Millä kielitaidolla vaihtoon?

kertokaas

Minkä tasoisella kielitaidolla vaihtoon on järkevää lähteä yliopistossa?
Lukiossa kirjoitin englannista juuri ja juuri M.n, ja kursseista sain yhtä kasia lukuunottamatta 9.
Ruotsia en kirjoittanut, mutta sain kursseista arvosanoiksi 8-9, eli suunnilleen M tasoa ehkä. Tein suullisen kokeen (oli joku virallinen) josta sain arvosanaksi 7 .
Lisäksi luin lyhyttä ranskaa kaksi kurssia, joista molemmista sain 10.

Mielipiteitä nyt tilanteestani. Englanti on kielistä tietenkin vahvin, kun sitä olen pisimpää lukenut, mutta en ole kovin hyvä puhumaan sitä. Ruotsissa osaan perusjuttuja jotenkuten, mutta kieli on jo vähän päässyt unohtumaan. Ranska kiinnostaisi, mutta opiskeluissa pärjääminen olisi varmaan mahdotonta, kun sanastoni on niin suppeaa, enkä ole käynyt läpi kaikkea kielioppiakaan.

Onkohan monissa maissa maihdollista opiskella englanniksi, vaikka maa ei olisikaan englanninkielinen? Eli onko maahan mahdollista mennä vaikka osaisi kielestä vain alkeet? En tarkoita nyt välttämättä ranskaa, vaan ihan mitä vaan kieltä. Tiedän että tämmöiset "leikki"vaihdot, joilla ei oikeasti tarvitse opiskella, ovat yläasteen ja lukion juttuja, mutta olen vähän myöhäisherännäinen :-P

1

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ployar

      Tietenkin kannattaa lähteä jos on mahdollisuus. Kieltä oppimaanhan vaihtoon lähdetään eikä pätemään valmiiksi kovalla kielitaidolla. Voin kertoa kolmessa englanninkielisessä maassa asuneena sekä yhdessä englanninkielisessä maassa edelleen asuvana ja yliopistossa englanniksi opettavana, että täällä on paljon muunkielisiä opiskelijoita ja monella heillä on suomalaiseen keskitasoon verrattuna todella huono kielitaito, niin kirjoitettu kuin puhuttu..Ja he ovat suorittamassa koko tutkintoa! Olen ollut myös vaihdossa ei-englanninkielisessä maassa vain vuoden ko. kieltä opiskelleena. Pidin valtavasti siitä, mutta vaihdosta saa irti paljon enemmän jos osaa kohdemaan kieltä edes kohtuullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4507
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1274
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      931
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      852
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe