Minkä takia on pyydetty lapista miehiä suomeen? Täällähän on niin seesteistä.
Lapplander
roskapostiroboti
11142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Uskon että nimenomaan Suomesta ovat nämä "lobbarit", jotka kutsuvat lapista nämä miehet Suomeen useampaan kertaan vuodessa. Tämä ryhmä joka heitä kutsuu, kokee (perinteen) uhatuksi.
Seesteisyydestä Suomessa voidaan siis olla vähintään kahta mieltä. Vai mitä ajattelet?
Mielenkiintoisemmaksi tämä näyttää vain menevän Suomen osalta. Epäilemättä seuraava projekti on sakraaliyhteyden katkaiseminen luterilaiseen kirkkoon.
Tämä puolestaan merkitsee koko es.lestadiolaisen liikkeen muuttumista alkuperäisestä, siis herätysliikkeestä omaksi kirkkokunnakseen. Muissa maissa tämä käytäntö jo on voimassa.
Suomessa meistä monet esikkoislestadiolaiset jäämme luterilaisiksi. Miten tämä vaikuttaa saarnoihin?
Nykyisinkin väki jaetaan kahteen ryhmään. Niihin jotka luottavat voimakkaasti perinteitä ja omaa arvovaltaansa korostaviin lapinvanhimpiin, ja niihin jotka luottavat ainoastaan Jumalan sanaan Raamatussa.
Minulle tämä 1980 luvulta alkanut liikkeen kehitys on merkinnyt aivan valtavasti. Elikkä päätyä ihmisten ristiriitaisten mielipiteiden Raamatun tulkintojen orjuudesta Jumalan lasten vapauteen, iloon ja rauhaan Jeesuksessa kristuksessa.
"Tämä puolestaan merkitsee koko es.lestadiolaisen liikkeen muuttumista alkuperäisestä, siis herätysliikkeestä omaksi kirkkokunnakseen. Muissa maissa tämä käytäntö jo on voimassa."
Onko Ruotsin esikoislestadiolaiset oma kirkkokunta nykyään, entä norjalaiset? uutta tietoa minulle!?
http://www.kyrkanstidning.se/debatt/en-avfallen-kyrka
"Vi kan inte längre se denna kyrka som en kristen kyrka."
Jos sanotaan, ettei "tätä kirkkoa voi enää pitää kristittynä kirkkona", mitä se mahtaa merkitä?
Se on erittäin hieno että vanhimmat tulevat suomeen kesällä.Täällä on todellinen tarve sitä ei tarvi hakea muualta kun omasta sydämestä, ja saa tuntea kuinka se on monta kertaa kuiva, kylmä, ja vastahakoinen kaikkeen hyvään. Vanhimmat on sydämmellisesti tervetulleita .
Vanhimmat on kyllä ihan eri henkilöt, viimeisin heistä kuoli noin v.0100
jKr. Johannes.
Kuivuudesta puhuit. Varmasti pysyt kuivana jos ihmisoppeihin uskomista tuollaisella intensiteetillä jatkat. Tee parannus, Jeesus pelastaa.
Ruotsissa luterilainen kirkko on hyväksynyt sakraaliyhteyden purkamisen, ja esikois- lestadiolaiset ovat siellä kirkon pseudojäseniä.
Jep erehtynyt olen montakin kertaa,mutta tahdon koota niitä jeesuksen veren pisaroita ja tehdä parannusta aina niin usein kun jaksan ylpeän sydämmeni taivuttaa, mutta se ei todellakaan ole helppo.ihmisoppeihin en silti halua tätä elävää kristillisyyttä vaihtaa.
Kiva on varmaan kirvestä heiluttaa toisten pään päällä. Mutta miten mahtaa oman uskosi kanssa olla, aika ihmeelliset on hedelmät.
No niinhän se on Suomessakin, ollaan pseudojäseniä, oltu jo toistasataa vuotta! Ei kait sitä muuten oltas kokoonnuttu omiin rukoushuoneisiin nämä kaikki vuodet...
Missä vaiheessa ne Jeesuksen veren pisarat ovat ruotsilappiin jääneet? Joku raja pitäisi höpinöilläkin sentään olla.
Oletko ystävä ajatellut,tai kuullut koskaan minkälaisia ihmisiä jeesus voi pelastaa. Raamatun mukaan sellaisia joille synti on tullut vaivaksi.mitä sinua auttaa vaikka kuinka paljon vaadit muilta parannusta, ellet itse käsitä koko asiaa. Vaan vanhassa aataamissa jahtaat muita täällä . Pysähdy itse ajattelemaan omaa tilaasi.