7 vuotta yritystä, ja ei yritystä, 7 keskenmenoa, kaksi niistä leikkausta vaativaa sairaalareissua. Menetetty munatorvi, kyyneliä, tuskaa, kipua, surua, masennusta, alkoholin ja lääkkeiden liikakäyttöä, itsetuhoista käyttäytymistä, raivoa, vihaa, katkeruutta, psykologi istuntoja, hormonihoitoja, piikityksiä, ultrassa juoksemista, luovuttamista, ahdistusta, pettymistä, typerien, ajattelemattomien kommenttien kuulemista mm.sukulaisilta ja työtovereilta:
"Aika itsekästä kun ette hanki lapsia
"Outoa on, noin kauan yhdessä eikä vieläkään lapsia
"Kaikkia ei ole vain tarkoitettu vanhemmiksi
"kyllä se tulee kun lakkaattee yrittämästä ettekä stressaa asiasta"
"on se kumma kun te ette tajunneet tehdä lapsia ajoissa"
"tehkää tekin nyt se lapsi niin on kiva kun on työkavereilla samanikäisiä lapsia"
Onneksi mulla on ollut rinnalla mies, joka on elänyt tän kaiken paskan mun kanssa, tukenut, lohduttanut, potkinut perseelle, kannustanut, rakastanut mua silloin kun eniten sitä tarvitsin. Me jo yhdessä päätettiin, että me emme jää rypemään suruun ja katkeruuteen loppuelämäksemme, vaan löydämme onnen lapsettominakin.
Meille sanottiin,että omaa luomuvauvaa me ei koskaan tulla saamaan, lapsettomuushoitojen kautta saattaa olla mahdollista.
Nyt se on kuitenkin tapahtunut. Olen tullut luomusti raskaaksi.
On vaikea tuntea iloa, kun koko ajan pelkää. Jokainen päivä raskaana on suuri voitto ja silti pelottaa niin että kädet vapisee!
Vieläkään en voi tietää, onnistuuko tämä raskaus. Vai meneekö kesken, kuoleeko vauva kohtuun tai synnytyksessä, onko terve vai vammanen.
Siksi mun on vaikea kertoa ja iloita tästä, enkä haluaisi, että tästä tietää kovin moni ihminen. Toisaalta, uskon että saamme läheisiltä myös tuen ja ymmärryksen, jos käy huonosti. PELOTTAA! Kertokaa, miten pääsen peloistani?!
Pelkään keskenmenoa
1
163
Vastaukset
- Onneton
Et millään voi / osaa nauttia raskaudestasi. Ymmärrän sinua täysin. Itselläni on kahden vuoden sisään kuusi peräkkäistä keskenmenoa, mutta onneksi näitä aikaisemmin olen saanut yhden lapsen. Jos itse tulisin nyt raskaaksi ja raskaus kestäisi loppuun asti, niin voisin nauttia lapsesta vasta kun se olisin rinnallani. Jokainen pieni ylimääräinen nipistys, supistus, pieni vuoto, selkäsärky, oireiden puutumattomuus on itselleni on aina pelon kohde. mitä enemmän keskenmenoja on tullut, sitä pelokkaammaksi olen tullut. Tiedän että en koskaan tule nauttimaan raskaudestani, sillä pelko keskenmenoista on aina mukana. Zemppiä sinulle kohtalotoveri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162700
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737