Hyvä eu ! ????

Euroalueen virallinen työttömyys on keskimäärin noin 12 %, mutta todellinen työttömyys yli 20 % ellei enemmänkin. Tämä johtuu muun muassa siitä, että henkilöitä, jotka eivät ole lähettäneet yhtään työhakemusta neljään viikkoon ei lasketa työttömiksi, työttömiksi ei myöskään lasketa osa-aikaisesti töissä olevia henkilöitä tai pienyrittäjiä, jotka tekevät tunninkin töitä kuukaudessa. Tämän lisäksi monissa varsinkin köyhemmissä EU maissa työttömyysturvaa ei saa kuin vuoden, jonka jälkeen ihminen elättää itsensä hyväntekeväisyysjärjestöjen ja ruokajonojen avulla. Työttömyysturvalta kokonaan pois tippuneita ei lasketa työttömiksi. Työttömiksi ei myöskään lasketa ihmisiä, jolla on jo koulutus ja ammatti, mutta omalla alalla ei ole töitä ja ovat sen takia pakko opiskelemassa uutta ammattia vaikka haluaisivat olla töissä.

Saa nähdä kuinka pitkää kymmenet miljoonat ihmiset ympäri Eurooppaa suostuvat siihen, että heidän pysyvää elämäntilannettaan ei edes myönnetä työttömyydeksi, jolloin heillä olisi edes mahdollisuus saada työttömille kuuluvia tukia ja apua. Jokaista virallisesti työttömäksi hyväksyttyä kohti on ainakin 1-2 epävirallista työtöntä.

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sääntelyä peliin

      Se on tämä markkinatalous, osakeyhtiöiden osakkeen omistajien ahneus ja yritysjohtajien erilaisten palkkioiden tavoittelu. Siinä syy tehtaiden siirtymiselle kehitysmaihin ja työttömyyden kasvaminen myös Euroopassa.

      Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy.

      • Puhut asiaa.
        Takana on Hiili ja Teräs.
        Satavuotta lobattu poliitikkoja ja he meni lankaan kun lupasivat hyviä virkoja isolla palkalla ja muutakin mukavaa.
        Ajatus piti sitten myydä kansalle lupauksilla namista ja mannasta.
        Tyhmä kansanosa nappas uistimeen ja osa uskoo vieläkin vaikka autuuden alkutaival on jo nähty ja lisää tulee sitä Mannaa.


    • job"kylä

      Parraaseen työaikaan taas täällä kirjoittamassa asiasta,josta ei ymmärrä enempää kuin sika tuulimyllystä.Milloin menet töihin oletko harkinnu ja vakasti semmosta vaihtoehtoa?Haapajärven kirjastosta löytyy työmiehen opaskirja käy hakemassa,jos saat sen nokivasaran käyntiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      78
      4331
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      179
      3451
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      127
      3326
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      220
      2570
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      20
      2225
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2068
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2036
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1974
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1933
    10. Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla

      Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1865
    Aihe