Eli päiväkotien surkeudesta, josta täällä on kirjoitettu paaaaljon jo monia vuosia sitten:
"Kasvatustieteiden tohtori Erja Rusasen mielestä päiväkotien lapsiryhmät ovat usein liian suuria. Yli kolmivuotiaiden ryhmissä voi olla jopa yli 30 lasta. Kyse on liukuhihnakasvatuksesta, jossa lasten suhteita säätelevät pahimmillaan viidakon lait."
"Kasvatustieteiden tohtori Erja Rusasen mielestä päiväkotien lapsiryhmät ovat usein liian suuria. Yli kolmivuotiaiden ryhmissä voi olla jopa yli 30 lasta. Kyse on liukuhihnakasvatuksesta, jossa lasten suhteita säätelevät pahimmillaan viidakon lait."
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nimenoman viidakon lakien sanottiin vallitsevan ylisuurissa päiväkotiryhmissä.
Se on totisinta totta.
Sieltä alkaa häiriökäytös monella lapsella ja koulun alkuun mennessä ollaan opittu, miten laitetaan ranttaliksi ja tosi tehokkaasti.
Nyrkit heiluvat, potkitaan, haukutaan, kiroillaan, tönitään, raivotaan, syrjitään, kiusataan....
Päiväkotien arkipäivää pahimmillaan.
Mistäs se SÄÄSTÖ henkilökuntakustannuksissa alkoikaan??????
Alkoi nimittäin samaan aikaan, kun huostaanottojen määrätkin alkoivat rajun nousunsa.
Mikäli päiväkotiryhmistä poimittaisiin häiriköt huostaan, huostaanottoja olisi todennäköisesti vähemmän. Nyt pääsääntöisesti poimitaan häirikköjen ympäriltä tasapainoset lapset huostaan ja häiriköt herpaannuttaa lopulta koko systeemin. Häirikköjä ei haluta sijaisperheisiinkään, vaan sinne menee paremmin kaupaksi tervepäiset lapset. Päiväkodeissa ja kouluissa sallitaan hyvin paljon tasapainottomuutta niiltä lapsilta, jonka vanhemmat tai muu suku liittyy tavalla tai toisella oikeisiin piireihin. Se ryhmä tekee lastensuojeluilmoituksia toisten lapsista saadakseen huomion itsestään pois päin.
Edellinen on oikeassa.
Päiväkodeissa ja kouluissa ei pelkästään sallita kiusaajia, vaan lapset oppivat väärän käytösmallin jo polven korkuisesta, sitä ihan kuin suositaan kun ei viitsitä puuttua siihen.
VIIDAKON LAIT on aivan oikea ilmaisu tilanteesta lasten kesken, mitä viime päivien uutisoinnissakin on käytetty.
Lapselta kysytään, onko hän kiusannut, jos toisen lapsen vanhemmat häntä siitä syyttävät ja kun pentu kieltää kiusanneensa, tenavan valehteluun uskotaan. Ollaan uskovinaan, koska todellisuudessa ei haluta lopettaa kiusaamista.
Tarhoissa ja ala-asteilla pitäisi olla niin paljon aikuisia läsnä, että aina joku ehtii seurata, mitä lasten kesken tapahtuu. Ryhmädynamiikka ei selviä ilman, että sitä seurataan tarkasti pitempään.
Lapset ovat aikuisten vastuulla, koti vastaa peruskasvatuksesta, mutta koska vanhempien on pakko käydä töissä, on yhteiskunnan vastattava siitä, että lapset saavat riittävästi turvallisen aikuisen seuraa päidähoidossa sekä koulussa.