Ongelmana vieraan koiran kohtaaminen

Meille muutti 8 vuotta vanha terrieri. Koira ärähtää tosi vihaisesti aina, kun joku toinen koira yrittää tehdä tuttavuutta. Puistossa oleminen on mahdotonta, kun uteliaita on ympärillä. Kävely, ohitukset onnistuu hyvin jos vastaantulija ei näytä kiinnostusta.

Tämä on ainut ongelma. Muutoin koira on todella suloinen, hyvätapainen ja tullut meidän toisen koiramme kanssa juttuun alusta alkaen hyvn.

Antaisiko joku hyvän neuvon ärhentelyn poistamisen opetteluun.
16202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

olla vähän sellainen mission impossible. Ite painittu saman verran aikaa tuon ongelman kanssa. Tärkein asia mikä ehkä avittaa on valita tutustumiskohteen sukupuoli oikein. Siis uros-uros ja naaras-naaras kemiat ei aina tahdo kohdata. Joten ite kysyn aina vastapuolelta kumpaa on. Uros-naaras yhdistelmä toimii hyvin. Sitten on joskus sellaisia tilanteita joissa annan uros-uros yhdistelmälle mahdollisuuden. Usein sitä räjähdystä saa pitkitettyä, ellei jopa estettyä, sillä että puhuu koko ajan omalle koiralle. Rauhallisella äänellä, se toimii ainakin hetken. Joskus jopa estää sen, jos toinen selvästi osoittaa halunsa leikkiä. Mutta sen tulevan räjähdyksen näkee kyllä siinä kirsukosketuksen alkuvaiheessa kun molemmat ovat selvästi jännittyneitä. Siinä kohdassa ala puhua, kehu toista ja kehu omaa, mutta pidä huoli omasta äänensävystä että siinä ei ole mitään epävarmuutta. Äläkä missään tapauksessa kiristä hihnasta sitä taakse nykäisten. Se on molemmille se kaivattu merkki senkan otosta. Vaan kehota koiraasi sanalla mennään tai tule, meillä on jo vähän kiire.

Mutta tuon luonteenpiirteen kanssa vaan joutuu luultavasti elämään ja varomaan.

Äänestä
  • Minkä helevatan takia aikuisen/vanhan uroksen pitäisi olla joka sessen kiva kamu. Kun muutoin on hyvä koira kyseessä, unohda koirapuistoilut, muutoin puuhaa paljon koiran kanssa sisällä ja ulkona, ja päästä vapaaksi turvallisella aidatulla alueella. Jos koira tykkää vetoleikeistä, uhraa sen kanssa telmimiseen reilusti aikaa päivittäin.
    Terriereissä on teräviä, taisteluhaluisia yksilöitä, sellaisia joita alkuperäisessä käytössä juuri on tarvittu.
    Paras koulutusohje on että koulutat itsesi ennakoimaan edeltä tilanteita. Jos kohtaamistilanne on väistämätön, sano kuuluvasti "tää ei tykkää toisista koirista" ja pidä vähintään metrin etäisyys kurinalaisessa ohikävelytilanteessa. Todellakaan joka sessen ei tarvitse haistella ja tutustella toisiaan.

    Äitini kertoi aikanaan Popi-pystykorvan retkistä, että kerran tuli kartanon kettuterrieri viitisen kilometriä Popin kintereillä äristen, ja pyrki vielä pystykorvan kotitalon sisällekin tappelemaan. Että sellainen oli metsästysterrierien perusluonto ennenvanhaan.

    Äänestä

  • terrarium kirjoitti:

    Minkä helevatan takia aikuisen/vanhan uroksen pitäisi olla joka sessen kiva kamu. Kun muutoin on hyvä koira kyseessä, unohda koirapuistoilut, muutoin puuhaa paljon koiran kanssa sisällä ja ulkona, ja päästä vapaaksi turvallisella aidatulla alueella. Jos koira tykkää vetoleikeistä, uhraa sen kanssa telmimiseen reilusti aikaa päivittäin.
    Terriereissä on teräviä, taisteluhaluisia yksilöitä, sellaisia joita alkuperäisessä käytössä juuri on tarvittu.
    Paras koulutusohje on että koulutat itsesi ennakoimaan edeltä tilanteita. Jos kohtaamistilanne on väistämätön, sano kuuluvasti "tää ei tykkää toisista koirista" ja pidä vähintään metrin etäisyys kurinalaisessa ohikävelytilanteessa. Todellakaan joka sessen ei tarvitse haistella ja tutustella toisiaan.

    Äitini kertoi aikanaan Popi-pystykorvan retkistä, että kerran tuli kartanon kettuterrieri viitisen kilometriä Popin kintereillä äristen, ja pyrki vielä pystykorvan kotitalon sisällekin tappelemaan. Että sellainen oli metsästysterrierien perusluonto ennenvanhaan.

    Parasta olisi jos koira olisi jo pentuna sosiaalistettu..tämän vuoksi on hankalaa aikuista koiraa ottaa kun ihmiset ei ymmärrä sosiaalistaa ja kouluttaa koiraansa.

    Jos asut maalla niin ihan sama millainen räysky on remmissä mutta kaupungissa vaaditaan koiralta jo paljon enemmän.

    Äänestä

Tuota,kannattaako nyt sitä ongelmaa väkisin tehdä,kun ei sitä oikein ole...

Ei koiran tarvi tehdä tuttavuutta yhtään kenenkään kanssa,jos se ei siitä pidä tai se ei suju.Ei ylipäätäänkään tarvi.Jos sillä on joku/joitain,jonka kanssa tulee toimeen,niin sitten vaan niiden kanssa.Jos ei ole,niin sitten on ilman.Touhuamiset voitte tehdä keskenännekin.
Puistoilut nyt kannattaa ilman muuta jättää.Ihan turhaa viedä koiraa epämiellyttävään tilanteeseen.

Ohituksiin jo saattaa auttaa se,että ei sitä tungeta muitten luo.Jos ei,ja itseä käytös häiritsee,niin sitten vaan opettelemaan kontaktia koiran kanssa ja ottamalla se aina ohituksissa :)

Kun noin mukavasti kodinvaihtajan kanssa muuten menee :),koira tulee oman talouden kaverin kanssa toimeenkin heti,niin älä suotta tee ongelmaa,kun ei ole tarvettakaan.

Äänestä

Kiitokset. Poimin näistä tietoja.

Enpä tosiaankaan "tunge" koiraa toisten luo. On vaan tilanteita, että tulee useinkin lenkkipoluilla toisen koirani kavereita vastaan, ja tottakai tulevat nuuskaisemaan molempia.

En nyt ainakaan anna vielä periksi.

Äänestä
  • Etkö voisi lenkittää molemmat erikseen?

    Äänestä

  • Jos sun koira selvästi kertoo, ettei se tartte kun oman lauman, niin miksi haluat pakottaa? Tolla tavalla saat hyvin nopeasti koirasta remmirähjän, kun sen täytyy ruveta kertomaan, ettei tarvitse muita. Hyväksy koirasi sellaisena kuin se on.

    Äänestä

  • epäsosiaalinen kirjoitti:

    Jos sun koira selvästi kertoo, ettei se tartte kun oman lauman, niin miksi haluat pakottaa? Tolla tavalla saat hyvin nopeasti koirasta remmirähjän, kun sen täytyy ruveta kertomaan, ettei tarvitse muita. Hyväksy koirasi sellaisena kuin se on.

    ihmisen kuitennii pitäisi olla se joka päättää miten missäkin tilanteessa käyttäydytään? Koira kun joutuu elämään ihmisten maailmassa jossa väkisin joutuu tapaamaan muita. Ei koiralta nyt mitä tahansa tarvitse sietää vaikka koiran hyväksyisikin sellaisena kuin se on.

    Äänestä

  • Eikös tuota kirjoitti:

    ihmisen kuitennii pitäisi olla se joka päättää miten missäkin tilanteessa käyttäydytään? Koira kun joutuu elämään ihmisten maailmassa jossa väkisin joutuu tapaamaan muita. Ei koiralta nyt mitä tahansa tarvitse sietää vaikka koiran hyväksyisikin sellaisena kuin se on.

    Tottakai, se on ihminen, joka päättää. Mutta arasta koirasta ei saa rohkeaa tai pidättyvästä koirasta kaikkien kaveria. Ja ylipäätään toi kaikkien koirien moikkaaminen on vaan ihmisen haluama juttu. Koirat on täysin tyytyväisiä omaan laumaansa, eikä kaiken päivää haikaile, kun olisi enempi facebook kavereita. Jos " vanhusta" ei pakota veljeilemään tuntemattomien kanssa, niin eihän sen myöskään tarvitse ärähtää kenellekään?

    Äänestä

  • meillä on kaksi tipsua ja toinen niistä ärisi aika paljonkin ohikulkijoille ja niiden koirille, jos ne yritti tulla haisetelemaan. Syy oli yksinkertainen. Sen päälle oli käyty 9 kertaa.Yritimme samaa kuin sinä että valitsin huolella kuka sai tulla haistelemaan vaan aina meni pieleen. Lopulta tein näin ,kun hupmasin kuinka koirani jännittyi hyvin paljon sillloin kun minä huomasin vastaantulevan koiran eikä niin että kun se huomasi vastaantulevan koiran.
    Aloin tehdä näin,kun huomasin koiran tulevan : otin oman rauhallisesti ja siirsin sen toiselle puolelle itseäni.Niin että koira siirtyi selän takaa minun toiselle puolelle ja kun toinen koira lähti ohittaan niin siirryin vähän eteenpäin koiraani kuin suojellakseni.Se toi turvallisuuden tunteen. Ja yritin olla itse mahdollisimman rentona ja pitää talutusnarun mahdollisimman rentona.
    Kului vähän aikaa ja murina väheni. Lopulta se loppui kokonaan. Huomasimme myös että Cesar Milan on tosi viisas heppu. Moni hänen opetuksensa on toiminut meillä.Emmekä ole menettäneet ainakaan koiran takia yöunia.

    Äänestä

Jos sulla on kaksi koiraa, niin mitään muita kavereita ne eivät tarvitse. Väistä kaikki, niin sulla ei ole mitään ongelmaa,

Äänestä

Minulla ollut terriereitä ja hyvin menneet kuiden kanssa. Eli komennat aina kun käyttäytyy huonosti koira ei saa provosoida eikä provosoitua.

Koira on tullut sinulle vanhempana joten joudut lähtee ihan alkeista.

Koira tuskin ärähtää toista sukupuolta oleville ja niiden kohdatessa voit kehua kun käyttäytyy hyvin..

Koiraasi ei ole sosiaalistettu ollenkaan ja on jo vanha koira mutta luulisin ettei ole ihan mahdotontakaan opettaa sosiaaliseksi. :)

Voit myös assosisoida positiiviseen kun vain näkee toisen koiran niin alkaa mieltämään asian kivaksi.

Sitkeys ja johdonmukaisuus palkitsee lopulta.

Äänestä
  • Lisäys siis muiden kanssa ei kuiden :)

    Äänestä

  • terrejä kirjoitti:

    Lisäys siis muiden kanssa ei kuiden :)

    Olen nyt koettanut tuota positiivisuuden luomista, kun toinen koira lähenee. Ja näin jatkamme eteenpäin. Uskon että hiljalleen hyvä tulee. Kaikille vieraille ihmisille on ystävällisen tuttavallinen, mutta ne vieraat koirat.. sama mitä sukupuolta on, jos vaan nuuskimaan tulee, niin ilme kiristyy.

    Äänestä

  • hämillään kirjoitti:

    Olen nyt koettanut tuota positiivisuuden luomista, kun toinen koira lähenee. Ja näin jatkamme eteenpäin. Uskon että hiljalleen hyvä tulee. Kaikille vieraille ihmisille on ystävällisen tuttavallinen, mutta ne vieraat koirat.. sama mitä sukupuolta on, jos vaan nuuskimaan tulee, niin ilme kiristyy.

    Huono käytös korjataan aina oli syy mikä oli. Eli kun näytät koiralle että tilanteet hallinnassa ja ei joudu liian kovan paineen alle niin hyvä pikkuhiljaa voi painetta kasvattaa. Ja positiivinen assosisaatiot ja tilanteen hallinta...

    Jos arastaa peräpäätänsä niin sano vastaantulevan koiran omistajalle ettei päästä peräpäätä haistelemaan..ja kun alkaa kokemaan että asiat ok ja ei ole ahdistavuutta tapaamisessa niin jatka niin . KOira saa sanoa myös rajansa toiselle koiralle mutta se ei saa näykkäistä..onko vaarana että näykkäisee tai komentaa liikaa. Silloin voit komentaa koiraa. ja kehua kun menee jällen hyvin..sinnillä voi oppiakin sosiaaliseksi vaikkei olekaan pentuna opetettu.

    Äänestä

Ärsyttää suunnattomasti nämä "saako tulla tutustumaan" ihmiset. SItten tullaan hihnat pinkeällä luokse ja koirat on jo valmiiksi taisteluasennossa kohdatessaan. Vapaana tutustutaan, hihnassa ei koskaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämillään kirjoitti:

Meille muutti 8 vuotta vanha terrieri. Koira ärähtää tosi vihaisesti aina, kun joku toinen koira yrittää tehdä tuttavuutta. Puistossa oleminen on mahdotonta, kun uteliaita on ympärillä. Kävely, ohitukset onnistuu hyvin jos vastaantulija ei näytä kiinnostusta.

Tämä on ainut ongelma. Muutoin koira on todella suloinen, hyvätapainen ja tullut meidän toisen koiramme kanssa juttuun alusta alkaen hyvn.

Antaisiko joku hyvän neuvon ärhentelyn poistamisen opetteluun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu