Meillä on vintillä 15-20 vuotta vanha sähköllä toimiva pieni irtopatteri. Uskaltaako sitä vielä käyttää? Se on hankittu aikoinaan putkiremontin aikana silloiselle asukkaalle. Uskaltaako laittaa johdon seinään vai hankitaanko suosiolla uusi?
Jos uutta päädytään ostamaan, onko jollain antaa vinkkejä pienen irtopatterin hankintaan? Sähköähän ne kaikki syö, mutta onko niillä olennaisia eroja?
Jos uutta päädytään ostamaan, onko jollain antaa vinkkejä pienen irtopatterin hankintaan? Sähköähän ne kaikki syö, mutta onko niillä olennaisia eroja?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko öljy täytteinen eli kuuluuko nesteen lurinaa kun kalistelee ?
Jos öljy niin pyyhkiin vaan pölyt pois niin kyllä sitä uskaltaa käyttää jos taas ei öljytäytteinen niin voi vähän kärytä 20 vuoden pölyt sen lämmittimen sisällä, kokeile valvotusti.
Jos uuden ostat niin öljytäytteiset on parempia mun mielestä.
Öljytäytteinen on. Kolme pientä tuuletusritilää löytyy, eli ilmeisesti niihin on voinut kertyä pölyä vuosien saatossa.
Tyhmä kysymys: Saako sen laittaa jatkojohtoon vai pitääkö laittaa suoraan seinään pistorasiaan? Jatkojohdossa merkintä 3500W, patterissa 1000W, 230V, 50Hz.
Saa lämmittimenkin jatkojohtoon laittaa.. Rakennustyömailla se on suorastaan pakollista välillä, kun sähköt valmistuu usein viimeisimpien joukossa.
Kunhan tosiaan se jatkojohto kestää sen tehon mitä siihen kytkee. Ja mitä lyhyempi jatkojohto, sen parempi. On ihan turha pitää tarpeettoman pitkiä johtoja. Ja mikäli joutuu käyttämään esimerkiksi väliaikaisesti pitempiä keloja, niin ne on hyvä vetää kokonaan ulos jos kytketään isompaa kuormaa. Kun se johto voi tosiaan ruveta lämpiämään kun se on tiukalla rullalla. Noissa keloissa kyllä on lämpösuojat (laite joka katkaisee virrat kun kela lämpiää).. Mutta ei sitä turhaan kannata odotella lämpösuojan laukeamista.
Itse olen sitä mieltä että öljypatteria ei kannata hankkia jos ei välttämättä tarvitse parempaa pölynsietoa. Oikeasti toimivat öljypatterit ovat isoja, ja todennäköisesti myös melko tyyriitäkin. Kaikenlaiset halpahallit ja mitkälie markkamarketit kyllä myyvät öljypattereita halvalla, mutta niistä ei ole juuri mihinkään. Niiden säätimet toimivat yleensä enemmän tehon- kuin lämmönsäätiminä, kun se tulikuumana hehkuva patteri lämmittää sen termarin.
Patteri on nyt ollut aamusta asti päällä, jatkojohdossa. Pieni "vintin tuoksu" tuli kun laitettiin päälle ja öljy napsui patterin sisällä, mutta hyvin tuntuu toimivan. Onneksi ei rynnätty heti kauppaan uutta ostamaan. Kiitos vastauksista.
Vanhan ajan öljypattereissa oli laatua helpommin tarjolla.
Tunnisti tavallisen vesipatterin muodosta, Dimplex esimerkiksi sisälsi varman
ylilämpötermostaatin, joka perustui tinan sulamiseen
Vanhana piti tiiviste uusia tai kiristää, laski tippaa termostaatin alle.
Nykyisistä voi ostaa vastaavan näköisiä, ruotsissa tehdyn uskaltaa viedä sisälle.
-Muut jätettävä toisarvoisiin paikkoihin, autotalli tms.
-Halpamalli on ruma, tahrii auton kotiintuotaessa, joten...
On minulla ollut vanhojakin öljypattereita.. Joissain oli jopa oivallettu siirtää se termari pistokkeeseen. Mutta silti.. Hiton painavia, ja kuumenevat p*keleen kuumiksi. Nyt on läpivirtausmalli, ei paina juuri mitään, ja lämmittää vähän muutakin kuin omia kuoriaan.
Vaan eipä silti, lämmittihän sellainen ladon oven kokoinen malli ehkä jopa 500 watin teholla.. Että, jos jostain syystä haluaa ison, painavan ja heikkotehoisen lämmittimen, niin öljypatteri on ehdoton valinta.