Jatkuva nuha

Ei vaan parane

Mitä tämä voi olla? 2kk sitten sairastuin flunssaan ja taudinkirjo oli laaja. No, kaikki muut oireet paranivat 2-3 viikossa, mutta nuha jäi. Kuukausi sitten TK:ssa ultrasivat poskiontelot ja sanoivat että ei ole mätää, että normaalia nuhaturvotusta vain. Eivät antaneet antibiootteja, kun sanoivat että ei se virukseen auta? Siitä on kuukausi ja nuha vaan on päällä koko ajan.

Nenä on niin kuin puoliksi tukossa jatkuvasti, ihan kuin nenäontelot olisi turvoksissa ja nenä niistettynä aukinaisenakaan ilma ei kulje täysillä. Paineen tunnetta nenässä nenäluun kohdalla ( ns. Zlatanin kohdalla :D). Allergia-tabletit auttavat hieman, mutta ei tämä allergiasta johtuvaa ole.

Kipua ei tunnu missään vaikka painelee poskionteloita. Eikä päätä alaspäin roikottaessakaan.

Liikuntaa olen koittanut kevyesti harrastanut, mutta se vaan pahentaa. Alkaa pikkuhiljaa ärsyttämään kun treenaamaan ei pääse ja TK:n ainoa lääke on lepo, kauonkohan tässä pitää levätä 3 kuukauttako, ARGH!

Onko muilla vastaavasta kokemusta tai neuvoa tai aavistusta mikä ihmeen tauti tämä on?

5

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myko?

      Mykoplasma?
      http://www.avainapteekit.fi/oma-terveys/vilustuminen/miten-mykoplasma-tunnistetaan-ja-hoidetaan

      Miten tautia hoidetaan?

      Mikrobilääkkeistä tehokkaita ovat doksisykliini ja erytromysiini.

      Antibiooteista makrolidit, tetrasykliinit ja fluorokinolonit tehoavat MP:aan.

      Kuuntele tämä ohjelma kohdasta 33.13:
      [33.13] Krooninen/akuutti mykoplasma; diagnosointi ja hoito omaa vastustuskykyä kohottamalla. Mahdollinen antibioottihoito.
      https://soundcloud.com/helsinki-paleo/helsinki-paleo-podcast-episode15

      • Ei vaan parane

        Mykoplasma kävi mielessä itsellänikin, mutta kun ei ole kuumetta tai kuumeilua ollenkaan, eikä yskää eikä väsymystä, mutta eipä minulla ole mykoplasmasta sen tarkempaa tietoa ole kuin mitä netistä luin.

        Kävin päivällä kokeilemassa kuntoa ja tein kevyen lenkin ja kevyttä punttitreeniä päälle. Treeni kulki hyvin, eikä ollut flunssatuntemuksia, oikeastaan treenatessa oli parempi olo, mutta nyt kun on pari tuntia rauhoittunut niin kauhea polte alkoi käymään tuolla (katoin netistä kuvan) seulalokerostossa, liekkö siellä sitten joku tulehdus?


    • Ei vaan parane

      Kävin sitten terveyskeskuksessa ja sairaanhoitaja määräsi tulehduskokeet ja jotkut allergia-kokeet, ultrasi samalla poskiontelot, eikä sieltä löytynyt mitään kuten jo tiesinkin. No, siinä vaiheessa tuntui jo paranemisen merkkejä ja seuraavana aamuna kävin niissä verikokeissa ja arvot oli marginaaleissa, eli ei ollut tulehdusta. No, se oli toisaalta odotettavissa, sillä tuo nenän tukkoisuus oli lähtenyt paranemaan ja niinhän siinä kävi että se parani kokonaan.

      2 viikkoa nenä täysin auki ja pystyi treenaamaan. Eilen sitten tuntui nuhan tunnetta ja tänä aamuna kun heräsin toinen sierain täysin tukossa, siis aivan tukossa. Niistäminen ei auta yhtään ja räkä oli kirkaan seassa olevaa paksua kellertävää mitä sieltä tulee, jonka jälkeen ei tule mitään vaikka niistää, nenä on vain tukossa. Siis ainoastaan toinen sierain, toinen on täysin auki.

      Mitä tämä voi olla? Allergiaan en usko, vaikka allergia-kokeen tulos näytti B- eos Viitearvot 0.01-0.4 ja tulos oli 0.70.

      Siis en hoksannut sanoa, että mulla on siitepöly-allergia ja joudun syömään heinäkuun ajan allergialääketttä. Joten, olisiko sen takia tuo B- eos koholla. Ja siitä myös tunnistan allergisen nuhan ja sitä tämä ei ole.

      Mykoplasma hiipii jälleen mieleen, mutta kun väsymistä ei ole, eikä yskää, eikä lämpöilyä.

    • 100µg

      Siitepölyallergia?

      Kokeile antihistamiinia ja syö D-vitamiinia 100µg/vrk

    • Ätsih...

      Nuo on kuitenkin aika lyhyitä aikoja potea. Olen kärsinyt pahasta nuhasta nyt 4 kk, eikä loppua näy. Joka aamu aivastelen voimakkaita aivastuksia ja limaa tulee (paksua ja syvältä) valtavasti. Kuumetta ei ole, pikemminkin alikuumetta. Jouduin silloin ennen tämän nuhistelun alkua syömään neljä antibioottikuuria miltei peräjälkeen erilaisiin pienehköihin leikkauksiin ym. En tiedä, ehkä olen menettänyt vastustuskykyni, mutta loppua ei kyllä näy. Lääkäriin en uskalla mennä, koska saisin varmaan taas antibioottikuurin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1768
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1472
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1336
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1181
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1068
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1052
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      858
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      819
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      783
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe