ketä se 300 e hyödyttää?

siis jos saa vain työmarkkinatukea eikä asumistukea eikä toimeentulotukea saa tienata sen 300 käteen vai 300 bruttona vaikuttamatta tukiin?
4117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Bruttona ja kalenterikuukaudessa, työtönrahathan tulee 4vk:n välein, eli se brutto 4vk:lle on vähemmän, jotain 280 suunnilleen...

Äänestä
  • Jossain oli laskettu että 270 euroa.

    Äänestä

Vaikkapa sellaista hyvin ansaitsevaa perheettä jossa toinen osapuoli on oikeassa hyvinpalkatussa työssä ja teettättää vaimolla kotitalousvähennyksellä työtä alle 300 eurolla kuukaudessa. Vaimo tietenkin saa täyden työttömyyskorvauksen itselleen. Kieroksi meni touhut.

Äänestä

Ei se ketään hyödytä. Lopputulos on se, että teet 30 tuntia töitä ja saat saman rahan käteen kuin tekemättä mitään (eli vähennetään toimeentulotuesta).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lurkki112 kirjoitti:

siis jos saa vain työmarkkinatukea eikä asumistukea eikä toimeentulotukea saa tienata sen 300 käteen vai 300 bruttona vaikuttamatta tukiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu