pallokala

kysyisin pallokaloista:

1. Ovatko parvikaloja??

2.Kuinka ison akvaarion ne tarvitsevat

3. Sopivatko pallokalat yhdessä miekkkapyrstöjen tai mustamollien kanssa??

4. Mitä pallokalat syövät
3256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1. en tiedä kaikista pallokalalajeista. Niitä on kuitenkin...no, monta. On makeaan veteen, murtoveteen ja meriveteen omat palloilijansa.

2. kääpiöpallokaloille riittä sen 40-litrainen, eiväthän ne kasva kuin öbaut 3 cm pituisiksi. Akvaario kalan aikuiskoon mukaan.

3. Pitää tarkistaa lajikohtaisesti sietävätkö kovaa ja emäksistä vettä, ehkä myös suolalisäystä

4. kotiloita, surviaisia, räkmiksiä, simpukoita...aikalailla kaikkea muuta kuin kuivaruokaa ja kasviksia...tai en muuten mene vannomaan etteikö olisi mahdollista että olisi olemassa kasvissyöjäpallokaloja :D

Äänestä

Palloissa on parvikaloja ja täysin erakkoja, riippuu täysin lajista, joskus jopa yksilöstä

pienimmät sopivat 40 litraiseen, suurimmille 1000 litraakaan ei vielä riitä. Riippuu taas lajista ja jälleen myös yksilöstä

Sanoisin, että ei, en ainakaan tiedä lajia joka sopisi. Noihin vesiarvoihin kyllä menee monikin, mutta lähes kaikille palloille vain lajiakvaario on oikea paikka.

Ruokavalio riippuu lajista ja erityisen paljon yksilöstä. Yleisesti ottaen ovat varsin ahneita ja ruokahalu on kova, mutta ravintonsa suhteen voivat olla nirsojakin. Riittävän kovaa purtavaa on oltava, joten kotiloiden viljely on lähes välttämättömyys, samoin ravunpoikaset sopivat hyvin. Täysin vegaaneja palloja ei olekkaan, mutta ainakin yksi laji huolii myös kasvisravintoa.

Pallojen hankinta vaatii tietynlaisen asiantuntemuksen ja niihin perehtymisen, eivät ole ollenkaan mahdottomia hoitaa, mutta eivät todellakaan jokaisen harrastajan kaloja. Näistä parasta tietoa itselleni on tarjonnut aqua-webin pallokalaosio, eli muut kalat ja eliöt.

Äänestä

1. Itselläni on punapyrstöpallokala joka tulee parhaiten toimeen parina.

2. No näille riittää 100L mutta eikös sulla ole isompi jo miekkapyrstölle?

3. Ilmoitettiin myyjän toimesta ja muidenkin näitä pitäneiden että ei kiusaa muita kaloja ja onkin tullut hyvin toimeen muiden kanssa. Saattaa syödä eviä jos ei anneta oikeaa ruokaa.

4. Elävää ravintoa. Eli ei syö kuivamuonaa ja jos muuta ei ole tarjolla niin sitten lähdee muiden kalojen evät ensimmäisenä.

Kannattaa kokeilla ja jos et itse pidä niin voit ne lahjoittaa tai myydä jollekkin jolla on kotilo ongelma. Sen nämä hoitaa hyvin nopeasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pallokala^ kirjoitti:

kysyisin pallokaloista:

1. Ovatko parvikaloja??

2.Kuinka ison akvaarion ne tarvitsevat

3. Sopivatko pallokalat yhdessä miekkkapyrstöjen tai mustamollien kanssa??

4. Mitä pallokalat syövät

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu