Uskaltaako nukkumaan mennä

Taas siniset valot vilkkuu raitilla ja tilannehuone ilmoittaa keskisuuresta rakennuspalosta :(
5291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kotkalaiset voi erittäin huonosti. Miten on mahdollista että tota pyromaania ei saada kiinni.

Äänestä
  • Ei pieniin juttuihin ole nykyään poliisillakaan resursseja.Ne ei tuota valtiolle rahaa ja siksi ohjeistuksessa sanotaan että semmoisia asioita ei hoideta ja ne on priorisoitava tuottamattomina toimenpiteinä. On keskityttävä niihin asioihin josta tulee valtiollr hyötyä. Tulosvastuu on poliisillakin ja hyödyttömään ei saa tärvätä aikaa ja rahaa on säästettävä turhissa kuluissa. Sakkojen kirjoituksia suositaan koska parissa minuutissa tehdään pelkästään rahaa kuluitta ja siihen on ohjeistettu että palkka tulee näin tienata jotta valtion piikkiin ei jää palkan maksut.

    Äänestä

  • "Miten on mahdollista".., miten ottaa kiinni jos ei tiedä kuka on, ei pienintäkään vinkkiä siintä.. eiköhän olis jo napattu parempaan säilöön jos vaan polisi tietäs kuka.
    Ei ole ennustajan lahjoja kellään, että tietäs missä odotella seuraavaa polttoa.

    Äänestä

Juuri noin nimimerkki "huhhuh". Luuleeko nämä ihmiset tosiaan, että pyromaani jää siihen palopaikalle kädet ojossa odottamaan käsirautoja. Ja sitten tämä käsitys, että poliisi ei tee mitään. Eiköhän juttu ota poliiseja päähän todella paljon, mutta kun ei löydy niin ei.

Äänestä

Niin paljon pahaa tapahtuu nykypäivänä että valvontaa ja valvontakameroita pitäisi vaan lisäillä ongelma-alueille. Aina vedotaan siihen että se rikkoo jotain pahuksen intimiteettisuojaa. Ja jos olet tavallinen ja rehellinen kansalainen niin tuskin se sinua häiritsee jos kameroita on enemmän, ei minua ainekaan häiritse. Kumpi on se pienempi paha, se ns. intimiteettisuojan rikkominen vai se että nämä avohoitopotilaat ja muut hörhöt saadaan mahdollisimman nopeasti kiinni ennen kuin tapahtuu jotain todella pahaa. Nykyään konnilla on parempi asema yhteiskunnassa kuin mitä uhreilla on koskaan, rikollisia suojellaan ja oman omaisuuden puolustamisesta voit joutua käräjille kun rikollinen haastaa sinut oikeuteen. Sitten nämä pahalaiset ovat oikeudessa sellaisia mammanpoikia ettei ole munaa näyttää naamaansa vaan piiloudutaan hupun sisään. Raitillakin pitäisi vaan lisätä kameroita koska alue on tunnettu siitä että aina jotain sattuu ja tapahtuu, kukaan ei vaan muka näe koskaan mitään ja konnat saavat jatkaa touhujaan. Ja kuinkahan monilla niitä raitin talojen avaimiakin mahtaa olla, siis sellaisilla jotka eivät taloissa enää edes asu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taasko tämä alkoi kirjoitti:

Taas siniset valot vilkkuu raitilla ja tilannehuone ilmoittaa keskisuuresta rakennuspalosta :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu