Jatkuva nuha

Ei vaan parane

Mitä tämä voi olla? 2kk sitten sairastuin flunssaan ja taudinkirjo oli laaja. No, kaikki muut oireet paranivat 2-3 viikossa, mutta nuha jäi. Kuukausi sitten TK:ssa ultrasivat poskiontelot ja sanoivat että ei ole mätää, että normaalia nuhaturvotusta vain. Eivät antaneet antibiootteja, kun sanoivat että ei se virukseen auta? Siitä on kuukausi ja nuha vaan on päällä koko ajan.

Nenä on niin kuin puoliksi tukossa jatkuvasti, ihan kuin nenäontelot olisi turvoksissa ja nenä niistettynä aukinaisenakaan ilma ei kulje täysillä. Paineen tunnetta nenässä nenäluun kohdalla ( ns. Zlatanin kohdalla :D). Allergia-tabletit auttavat hieman, mutta ei tämä allergiasta johtuvaa ole.

Kipua ei tunnu missään vaikka painelee poskionteloita. Eikä päätä alaspäin roikottaessakaan.

Liikuntaa olen koittanut kevyesti harrastanut, mutta se vaan pahentaa. Alkaa pikkuhiljaa ärsyttämään kun treenaamaan ei pääse ja TK:n ainoa lääke on lepo, kauonkohan tässä pitää levätä 3 kuukauttako, ARGH!

Onko muilla vastaavasta kokemusta tai neuvoa tai aavistusta mikä ihmeen tauti tämä on?

5

309

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myko?

      Mykoplasma?
      http://www.avainapteekit.fi/oma-terveys/vilustuminen/miten-mykoplasma-tunnistetaan-ja-hoidetaan

      Miten tautia hoidetaan?

      Mikrobilääkkeistä tehokkaita ovat doksisykliini ja erytromysiini.

      Antibiooteista makrolidit, tetrasykliinit ja fluorokinolonit tehoavat MP:aan.

      Kuuntele tämä ohjelma kohdasta 33.13:
      [33.13] Krooninen/akuutti mykoplasma; diagnosointi ja hoito omaa vastustuskykyä kohottamalla. Mahdollinen antibioottihoito.
      https://soundcloud.com/helsinki-paleo/helsinki-paleo-podcast-episode15

      • Ei vaan parane

        Mykoplasma kävi mielessä itsellänikin, mutta kun ei ole kuumetta tai kuumeilua ollenkaan, eikä yskää eikä väsymystä, mutta eipä minulla ole mykoplasmasta sen tarkempaa tietoa ole kuin mitä netistä luin.

        Kävin päivällä kokeilemassa kuntoa ja tein kevyen lenkin ja kevyttä punttitreeniä päälle. Treeni kulki hyvin, eikä ollut flunssatuntemuksia, oikeastaan treenatessa oli parempi olo, mutta nyt kun on pari tuntia rauhoittunut niin kauhea polte alkoi käymään tuolla (katoin netistä kuvan) seulalokerostossa, liekkö siellä sitten joku tulehdus?


    • Ei vaan parane

      Kävin sitten terveyskeskuksessa ja sairaanhoitaja määräsi tulehduskokeet ja jotkut allergia-kokeet, ultrasi samalla poskiontelot, eikä sieltä löytynyt mitään kuten jo tiesinkin. No, siinä vaiheessa tuntui jo paranemisen merkkejä ja seuraavana aamuna kävin niissä verikokeissa ja arvot oli marginaaleissa, eli ei ollut tulehdusta. No, se oli toisaalta odotettavissa, sillä tuo nenän tukkoisuus oli lähtenyt paranemaan ja niinhän siinä kävi että se parani kokonaan.

      2 viikkoa nenä täysin auki ja pystyi treenaamaan. Eilen sitten tuntui nuhan tunnetta ja tänä aamuna kun heräsin toinen sierain täysin tukossa, siis aivan tukossa. Niistäminen ei auta yhtään ja räkä oli kirkaan seassa olevaa paksua kellertävää mitä sieltä tulee, jonka jälkeen ei tule mitään vaikka niistää, nenä on vain tukossa. Siis ainoastaan toinen sierain, toinen on täysin auki.

      Mitä tämä voi olla? Allergiaan en usko, vaikka allergia-kokeen tulos näytti B- eos Viitearvot 0.01-0.4 ja tulos oli 0.70.

      Siis en hoksannut sanoa, että mulla on siitepöly-allergia ja joudun syömään heinäkuun ajan allergialääketttä. Joten, olisiko sen takia tuo B- eos koholla. Ja siitä myös tunnistan allergisen nuhan ja sitä tämä ei ole.

      Mykoplasma hiipii jälleen mieleen, mutta kun väsymistä ei ole, eikä yskää, eikä lämpöilyä.

    • 100µg

      Siitepölyallergia?

      Kokeile antihistamiinia ja syö D-vitamiinia 100µg/vrk

    • Ätsih...

      Nuo on kuitenkin aika lyhyitä aikoja potea. Olen kärsinyt pahasta nuhasta nyt 4 kk, eikä loppua näy. Joka aamu aivastelen voimakkaita aivastuksia ja limaa tulee (paksua ja syvältä) valtavasti. Kuumetta ei ole, pikemminkin alikuumetta. Jouduin silloin ennen tämän nuhistelun alkua syömään neljä antibioottikuuria miltei peräjälkeen erilaisiin pienehköihin leikkauksiin ym. En tiedä, ehkä olen menettänyt vastustuskykyni, mutta loppua ei kyllä näy. Lääkäriin en uskalla mennä, koska saisin varmaan taas antibioottikuurin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1018
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      991
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. 42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      592
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      28
      563
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      536
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    16. 50
      500
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe