Inglesiin tulijat. Hotelli Jardin del Solin kulmalla oleva Guarapo on edelleen hyvä. Hyvä ruoka, ystävällinen palvelu myös näin yksin liikkeellä olevan mielestä! Suosittelen! Onhan niitä muitakin, mutta tällä reissulla huomannut että esim. Patio Canarioon ei minkäänlaista jonoa niinkuin joskus aiempina vuosina!
Ruokapaikka!
10
554
Vastaukset
Itse suosittelisin viereistä La Carreta ravintolaa,jossa sa annoksia valinnan mukaan joko pienempinä tai suurempina ja tapas valikoima on hyvä.Hyviä ravintoloita on kyllä muitakin.
- Tyyyne
Cita ostarin kulmalla hyvä ja halpa pikaruokalaketju Pepe Cirinco. Liha/kana/kalkkuna -annokset ranskalaisilla 4,5-5.6€ ja todella isot annokset. Ja liha on aitoa, eikä mitään lihajalostetta.!!!! Pieniruokanen ei jaksa kaikkee kerralla syödä. Siksi pyydän mukaan ja lämmitän hotellilla paistinpannulla tai mikrossa. Majoneesit.ketsupit,sinapit tulee mukaan. Hyviä on myös ne täytetyt sämpylät.
Muista hyvin kun kuljimme -80 luvulla siitä ohi Citaan,niin paikka oli pieni luukku kadun varrella,jossa aina jonotteli asiakkaita.Sittemmin se on laajentunut,taitaapa olla jopa ketjuuntunut.Chiringoksi muuten kutsutaan n.s. rantabaareja.
- taxitaxi
Pepe Chiringo on markkinointinimi tälle pikaruokaketjulle. Tuhteja annoksia nälkäisille. Veikeä tipu koristaa logoa.
Rantaravintola on chiringuito. Niihin donluis lienee enemmänkin törmännyt manner Espanjassa. Ainakin Torremolinosin seutuvilla ja muuallakin Costa del Solilla niitä on runsaasti. Ne ovat mukavia ja rentoja paikkoja, joissa voi syödä baaritiskillä tai ohimennessään ottaa piristävän juoman. Nykyään chiringuiton omistaja hoitaa myös edustansa rannan ja vuokraa aurinkopetejä ja -varjoja.
Jostain olen lukenut, että chiringuitot saivat alkunsa siitä, kun jotkut kalastajat tai heidän vaimonsa alkoivat myymään kalamajojensa luona pientä syötävää ja juotavaa toisille kalastajille ja satunnaisille ohikulkijoille. Silloin rannat olivat lähes autioita, ainoastaan siellä täällä muutama "verkkomökki".
Keksintö lienee lähtöisin Andalucian rannoilta. Silloin ei tiedetty vielä mitään Maspalomasin dyynien pyllistelijöistä.
Lienen ymmärtänyt joko väärin tai huonosti kyseesäolevan ruokapaikan kehityksen,se kun mielestäni alkoi kuten totesin pienestä luukusta,nyt nähtävin seurauksin.Chiringosta lienee diminutiivimuoto tämä "rantakuppila",joita kyllä axarquian alueella lomaillessa on hyväksi käytetty.Heidän liikeideansakin(sekä henkilökunta)on tullut hyvinkin tutuksi.Paikka on siis hyvä pikkunälkään,ja miksei isompaankin.
- taxitaxi
Luultavasti olet don luis aivan oikeassa. Ilmeisesti joku Gran Canarian "Pepe" huomasi sopivan markkinaraon ja perusti pienen grillikioskin Inglesiin. Silloinhan Casbahin seutu oli mustanaan ihmisiä. Nyt taitaa olla hiljaisempaa.
Pienestä kioskista kasvoi Pepe Chiringo- ketju Gran Canarialle. Katselin heidän kotisuvujaan ja oletettavasti ei ole levittäytynyt muille saarille. - Iltanäläiset
Don Louis, näin muistan myös. Pieni luukku oli ja sieltä iltamyöhään Bavariasta tullessa muonat haettiin. Paikallisten vakipaikka, kuin turistienkin.
Marraskuussa ,kun poistuimme saarelta,niin näin bussin ikkunasta,ennen lentokenttää olevalla teollisuualueella, varastorakennuksen PepeChiringon nimellä,sitä en muista ennen nähneeni,joten markkinarakoon lienee osuttu.
- nexweek,
Täytynee nex viikolla käydä.Ollaan silloin reissussa ja yleensä käyty Inglesissä ottamassa aurinkoa vaikka asutaan Las Palmasissa .niin nytkin..Aamulla bussistadionilta lähtö ja olla koko päivä Inglesin rannalla, käydä syömässä em. paikassa ja sitten takas Las Palmasiin.Näin se menee :)
- Laatufilettä
Jos haluatte nauttia viimisen päälle hyvästä ja laadukkaasta sisäfileestä käykää Restaurant Barbadoksessa, suosittelen lämpimästi myös jälkiruokia esim liekitetyt mansikat jäätelön kera...
N. 300g laadukas sisäfileepihvi ja lisukkeet vain 17€
Myös tartar pihvit (lihasta, lohesta tai tonnikalasta) löytyvät ravintolan menusta.
Sijaitsee Avenida de Tirahana (Servatur Barbadosin luona).
Ihan paras pihviravintola, kannattaa kokeilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod172071Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281684Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021167- 65929
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53885- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53795J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31686Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273653Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33622