Hyvä eu ! ????

Euroalueen virallinen työttömyys on keskimäärin noin 12 %, mutta todellinen työttömyys yli 20 % ellei enemmänkin. Tämä johtuu muun muassa siitä, että henkilöitä, jotka eivät ole lähettäneet yhtään työhakemusta neljään viikkoon ei lasketa työttömiksi, työttömiksi ei myöskään lasketa osa-aikaisesti töissä olevia henkilöitä tai pienyrittäjiä, jotka tekevät tunninkin töitä kuukaudessa. Tämän lisäksi monissa varsinkin köyhemmissä EU maissa työttömyysturvaa ei saa kuin vuoden, jonka jälkeen ihminen elättää itsensä hyväntekeväisyysjärjestöjen ja ruokajonojen avulla. Työttömyysturvalta kokonaan pois tippuneita ei lasketa työttömiksi. Työttömiksi ei myöskään lasketa ihmisiä, jolla on jo koulutus ja ammatti, mutta omalla alalla ei ole töitä ja ovat sen takia pakko opiskelemassa uutta ammattia vaikka haluaisivat olla töissä.

Saa nähdä kuinka pitkää kymmenet miljoonat ihmiset ympäri Eurooppaa suostuvat siihen, että heidän pysyvää elämäntilannettaan ei edes myönnetä työttömyydeksi, jolloin heillä olisi edes mahdollisuus saada työttömille kuuluvia tukia ja apua. Jokaista virallisesti työttömäksi hyväksyttyä kohti on ainakin 1-2 epävirallista työtöntä.

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sääntelyä peliin

      Se on tämä markkinatalous, osakeyhtiöiden osakkeen omistajien ahneus ja yritysjohtajien erilaisten palkkioiden tavoittelu. Siinä syy tehtaiden siirtymiselle kehitysmaihin ja työttömyyden kasvaminen myös Euroopassa.

      Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy.

      • Puhut asiaa.
        Takana on Hiili ja Teräs.
        Satavuotta lobattu poliitikkoja ja he meni lankaan kun lupasivat hyviä virkoja isolla palkalla ja muutakin mukavaa.
        Ajatus piti sitten myydä kansalle lupauksilla namista ja mannasta.
        Tyhmä kansanosa nappas uistimeen ja osa uskoo vieläkin vaikka autuuden alkutaival on jo nähty ja lisää tulee sitä Mannaa.


    • job"kylä

      Parraaseen työaikaan taas täällä kirjoittamassa asiasta,josta ei ymmärrä enempää kuin sika tuulimyllystä.Milloin menet töihin oletko harkinnu ja vakasti semmosta vaihtoehtoa?Haapajärven kirjastosta löytyy työmiehen opaskirja käy hakemassa,jos saat sen nokivasaran käyntiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45604
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3105
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      13
      2394
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      2
      2213
    Aihe