Kollektiivisuus= kyky käsitellä isompia kokonaisuuksia kaikki kohderyhmään kuuluvat ryhmät huomioiden tasapuolisesti
Käsitteistöä
.....
10101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Herja-alusta=kimmoke; tasainen pinta, josta on näennäisesti turvallista lähteä ristiretkeilemään tietyksi ajanjaksoksi, mutta johon joutuu kuitenkin aina palaamaan takaisin pohdiskelemaan, kannattiko juuri sillä kerralla lähteä yhtään mihinkään
Neitoutuminen= keski-iän jälkeen ihmiselle tapahtuva muodonmuutos, jossa sukuelinten toiminta surkastuu
Kysymys KE:lle:
Mitä tarkoittaa ja miksi on olemassa sellainen käsite kuin 'omatunto'?
Omatunto tarkoittaa kykyä tiedostaa, mikä on oikein tai väärin tilannesidonnaisesti, eli on vähän sama kuin empatiakyky, mikä puolestaan tarkoittaa taitoa asettautua toisen asemaan. Eli käsitteet liittyvät toisiinsa läheisesti.
Kummatkin edellämainituista ihmisen ominaisuuksista vaativat tarkkaa psykologista silmää.
KE:n psykologi aikoinaan kertoi tällä olevan tavallista ankaramman omantunnon, sekä neuropsykiatrin on kuultu kertovan henkilön olevan empatiakykyisyydessä muita kohtaan erityisen lahjakas.
Tahdotko skannatun version lausunnoista vai riittikö vastaus? Laitetaako vastaus myös aspergerinfoon? Tosin se sieltä jo löytyi vuosia sitten, muttei sitä tiettävästi yleisellä tasolla ymmärretty.
Miset KE kirjoittanut näitä kaikkia samoja asioita omalle foorumillesi?
Solidaarinen henkilö antaa mahdollisuuden keskustella muillakin kuin omalla foorumillaan, mikäli sinne ei uskaltauduta valheellisten juorujen johdosta kirjoittelemaan. Huolimatta jatkuvasta kiusaamisestaan. Ehkäpä tällaisen ihmisen voisi sanoa olevan aidosti henkisesti vahva.
Miss Smiley= yjs:n sihteerikkö
Mitä tarkoittaa käsite yjs? Onko se jokin kollektiivi? Aspalstaa lukiessani huomasin, että siinä mahdollisessa kollektiivissa on tietyssä vaiheessa tapahtunut selvää vaihtuvuutta.
vaihtelevat nimimerkkejä keskenään ,siellä ei ole kuin pari kirjoittajaa
Ad&Da = Alarik ja Daria
Alarik on ADHD/psykopatiasta kärsivä aspergerpiirtein ja Daria väärindiagnosoitu Asperger psykopaattisin & skitsofeenisin piirtein