Rottien syöminen

SoIndeed

Pitäisikö vaihta rottien ruokakupin sisältö joka päivä vai pitääkö odottaa että ne syövät kaikki siemenet?

7

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surhym

      Anna syödä kuppi melkein tyhjäksi, kyllä ne "pahat ja tylsät" ruoatkin sieltä kuluu loppujen lopuksi. Kaverit syö aina ensin kaikki hyvät.. vähän niinkun mekin=) Heität päälle sit vaan uutta ruokaa välillä. Vaihdat vaikka kerran viikossa kupin, katsot että kerkiivät syödä kupin melkeistä tyhjäksi ja saat kaikki murenat ja purut heittää helposti roskiin. Täällä ainakin jokainen herra vuorollaan "merkkaa" kuppia sen reunoilta joten pese hyvin vaihdon yhteysessä.

      • SoIndeed

        Mutta kun ruan seassa on pellettejä niin ei ne niitä syö.


      • SoIndeed kirjoitti:

        Mutta kun ruan seassa on pellettejä niin ei ne niitä syö.

        Kyllä ne syö, kun nälkä tulee ;) Mitä ruokaa sulla on?


      • SoIndeed
        tulikirahvi kirjoitti:

        Kyllä ne syö, kun nälkä tulee ;) Mitä ruokaa sulla on?

        Erään kasvattajan omaa seosta, tosin ystäväni osti häneltä hiiren ruokaa ja hiiret sai sen jälkeen ulkoloisia... Tai sitten se johtui vehnästä.


      • SoIndeed kirjoitti:

        Erään kasvattajan omaa seosta, tosin ystäväni osti häneltä hiiren ruokaa ja hiiret sai sen jälkeen ulkoloisia... Tai sitten se johtui vehnästä.

        Pikkupelletti kuulostaa Rapunzelilta lupaavasti. Mulla oli sitä, ja ne pelletit pyöri kyllä oman aikansa kupissa, mutta kyllä ne syötiin kun vaihdoin ruuan aina vasta kuin lähes jokainen oli syöty! :) Hyvää safkaa kyllä, mutta siemenseoksissa on tosiaan tärkeää että kaikki syödään, muuten ravintoaine koostumus muuttuu vääräksi.


    • surhym

      Loisten ja muiden pikkupikku kekkaleitten(ei toivottujen) takia kannattaa laittaa irtomyynnistä ostetut kuivaruoat pakkaseen ainakin vuorokaudeksi. Vaikka kuinka tarkkaan ruokaa säilyttää niin aina voi tulla yllätyksiä. Kyllä täälläkin jää viimeiseksi pikkuset pelletit, ne nyt on ilmeisesti liian terveellisiä ja eikä maistu hyvälle. Kyllä ne menee pahemman puutteessa:D.

      • SoINDEED

        Säälittää vaan nähdä aina kun avaan oven niin ne tarkistavat ruokakuppinsa että onko tullut uusi ruokasatsi :/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11397
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9660
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      138
      5484
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3774
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3730
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3368
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3153
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      76
      2544
    Aihe