Sytytystulppa puuttuu

Mulla on 2000 mallinen tojo. Kannesta on mennyt tulpanjengat, eikä pysy paikoillaan, vaan lentää pois, kin käynnistää.
Voinko ajaa korjaamoon, ilman tulppaa. n. 15km..
Moottorin ääni on voimakas.
Tuleeko lisävaurioita
579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattaa kansi sitoa narulla. Moottorin ympäri naru ja merimies-solmu, niin kansi ei lennä jengan takia pois vaikka Kin käynnistää. Onhan Kin tuttu mies vai jokin puolituttu.

Äänestä

15km..... on aika lyhyt matka ajaa kolmella pytyllä. -saattaisi mennäkin ilman lisävaurioita......

-suurin riski lienee siinä, että polttiainejärjestelma syöttää toimimattomaan sylinteriin bensiiniä, josta se päätyy tulpan reijästä öjyn joukkoon ja koko moottoriin.....

-mutta kansiremontissa saat uudet öljyt, että eikön onnistu.....

Äänestä
  • Miksi pitäisi tehdä kannen remontti tulpan kierteiden vuoksi? Jo silloin kun minä kävin 20v sitten asentajalinjan, asennettiin ns irtokierteitä kansiin joista oli mennyt kierteet tulpanreiistä, kantta irroittamatta.

    Äänestä

  • Mistä tulpan reiästä öljyn sekaan, eikös osa tule palamattomana ulos tulpan reiästä, osa joutuu pakosarjaan ja osa sylinterin seinämiä pitkin öljyyn. En ajaisi kattikoneella metriäkään, jos en haluaisi tahallani polttaa kattia.

    Äänestä

  • Mitä horiset kirjoitti:

    Mistä tulpan reiästä öljyn sekaan, eikös osa tule palamattomana ulos tulpan reiästä, osa joutuu pakosarjaan ja osa sylinterin seinämiä pitkin öljyyn. En ajaisi kattikoneella metriäkään, jos en haluaisi tahallani polttaa kattia.

    Oot varmaan ihan ihan oikaessa......en ajatallet asiaa lopuun......eli.ne tulpat ei vissiin ole nykykoneissakaan missään öljytilassa, eli mitään mainitsemaani ongelmaa ei tule, vaikkaa tulppaa ei olisikaan.....anteeksi kommentointi selvin päin :-)

    Juu prikl katit..... kai nekin jotain pitää kestää?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jengat sökö yhdestä kirjoitti:

Mulla on 2000 mallinen tojo. Kannesta on mennyt tulpanjengat, eikä pysy paikoillaan, vaan lentää pois, kin käynnistää.
Voinko ajaa korjaamoon, ilman tulppaa. n. 15km..
Moottorin ääni on voimakas.
Tuleeko lisävaurioita

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu