Ruokapaikka!

Inglesiin tulijat. Hotelli Jardin del Solin kulmalla oleva Guarapo on edelleen hyvä. Hyvä ruoka, ystävällinen palvelu myös näin yksin liikkeellä olevan mielestä! Suosittelen! Onhan niitä muitakin, mutta tällä reissulla huomannut että esim. Patio Canarioon ei minkäänlaista jonoa niinkuin joskus aiempina vuosina!
10588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Itse suosittelisin viereistä La Carreta ravintolaa,jossa sa annoksia valinnan mukaan joko pienempinä tai suurempina ja tapas valikoima on hyvä.Hyviä ravintoloita on kyllä muitakin.

Äänestä

Cita ostarin kulmalla hyvä ja halpa pikaruokalaketju Pepe Cirinco. Liha/kana/kalkkuna -annokset ranskalaisilla 4,5-5.6€ ja todella isot annokset. Ja liha on aitoa, eikä mitään lihajalostetta.!!!! Pieniruokanen ei jaksa kaikkee kerralla syödä. Siksi pyydän mukaan ja lämmitän hotellilla paistinpannulla tai mikrossa. Majoneesit.ketsupit,sinapit tulee mukaan. Hyviä on myös ne täytetyt sämpylät.

Äänestä

Muista hyvin kun kuljimme -80 luvulla siitä ohi Citaan,niin paikka oli pieni luukku kadun varrella,jossa aina jonotteli asiakkaita.Sittemmin se on laajentunut,taitaapa olla jopa ketjuuntunut.Chiringoksi muuten kutsutaan n.s. rantabaareja.

Äänestä
  • Pepe Chiringo on markkinointinimi tälle pikaruokaketjulle. Tuhteja annoksia nälkäisille. Veikeä tipu koristaa logoa.
    Rantaravintola on chiringuito. Niihin donluis lienee enemmänkin törmännyt manner Espanjassa. Ainakin Torremolinosin seutuvilla ja muuallakin Costa del Solilla niitä on runsaasti. Ne ovat mukavia ja rentoja paikkoja, joissa voi syödä baaritiskillä tai ohimennessään ottaa piristävän juoman. Nykyään chiringuiton omistaja hoitaa myös edustansa rannan ja vuokraa aurinkopetejä ja -varjoja.
    Jostain olen lukenut, että chiringuitot saivat alkunsa siitä, kun jotkut kalastajat tai heidän vaimonsa alkoivat myymään kalamajojensa luona pientä syötävää ja juotavaa toisille kalastajille ja satunnaisille ohikulkijoille. Silloin rannat olivat lähes autioita, ainoastaan siellä täällä muutama "verkkomökki".
    Keksintö lienee lähtöisin Andalucian rannoilta. Silloin ei tiedetty vielä mitään Maspalomasin dyynien pyllistelijöistä.

    Äänestä

Lienen ymmärtänyt joko väärin tai huonosti kyseesäolevan ruokapaikan kehityksen,se kun mielestäni alkoi kuten totesin pienestä luukusta,nyt nähtävin seurauksin.Chiringosta lienee diminutiivimuoto tämä "rantakuppila",joita kyllä axarquian alueella lomaillessa on hyväksi käytetty.Heidän liikeideansakin(sekä henkilökunta)on tullut hyvinkin tutuksi.Paikka on siis hyvä pikkunälkään,ja miksei isompaankin.

Äänestä
  • Luultavasti olet don luis aivan oikeassa. Ilmeisesti joku Gran Canarian "Pepe" huomasi sopivan markkinaraon ja perusti pienen grillikioskin Inglesiin. Silloinhan Casbahin seutu oli mustanaan ihmisiä. Nyt taitaa olla hiljaisempaa.
    Pienestä kioskista kasvoi Pepe Chiringo- ketju Gran Canarialle. Katselin heidän kotisuvujaan ja oletettavasti ei ole levittäytynyt muille saarille.

    Äänestä

  • Don Louis, näin muistan myös. Pieni luukku oli ja sieltä iltamyöhään Bavariasta tullessa muonat haettiin. Paikallisten vakipaikka, kuin turistienkin.

    Äänestä

Marraskuussa ,kun poistuimme saarelta,niin näin bussin ikkunasta,ennen lentokenttää olevalla teollisuualueella, varastorakennuksen PepeChiringon nimellä,sitä en muista ennen nähneeni,joten markkinarakoon lienee osuttu.

Äänestä

Täytynee nex viikolla käydä.Ollaan silloin reissussa ja yleensä käyty Inglesissä ottamassa aurinkoa vaikka asutaan Las Palmasissa .niin nytkin..Aamulla bussistadionilta lähtö ja olla koko päivä Inglesin rannalla, käydä syömässä em. paikassa ja sitten takas Las Palmasiin.Näin se menee :)

Äänestä

Jos haluatte nauttia viimisen päälle hyvästä ja laadukkaasta sisäfileestä käykää Restaurant Barbadoksessa, suosittelen lämpimästi myös jälkiruokia esim liekitetyt mansikat jäätelön kera...

N. 300g laadukas sisäfileepihvi ja lisukkeet vain 17€
Myös tartar pihvit (lihasta, lohesta tai tonnikalasta) löytyvät ravintolan menusta.

Sijaitsee Avenida de Tirahana (Servatur Barbadosin luona).

Ihan paras pihviravintola, kannattaa kokeilla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummi57 kirjoitti:

Inglesiin tulijat. Hotelli Jardin del Solin kulmalla oleva Guarapo on edelleen hyvä. Hyvä ruoka, ystävällinen palvelu myös näin yksin liikkeellä olevan mielestä! Suosittelen! Onhan niitä muitakin, mutta tällä reissulla huomannut että esim. Patio Canarioon ei minkäänlaista jonoa niinkuin joskus aiempina vuosina!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu