Nintendo 3ds vai 3ds xl

vp98

Kertokaa kokemuksia molemmista laitteista. Ajattelin ostaa synttärirahoilla maaliskuussa jomman kumman kertokaa myös hyviä puolia ja huonoja puolia. Myös hyviä pelejä :)

7

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoisin että xl

      3ds xl on itsellä ja en voi kyllä muuta kun kehua. Tuttavalla on se tavallinen 3ds ja se näyttää kyllä surkean pieneltä tähän omaani verrattuna, jossa näyttö on suorastaan hulvattoman suuri tavalliseen 3deeässään verrattuna. Suosittelen siis aivan ehdottomasti tuota xl versiota.

      Toki jos pieni ja kompakti koko on tärkeä, niin sitten se tavallinen 3ds. Sen käytettävyydestä en osaa sanoa (vain alkuvalikkoa sillä selannut, enkä yhtään pelannut), varmaan aika samaa luokkaa kun tuo xl:kin. Laitehan on sama, koko on vaan eri. Käyttöjärjestelmän selailu xl:ssä vähän helpompaa sen isomman näytön takia. Näkyy enemmän valikkoja kerralla.

      Pelejä sitten... Roolipelaajalle ainakin maistuvat mahdollisesti Kingdom heartsit, Zeldat (joista ocarina of time aivan ehdoton) ja Bravely Default. Muita en olekaan itse vielä kerennyt tuolla pelaamaan, kun sen verran tuores hankinta on kuitenkin.

      • Olen lukenut molemmista laitteista. Aika paljon huonoja puolia esim. Normaali 3ds naarmuttaa näyttöä kun laittaa läpän kiinni. Katsoin ps vitaa vaikka ei ole paljon pelejä silti herätti enemmän kiinnostusta. Samaa hintaluokkaa näyttää olevan. No katotaan mitä näistä kirjotetaan tähän keskusteluun.


      • Sanoisin että xl
        vp98 kirjoitti:

        Olen lukenut molemmista laitteista. Aika paljon huonoja puolia esim. Normaali 3ds naarmuttaa näyttöä kun laittaa läpän kiinni. Katsoin ps vitaa vaikka ei ole paljon pelejä silti herätti enemmän kiinnostusta. Samaa hintaluokkaa näyttää olevan. No katotaan mitä näistä kirjotetaan tähän keskusteluun.

        Mulla on joku vanhempi psp malli. Ei sekään huono ole. Pelivalikoima vähän erilainen kun 3ds. Selaile siis pelilistoja, jos eri valmistajan välillä mietit. Itse ostin molemmat, koska kummallekin pelejä jotka haluan pelata. Mulle 3ds tosin tarjoaa enemmän mielekästä pelattavaa.

        Miten tavallinen 3ds naarmuttaa näyttöä läppää sulkiessa? Tossa xl mallissa ei kannen näyttö edes koske siihen pohjaosaan laitteen ollessa kiinni. Siinä on sellaset pienet nystyt mitkä estää sen. Puuttuuko ne tavallisesta? Ja eikö vitankin näyttö naarmuunnu, kun siinä ei ole mitään suojaa laitteen ollessa pois käytöstä? Vai onko näihin kaikkiin saatavilla jotain näyttösuojuksia?


      • Sanoisin että xl kirjoitti:

        Mulla on joku vanhempi psp malli. Ei sekään huono ole. Pelivalikoima vähän erilainen kun 3ds. Selaile siis pelilistoja, jos eri valmistajan välillä mietit. Itse ostin molemmat, koska kummallekin pelejä jotka haluan pelata. Mulle 3ds tosin tarjoaa enemmän mielekästä pelattavaa.

        Miten tavallinen 3ds naarmuttaa näyttöä läppää sulkiessa? Tossa xl mallissa ei kannen näyttö edes koske siihen pohjaosaan laitteen ollessa kiinni. Siinä on sellaset pienet nystyt mitkä estää sen. Puuttuuko ne tavallisesta? Ja eikö vitankin näyttö naarmuunnu, kun siinä ei ole mitään suojaa laitteen ollessa pois käytöstä? Vai onko näihin kaikkiin saatavilla jotain näyttösuojuksia?

        Olen lukenut että normaalissa 3ds:ssä naarmuutuisi näyttö kun laittaa kiinni en ole kuullut xl versiosta että näin kävisi. Katsoin netistä joltain sivustolta ps vitalle suojakotelon nii ei pääse naarmuuntuu. On miullakin psp e-1000 joku ihme :D ei vaan jaksa ''ps2'' pelejä pelata. Ostaisin ps3 mut on jo sellanenki mut ei jaksais sitä raahata joka paikkaan. Vaikka 3ds pelivalikoima on suurempi kun vitalla mutta en ostanut psp:lle kun 7 peliä vissiin ja kun oli joskus Nintendo Ds Lite nii siihekkää ollu ku 12 pelii ja myin pois. Ostaisin itekkin molemmat mutta ei tuu olemaan rahaa kun toiseen ja jos satun ostamaan vitan nii en kiellä etten ostaisi myöhemmin 3ds tai jos on tullut parempikin. Pitää kattoo on maaliskuuhun vielä aikaa :) .


    • Nyt kun oon katellu että ps vitalle ei löydy helposti pelejä enään esimerkiks verkkokauppa.com nii löyty paljon pelejä mutta melkeen jokasen kohdalla luki ''loppu''. Ja ps vitalle suojakotelo on hankala löytää nykyään, tosin 3ds voi laittaa kiinni eli siihen ei tarviis ostaa suojakoteloa välttämättä. Mietityttää vaan näinköhän 3ds xl pysyy hyvin kädessä ja olis mukava pelata sellasella koska koko. Painaako se paljon jos sitä pelaa vaikka selältee jaksaako sillä pelata pitkään vai käykö käsiin? Pitää kattoo vähäsen minkä niistä sitten hommais pelejä ainaki 3ds:lle löytyy hyvin paljon. Kattoo sitä maaliskuus sitten mutta pakko lukee toisten kokemuksia/arvosteluita ja kattoo myös maaliskuussa pelien määrää. Ps vitalla on kalliit muistikortit ja käsittääkseni 3ds:lle sopii normaali muistikortti?

    • Sanoisin että xl

      Kyllähän se xl vähän painaa, äkkiseltään jos paljon pelaa. Kyllä ne omat kädet on kipeytyny myös ohjaimella pelatessa, kuten psp:lläkin. Pitää vaan taukoa välillä ja kun aikansa pelaa, niin käsi tottuu. En voi sanoa, että ainakaan itsellä olisi laitteen paino pelaamista rajoittanut. Enemmän mulla käsi väsyy jos joutuu kynällä kirjottamaan :D Ja se iso näyttö on vaan niin mieletön!

      Omassa äxällässä oli muistikortti jo valmiina mukana. En ole edes kurkannu minkälainen se on. Nintendon sivulla mainitaan 4GB SDHC-muistikortti, joka sisältyy siis xl-pakettiin. Tavallisen 3ds:n mukana tulee sitten 2GB SD-muistikortti. Xl-versioon pitää muistaakseni järestään ostaa laturi erikseen!!! Tavallisessa taitaa tulla aina mukana. Tuolla on aika hyvin infoa noista kaikista laitteista ja peleistä ja pakettien sisällöistä yms:

      http://www.nintendo.fi/nintendo-3ds/laitteet/

      Sen verran tota tavallista 3ds:sää tossa sain hiplattua, että se kannen näyttö todellakin saattaa (?) vähän osua siihen alaosaan suljettaessa. En kuitenkaan usko, että mahdollinen naarmuuntuminen pelaamiseen vaikuttaisi. Alaosan kosketusnäyttö on kuitenkin suojassa "kuopassa".

      • Kiitos infosta! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      246
      17324
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      68
      4930
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4910
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      13
      3545
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      29
      2141
    Aihe