http://www.tieto.fi/top-stories/puheentunnistus-parantaa-potilaskertomusten-sisaltoa
Onkohan missäpäin muualla kuin Espoossa tuota puheentunnistusta käytössä?
Puheentunnistus käytössä?
4
247
Vastaukset
- pää hajoaa
Muuten ihan hyvä mutta kymmeniä eri lääkäreitä kuunneltuani sanon että ei mitään toivoa että jokin ohjelma ymmärtäisi heidän puhetta, osa lääkäreistä on aivan käsittämättömän epäselkeitä puheessaan, melkein kun olisivat tekemässä kuolemaa sanellessaan.
"potilas on ääääääääh, perussairauksena aaaaaaaaaargghh, lääkkeenä ioouoaaiyuauaguaguahuaahauuahauhaua 50 mg." - hienoa!
Kyllä sitä on käytetty ympäri maata jo muutaman vuoden ajan paikoittain. Kaikki lääkärit eivät halua oppia uusia tekniikoita ja toisaalta ohjelma kehittyy koko ajan paremmaksi.
No, tuossa tuo haastateltava ei täsmentänyt mitä hän sillä saneltujen tekstien paremmaksi muuttumisella tarkoitti. Kyllähän ne konekirjoittajat ovat aina parhaansa mukaan työn tehneet. Ja nykyään juurikin tuon puheentunnistuksen kanssa kilpaillakseen ovat alkaneet sitten entistä enemmän kiinnittämään huomiota siihen, että teksti olisi äidinkielellisesti oikeellista, pilkut, pisteet, sanamuodot - ja ilmeisesti myös sanavalinnat - olisivat oikein.
Mutta tässä taas kompastutaan siihen, että yks tykkää yhdestä ja toinen toisesta.
Aikoja sitten jo HYKS röntgenissä kehuivat, kuinka hieno heidän puheentunnistuksensa on - ja röntgenlausunnothan ovat sellaisia, jotka pitää olla heti valmiita ja oikein - eli vaikka se lääkäri on aikaisemminkin tekstin tarkastistanut purun jälkeen, niin nyt hän sen näkee heti saman tien ja korjailee omaa tekstiksi tulostettua puhetta heti.
Aikoinaan myös sanelunpurussa puhuivat, että kun se puheentunnistus tulee, niin eivät konekirjoittajat työttömiksi jää, sillä pitäähän teksti oikolukea! No... Ja päinvastaisesta kertoo sekin, että nykyään laitokset pyrkivät ulkoistamaan sanelunpurun, varautuvat siis siihen, että tietotekniikka hoitaa homman eikä sitten ole työntekijöitä, joita pitää irtisanoa tai joille on syntynyt eläkekertymää heidän laitoksensa työsuhteesta.
Parin vuoden sisällä viimeistään tuo puheentunnistus on joka paikassa täydessä vauhdissa. Ja tuskinpa se ohjelma niitä tekstejä pilkuttaa ja sanat pistää aivan varmasti siinä järjestyksessä kuin ne on sanelijan suusta tulleet, eli hiukka turhaa taitaa se erittäin tarkka äidinkielen oikeellisuuden vaatimus nyt olla. Vaikkakin täytyy myös sanoa se, että terveydenhuollon tietoturva-asioihin kuuluu myös se, että tekstin on oltava oikein - myös äidinkielellisesti eli jos joku äidinkielen opettaja vaikkapa saa itselleen omasta potilaskertomuksestaan kopion ja siinä tekstissä sitten vilisee vähänkin kieliopillisia virheitä tms. äidinkielen virheitä niin hänpä voi vaati tekstin korjausta ja korjaukset pitää tehdä.- hienoa!
Jatkan vielä:
On ainakin yksi tällainen sanelunpurun ulkoistusta hoitava yritys, joka mainostaa itseään kieliteknologiaan erikoistuneeksi ja omien nettisivujensa mukaan yritys on myös ollut kehittämässä jotakin puheentunnistusohjelmistoa terveydenhuoltoon. Yritys palkkaa tuntityöntekijöiksi tasaisin väliajoin mol.fi-sivujen kautta sanelunpurkajia, ehkä mieluiten valitsevat ihmisiä, jotka ovat opiskelemassa yliopistossa kielitieteitä. Eli tästähän voisi vetää sen johtopäätöksen, että nämä ihmiset ovat sitten vaikuttamassa siihen, että se ohjelma osaa kielellisesti toimia sekä suomenkielen että niiden latinankielisten termien ja lääkkeiden nimien kanssa oikein - eli nämä purkajat sitten ovat opettamassa koneelle, miten kieli menee? Ja niinhän se on, että koneelle pitää opettaa kielioppi ja toisaalta sille pitää opettaa sanelijan puheen erityispiirteet.
- ex-Typist
Olen jyrkästi eri mieltä otsikossa mainitusta asiasta. Ei todellakaan puheentunnistus paranna potilaskertomusten sisältöä. Tekstinkäsittelijänä olen joutunut testaamaan erästä puheentunnistusohjelmaa tekstien taustatunnistuksen eli tekstin oikoluvun ja tarkastuksen osalta. Tekstinhän täytyy vastata kaikilta osin sanelijan puhetta ja tätä ei kyllä mikään puheentunnistusohjelma pysty tekemään. Suomen kieli on niin rikasta ja monimuotoista kaikkine sanojen verbi/aikamuoto- ym. taivutuksineen, yhdyssanoineen, sanojen päätteineen, välimerkkisääntöineen ym. oikeinkirjoituksellisene sääntöineen, että puheentunnistuksen sanasto ei tule koskaan olemaan täysin valmis, etteikö tekstejä joudu manuaalisesti korjaamaan. Jos tämän korjauksen tekee sanelija, niin hänellä täytyy olla tosi hyvät tiedot tekstinkäsittelystä ja oikeinkirjoituksesta ja myöskin aikaa tähän korjaukseen. Puheentunnistuksen ongelma on siinä, että se ei ymmärrä sanojen merkitystä ja virkkeiden sisältöä niin kuin ihminen. Tekstinkäsittelijä pystyy huomaamaan myöskin mahdolliset virheet sanelussa ja palauttamaan tekstin tarkistettavaksi sanelijalle, näin ollen potilasturvallisuus ei vaarannu tältäkään osin. Ammattitaitoisen tekstinkäsittelijän teksti on varmasti paljon laadukkaampaa ja oikein kirjoitettua kuin puheentunnistuksen tai sanelijan itsensä kirjoitus.
PS. Ei ole olemassa virkanimikettä enää kuin konekirjoittaja, ammattinimike on nykyään tekstinkäsittelijä. Näin ainakin terveydenhuollossa, työ on päätetyöskentelyä ja sanelut ovat digitaalisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073225GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 47899
- 67878
- 53867
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25864Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862