Auttakaa vaikean päätökseni kanssa, en osaa valita noista kolmesta.. mitä suosittelette eniten? hyvä nettiyhteys täytyisi ainakin olla
Lumia 920 vs lumia 620 vai iphone 4s mikä paras??
Enosaapäättää
41262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Lumia 920 on noista selvästi paras. Tuota vanhaa iPhonea ei kannata edes harkita.
Lumia 920 on kalliimpi kuin 620, liian iso, liian painava. Suosittelen 620 ostamista.
Liian painava kenelle? Jos muutama lisägramma alkaa ottaan voimille, niin suosittelen salille menemistä.
Kyllä se aika painava on verrattuna esim S3 malliin. Olen itse kokeillut.
Mutta se onko tällä merkitystä on toinen asia.
Muutamilla grammoilla ei ole mitään merkitystä. Eri asia jos kyse olis muutamista kiloista
920 on iso, ruma, kolhon näköinen ja painava. Niin ja kalliskin, 520 on järkevän ostos, paras hinta/laasuhde.
Haha 520 ei sitten ole kolhon näköinen ja ruma? Halpa hinta oikeen huokuu laitteesta.
IPhonen jättäisin pois noista.
Se paino ei kyllä haittaa mua, kuhan on sen kokonen että mahtuu käteen :D iphonen varmaankin jätän pois pelistä..
Hyvin mahtuu käteen jos ei ole mikään pikkutytön käsi. Ja voittaa tuon 620 mennen tullen
Okei selvä kiitos vastauksista! Enköhän päädy tuohon 620:seen sitten :)
Siis 920:seen..
Oikea valinta
Ihan sama mihin päädyt
Voi olla vaikeeta enää saada tota Lumia 920.. ainakaan alle 400€. Joulun aikoihin oli tarjouksessa 300€, kun niitä myötiin pois uudemman Lumia 925 alta.
Lumia 925 on kuin 920, mutta eri kuorissa.
620 ja 920 kilpailee eri sarjassa, toinen halppis ja toinen lippulaiva.
Tällä hetkellä ainaki Oulun Verkkokaupassa 299e
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/6529/dhvmm/Nokia-Lumia-920-Windows-Phone-puhelin-valkoinen
Kuva on, mutta ei puhelinta oo enää saatavilla tosta.
Soneralla näkyy olevan keltaista jäljellä.
Vasta laittoivat eräälle pienyritykselle tarjousta uusista puhelimsta, eikä siinä sanottu mitään väristä... ;)
Lumia 920 on nykyään halpa ja parempi raudaltaan kuin iphone 4s. 4s korjaaminen on hankalaa ja kallista ja se on myös surkea. Suosittelen lumia 920, koska sillä voi pelata kaikkia pelejä windows kaupasta, koska siinä on suurempi ram. Lumia 920 voittaa nuo sata nolla: parempi prossu, muistia on paljon, ram on isompi, suoritin tehokkaampi, näyttö todella hyvä ja kamera on näistä paras.
Voi olla parempi raudaltaan mutta iPhone on käyttiksen puolesta parempi. Lisäksi se on vieläkin uudemman tuntuinen toisin kuin Lumiat.
J a tietysti lumia 920 kestää
tässä todistus aineistoa
http://www.youtube.com/watch?v=E3c8il_Q6SU
Näyttö voi hajota mutta sen mahdollisuus on hyvin pieni. Iphonet hajoaa heti kun ne putoavat ja korjaus on kallista.
ÄLÄ OSTA Lumia 620. Joululahjaksi saatu meni heti korjattavaksi: Puhelimesta ei kuulunut mitään. Nyt tuli huollosta (oli käynyt Tsekissä!) ja vika vaihtui, nyt itse kuulen kyllä mut vastapuoli ei juuri mitään...
Lumia 920 voitin huuto.netistä hintaa 150e :) aika halvalla sain loppupelissä, kun takuutakin vielä jäljellä monta kuukautta ja vähän käytetty puhelin tarvikkeineen. Saas nähdä onko millainen puhelin sitten.
Lumia 920 ehdottomasti.
Itsekkin meinasin 8Gb 4S'n ostaa, mutta onneksi valitsin Lumia 925'n :)
Älä osta win puhelinta surkea käyttis ja olet naimisissa ms:n kanssa
"surkea käyttis"
Voisitko hieman perustella väitettäsi
Ensiksi. Kalenterisi lähettää s-postia, joka on aivan turha. Teemavärejä on muutama. Et saa mp3 ääniä suoraan soittoääniksi. Viestin merkkiääniä ei voi muuttaa eikä lisätä kuin joillain lisä kikkailuila( itse en onnistunut), wlan sidonnainen, ms vahtaa luuriasi. kuva galleria monenmutkan takana. Synkronointi tietsikan kanssa viimeinen virhe voit hävittää numerot sim kortilta jos kytket toisen limian samaan koneseen.
On niin valmiiksi pureksittu käyttis, että kyllästyt heti
Mikään väittämäsi ei pidä paikkaansa.
Lue käyttöohje tai käytä aivojasi.
Teemavärejä on peräti 20 kpl,mp3 kappaleitasi saat kokonaisina soittoääniksi,viestin merkkiääneksi saat vaikka omia mp3 kappaleitasi (lumia black),wlan sidonnaisuutta en tajua,kuva galleriat ei kovin vaikeassa paikassa,synkronointi tietsikan kanssa ei vaikuta sim korttiin.
Teemavärejä on 20 kpl mutta jos pidät vain muutamasta väristä niin ne muut on turhia. Voisi edes näitä muokata näitä värejä. Omaa viestinmerkkiääntä en saanut laitettua 520:n
Et voi päivittää luuria käytistä kuin wlan:llä et operaattorin datayhteydellä. (yli puolivuotta päivittämättä pitäs lähtee jonnekin baariin istumaan ja päivittämään mutta kun ei kiinosta))
Jos kytket kaksi kaksi lumiaa tietysti eriaikaan niin tietsikkasi voi synkronoida toisen lumian tiedostot . On karvas kokemus. Vaimon puh nrot tuli omaan luuriini kun kytkin lumiani tietsikkaan.
Taustakuvat on vain aloitusnäytössä ei pää näytössä.
Kai sulla on kavereita joilla on älypuhelin? Jos ei ole kotona WLANia niin kaverin älypuhelimesta vaan laittaa Wifi tukiaseman päälle ja yhdistää oman puhelimen siihen.
http://bittimittari.blogspot.fi/2013/04/iphone-android-ja-wp8-wlan.html
Pystyy myös tietokoneen kautta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11958772
Opettele pitämään kaikista väreistä vaikka totuus on kyllä se että ihminen pitää vain muutamasta väristä joten 20 on liikaa,viestin merkkiäänet voit vaihtaa vasta lumia black päivityksen jälkeen,älä mene baariin vaan mielummin kirjastoon sillä on paljon mukavampi istua kirjaston hiljaisuudessa kuin meluisassa kapakassa.
Ei kapakkaan vaan baarissa kahvikupin äärellä mutta ei kiinosta ja pahimmillaan menis puolitoista tuntia. Riittääkö akku niin kauan. Värit on joista pidän en luurin takia opettele. Luurin täytyy mukautua käyttäjän mukaan ei päinvastoin.
vapusen vinkki sivut oli englantia eli en tiedä mitä nappia painetaan vai täytyykö ladata jotain koneelle.
Olen tottunut suomiNokian puhelimen päivitykseen. Laitoit vain usb johdon kiinni niin nokian sivut tarkisti käyttiksen puhelimesta ja päivitti jos oli tarpeen. Klikkasin vain -kyllä- nappia ja päivitys läksi toimimaan.
Näin se pitää olla
Konelle täytyy ladata tuo Nokia Software Updater for Retail ohjelma.
Nokialla ei ole ollut tuollaista palvelua että ohjelmistopäivityksen tarkistus tapahtuisi heidän nettisivujensa kautta.
Nokia Software Updater for Retail lumia päivitetty . Hävisi kaikki tiedot , kuvat , viestit. Olis jonnekin pilveen talentaa. Häh mihin pilveen. Luuri on samassa tilassa kun ostin viimekesänä. alkaa jumalaton säätäminen ja kuvien etsintä ja kaikki asetukset menetetty. .
Päivitys kesti 1h 45 min. En suosittele lumiaa kenelekkään joka inhoo tälläistä sotkua.
Miksi et käyttänyt OTA -päivitystä?
Järjen käyttö sallittua.
Lumiat kannattaa päivittää OTA:na sillä muuten menettää kaikki asetukset,viestit,sovellukset ..kuvat ja videot on turvassa jos puhelimessa oli ms tili ja kuvien varmuukopiointi oli käytössä.. varmuukopio ei palaudu pilvestä kuin OTA:na,eli marssikaa mielummin lähimmän avoimen wlan tukiaseman ulottuville
Laita Doro ,
Lukaseppa nuo ylimmät viestit. Ei kukaan maininnut OTA - päivityksestä. Ompas sotkua todellakin näitten päivityksien kanssa. Ensin wlan,Updater for Retail sitten OTA -päivitys. Ota tästä selvä mikä on se paras konsti päivittää.
Olis kannatanut käyttää järkee jo silloin kun lumiaa menin ostamaan. Luulin, että kehitys kulkee eteenpäin mutta ei näköjään näin mene. Taitaa olla menneen talven lumia nämä puhelimet ainakin minun kohdalla
Yli neljä tuntia ennen kuin sain taas luurin entiseen malliin.
Taitaa olla ainut järkevä valinta tuo Doro. Täytyy tarkistaa ensiksi miten se päivitetään.