Ostin peikonlehden tuossa vähän aikaa sitten.Kasvi on jopa kasvanutkin, mutta onkelma on, että se kasvaa 45 asteen kulmassa. Ei kasva siis ylös vaa hölmösti vinoon.Olisko jossain sellasta keppiä tai jotain minkä avulla sen sais kasvamaan ylöspäin vai annanko vain olla??
Peikonlehti apua tarvitaan!!!
4
2833
Vastaukset
- Lux
Kasvaako se valoa päin? Käännä!
- surina
peikonlehti kasvaa hullusti vinoon, mutta mun mielestä ne kasvaa niin aina. Itse olen sitä yrittänyt tukikepein -joita löytyy juurelta nyt 3kpl- saada hiukan pystympään.
Onhan ne vähän sellaisia roikaleita, mut ainakin mun mielestä silti isoja ja hienoja!!- Manteli
Peikonlehti kasvaa alkuperin "pitkin" maata niin, että rungosta putkahtaa ilmajuuria, jotka sitten työntyvät maahan ja kasvi leviää.
Varsinainen köynnös se ei tokikaan ole, mutta vapaana rellestäessään menee kotonakin lattioita pitkin.
Sen saa siis pysymään pystyssä vain tukikeppien avulla.
Siksi se usein yksinään kasvaessaan on "hirtettynä" seinään tai keppiinsä.
Ja tosi surkea näky siis.
Olenkin joskus täällä kysyville ehdottanut, että peikonlehti olisi yksi laji asetelmassa, joka rakennetaan isoon altakasteluruukkuun.
Tukikepiksi sammalella tai niinellä päällystetty keppi, ja kavereiksi esim araliaa ja vehkoja. - Puutarhaopiskelija
Manteli kirjoitti:
Peikonlehti kasvaa alkuperin "pitkin" maata niin, että rungosta putkahtaa ilmajuuria, jotka sitten työntyvät maahan ja kasvi leviää.
Varsinainen köynnös se ei tokikaan ole, mutta vapaana rellestäessään menee kotonakin lattioita pitkin.
Sen saa siis pysymään pystyssä vain tukikeppien avulla.
Siksi se usein yksinään kasvaessaan on "hirtettynä" seinään tai keppiinsä.
Ja tosi surkea näky siis.
Olenkin joskus täällä kysyville ehdottanut, että peikonlehti olisi yksi laji asetelmassa, joka rakennetaan isoon altakasteluruukkuun.
Tukikepiksi sammalella tai niinellä päällystetty keppi, ja kavereiksi esim araliaa ja vehkoja.Peikonlehti on kaikessa komeudessaan köynnös! Se kiipeää isoja trooppisia puita pitkin aikuisena peittäessään melkein koko puun. Se kyllä pienenä taimena kulkee maata pitkin, mutta tarkoituksenaan etsiä jykevän puun omaksi tuekseen. Se siis tarvitsee kunnollista tukea, sillä luonnossakin se sen tarvitsee elinehdokseen. Se kyllä tekee niitä ilmajuuria sieltä yläilmoista asti ja työntää ne maahan. Ne voi esteettisistä syistä kyllä leikata pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879