Suositelkaa ole hyvää retkenjärjestäjää!

anneli74

olemme lähdössä perheen (vanhemmat ja lapset 9v. Ja 7v.) kanssa toistamiseen Khao lakiin. Haluaisimme tehdä joitakin retkiä ja tällä kertaa kokeilla paikallisia retkenjäjestäjiä. Lähinnä olemme miettineet snorklausretkeä jollekin saarelle, similan tvs.ja retkeä Khao sokin luonnonpuistoon. Myös pienimuotoinen kalastusretki lasten kanssa voisi kiinnostaa. Jos olet saanut hyvää, hinta-laatusuhtde kohdallaan olevaa palvelua joltakin retkenjärjestäjältä niin vinkkaa minullekin!

2

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkatuumailija

      Omasta kokemuksesta en voi vastata, me lähdemme eka kertaa Khao Lakiin 28.2. Olen katsonut Tripadvisor.com sivustolta kokemuksia. Esim Khao Lak Land Discoveryllä hyvät nettisivut josta saa käsityksen retkitarjonnasta. Tripadvisorin kirjoitusten perusteella useimmilla on hyvä käsitys paikallisten retkijärjestäjien toiminnasta. Aurinkomatkojen retket noin 30% kalliimpia kuin jos varaa suoraan paikan päällä paikallisilta! ja retkien sisältö vaikuttaa täsmälleen samalta.

    • The Sands

      Retket meilläkin mielessä, katseltu samoista paikoista ja kyselty myös täällä.
      Tulimme siihen tulokseen, että katselemme paikan päältä paikallisia retkenjärjestäjiä. Paikanpäältä otettuna huomattavasti halvempia myös samalla järjestäjällä. Monet näistä retkistä englanniksi joten ei niin väliä millä menee.
      Similanin snorklausreissu suoraan Rayan kautta jos haluaa opastusta suomeksi, niillä on toimisto paikanpäällä.
      Jos kielitaitoa riittää edes vähän niin kannattaa ottaa paikanpäältä, oltiin viimevuonna Phi Phi reissuulla jossa oli Thai opas joka puhui helposti ymmärrettäävää englantia. Ollaan menossa 19.2.2014.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      906
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      899
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      741
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe