kunta/sote uudistukset ovat kuin..

isojako menneisyydessä.silloikin hall.laittoi valtionmiehet asialle,jotka kiersi kuntia ja pakotti antamaan omiaan maita toiselle kuntalaiselle.siihen aikaan kyl,tapettiin muutamia virkamiehiä ja tämä on totuus asiasta kuinka voi käydä näille nykyisille selvitysmiehille jotka kiertää kunnissa ja ohjaa kunttia hallituksen ajamalla linjalla.
pakkolaki ei kereä voimaan tässä kunta asiassa kun selvitysmiehet jo pakottaa nykyisiä kunti liittymään toisiin...

5

87

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menneisyydestä

      moniko muistaa tämän isojaon maassamme...

    • PAKKO-PAKKORUOTSITUS

      Kuntien yhteenliittämispakolla halutaan vai saada PAKKORUOTISI LEVIÄMÄÄN. Pelkästään suomenkielisinä olleiden kuntien on PAKKO järjestää oma organisaatio palvelemaan ruotsinkielisä, jos liiteyissä kunnissa niitä on. EI MITÄÄN SÄÄSTÖJÄ TULE, ORGANISAATIOKULUT KAKSINKERTAISTUVAT?

    • en näe kunta/sote mitään järkevää asiaa.kun katsoo mitkä on pakko diteerit...
      ensin pitäisi laskea mitkä on uuden hinta vanhaan malliin.nyt kun katsoo niin säästöt ovat todellakin kaukana sote/kunta uudistuksessa.
      mut,miksi kuntia pitää vähentää onko ainoa syy se että eu velkka on niin suuri että verotulot pitää leikkatta näistä kunta/sote uudistuksilla.
      kyl,eu on vienyt tämän maan kilpailu kykyn kokonaan.siksi rautaruukkikin piti myydä ruotsiin että terästeollisuus pelastuisi eu tuholta.

      • Oikeesti se.

        On jo vanha juttu ja aloitettiin jo vuosia saitten.lainaan tuolta edeltä:

        "kunta/sote uudistukset johtuu AINOASTAAN eu-tukipaketeista eikä mistään muusta."

        Noin asia ei todellakaan ole, noita uudistuksia on ajeltu eteenpäin jo paljon ennen tukipaketteja.

        "SDP:n pitkäaikainen kansanedustaja Kimmo Kiljunen oli sitä mieltä, että valtion omaisuuden myynnillä, kuntien ja peruspalvelujen rahoituskriisillä ja valtion velkaantumisella oman keskuspankkinsa sijasta kansainvälisille pankeille ei ole mitään tekemistä EU-jäsenyyden kanssa. Kiljuselle oli sanottava, että SDP:n ollessa johtava hallituspuolue ja Paavo Lipposen pääministeri, Suomi laitettiin eurokuntoon – juuri tuota ilmausta käyttäen - leikkaamalla valtion kunnille maksamat valtionosuudet puoleen. Tästä seurasi kuntien ja peruspalvelujen yhä jatkuva rahoituskriisi. Myös eriarvoisuuden kasvu sai lisää vauhtia..."

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12024715/#comment-65917782

        Kuntien kokoja pitää kasvattaa niin, että julkisten palveluiden yksityistäminen on kannattavaa yksityisille yrityksille, tuollahan asia on selitetty melko perusteellisest lähdeviitteinen ja dokumentteineen:

        http://koti.mbnet.fi/jorjaa/kuntauudistus.php

        "Kuntien talousongelmissa ja terveydenhuollon yksityistämisessä on kysymys pääomien ja palveluiden siirtämisestä ulkomaalaisten rahastettavaksi."


    • Kuis Suames käves?

      Islanti jätti - ekonomistien kauhisteluista piittaamatta - maansa kriisiin ajautuneet pankit oman onnensa nojaan. Nyt Islanti on päässyt lamasta kuin koira veräjästä ja siellä vallitsee täystyöllisyyskin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      131
      1592
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      120
      1376
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      139
      1205
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      57
      1170
    5. 39
      836
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      815
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      802
    8. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      800
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      697
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      644
    Aihe