanhakua

      Oma lähes kolmivuotiaani tykkää myös joskus työntää käden paitani alle tissien päälle tai väliin nukahtamistilanteessa tai yöllä kevyen unen vaiheessa. Uskon, että ne ovat vain ihanan pehmeät ja lämpimät ja tärkeä osa äitiä ja jonkinlaista turvan hakemista. En estä koskaan, joskus otan lapsen käden pois ja pidän sitten kädestä kiinni sen sijaan, että antaisin lapsen pitää tissistä kiinni. Ei ole protestoinut tissin korvaamista kädellä. Tilanne olisi tietenkin eri, jos tissinkaivelua tapahtuisi päiväsaikaan julkisesti.

    • yäkkis

      yäk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kehu kaivattuasi yhdellä lauseella

      "Hän on todella mielenkiintoinen henkilö. "
      Ikävä
      70
      1158
    2. Tänään sen huomasin ja se tuntuu

      Vapauttavalta. Saavuttomaton rakkaus on loppunut. En tunne enää kaipuuta enkä rakkautta. Nyt voin alkaa taas elää eikä t
      Ikävä
      113
      1118
    3. Miten yrität saada tilannetta eteenpäin

      ettei jäätäisi päikoilleen, missä kumpikin ikävöi omalla tahollaan?
      Ikävä
      76
      1003
    4. Se nainen joka sua kaipailee on melkoisesti

      Lihonut. melkoisen Noloo. Mieheltä tutulle miehelle
      Ikävä
      98
      899
    5. Et tule koskaan löytämään tällaista syvyyttä kenestäkään toisesta

      Jos vaan tietäisit, kuinka paljon tunnen sinua kohtaan. Jos vaan tietäisit, miten paljon merkitset minulle.
      Rakkaus ja rakastaminen
      90
      895
    6. Kauneutesi kiinnitti huomioni

      mutta oikeesti rakastuin tapaan, miten näet asiat ja kaikki. Olet liian ihana, enkä tiedä miten sen saisin sanottua.
      Ikävä
      33
      882
    7. En uskalla liikkua yöllä yksin ulkona

      Tai lähteä viettämään iltaa, kun kotiinpaluu myöhään ei tunnu hyvältä. Kerroin tuon yhdelle miehelle. Arvaa mitä hän va
      Ikävä
      144
      850
    8. Päivän persu: Maahanmuuttajat ovat "rupusakkia"

      Voi Petteri parkaa 🤣 "Kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps) kutsuu kolmansista maista Suomeen muuttavia ihmisiä rupusa
      Maailman menoa
      221
      799
    9. Sekopään intensiivinen kaipaus

      Miltä tuntuisi jos joku sekopää kaipaisi sinua? Et haluaisi rohkaista häntä mitenkään, mutta tunnistaisit hänen harhaise
      Ikävä
      113
      779
    10. En uskalla lähestyä sua

      Minusta tuntuu että koet minut säälittävänä vonkaajana.
      Ikävä
      43
      684
    Aihe