7 vuotta yritystä, ja ei yritystä, 7 keskenmenoa, kaksi niistä leikkausta vaativaa sairaalareissua. Menetetty munatorvi, kyyneliä, tuskaa, kipua, surua, masennusta, alkoholin ja lääkkeiden liikakäyttöä, itsetuhoista käyttäytymistä, raivoa, vihaa, katkeruutta, psykologi istuntoja, hormonihoitoja, piikityksiä, ultrassa juoksemista, luovuttamista, ahdistusta, pettymistä, typerien, ajattelemattomien kommenttien kuulemista mm.sukulaisilta ja työtovereilta:
"Aika itsekästä kun ette hanki lapsia
"Outoa on, noin kauan yhdessä eikä vieläkään lapsia
"Kaikkia ei ole vain tarkoitettu vanhemmiksi
"kyllä se tulee kun lakkaattee yrittämästä ettekä stressaa asiasta"
"on se kumma kun te ette tajunneet tehdä lapsia ajoissa"
"tehkää tekin nyt se lapsi niin on kiva kun on työkavereilla samanikäisiä lapsia"
Onneksi mulla on ollut rinnalla mies, joka on elänyt tän kaiken paskan mun kanssa, tukenut, lohduttanut, potkinut perseelle, kannustanut, rakastanut mua silloin kun eniten sitä tarvitsin. Me jo yhdessä päätettiin, että me emme jää rypemään suruun ja katkeruuteen loppuelämäksemme, vaan löydämme onnen lapsettominakin.
Meille sanottiin,että omaa luomuvauvaa me ei koskaan tulla saamaan, lapsettomuushoitojen kautta saattaa olla mahdollista.
Nyt se on kuitenkin tapahtunut. Olen tullut luomusti raskaaksi.
On vaikea tuntea iloa, kun koko ajan pelkää. Jokainen päivä raskaana on suuri voitto ja silti pelottaa niin että kädet vapisee!
Vieläkään en voi tietää, onnistuuko tämä raskaus. Vai meneekö kesken, kuoleeko vauva kohtuun tai synnytyksessä, onko terve vai vammanen.
Siksi mun on vaikea kertoa ja iloita tästä, enkä haluaisi, että tästä tietää kovin moni ihminen. Toisaalta, uskon että saamme läheisiltä myös tuen ja ymmärryksen, jos käy huonosti. PELOTTAA! Kertokaa, miten pääsen peloistani?!
Pelkään keskenmenoa
1
231
Vastaukset
- Onneton
Et millään voi / osaa nauttia raskaudestasi. Ymmärrän sinua täysin. Itselläni on kahden vuoden sisään kuusi peräkkäistä keskenmenoa, mutta onneksi näitä aikaisemmin olen saanut yhden lapsen. Jos itse tulisin nyt raskaaksi ja raskaus kestäisi loppuun asti, niin voisin nauttia lapsesta vasta kun se olisin rinnallani. Jokainen pieni ylimääräinen nipistys, supistus, pieni vuoto, selkäsärky, oireiden puutumattomuus on itselleni on aina pelon kohde. mitä enemmän keskenmenoja on tullut, sitä pelokkaammaksi olen tullut. Tiedän että en koskaan tule nauttimaan raskaudestani, sillä pelko keskenmenoista on aina mukana. Zemppiä sinulle kohtalotoveri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412034- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40789
- 14780
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637