Hei!
Osaisiko joku neuvoa, meillä on lennot Phukettiin ja suunnittelemme missä kaksi viikkoa vietettäisiin, niin yhdeksi vaihtoehdoksi nousi viikko Koh Lantalla, mutta kuinka pitkä matka on Phuketin lentokentältä Lantalle ja kauanko matka kestää esim. taksilla. Taksin hinta ei ollut paha 4500 bat.
Tiedän että lautalla pääsee, mutta lautan lähtöajat ei satu lentoaikoihin tai pitäisi yksiyö olla ensin Phuketissa.
Kuinka pitkä matka
2
282
Vastaukset
- puolimatkaa
Joo...lautalla pääsee, mutta sekin maksaa ja kestää oman aikana.
Tuosta esitetystä puoleen hintaa ja puolessa ajassa pääsee esim Krabille (Ao nang). On enemmän nähtävää ja ei niin unelias paikka. Jos haluaa totaalirauhaa, niin voi vuokrata bungalowin esim Podan saarelta. Muitakin rantoja löytyy lähistöltä ja maisemat ovat uniikkeja. Suosittelen. - 2121
Molemmat paikat on koettu useamman kerran. Mielestäni kannattaa EHDOTTOMASTI nähdä matkustamisen vaiva ja mennä Koh Lantalle. Ao Nang on kuin Phuket pienoiskoossa: Tungosta, tyrkyttäviä kauppiaita kylällä ja rannalla, sotkua jne.... Podan saarella päivisin valtava ruuhka, porukkaa ihan liikaa. Yöllä siellä on varmaan hiljaista (heh). Myös muut lähisaaret ja rannat ruuhkaisia (Chicken, Tub, Railey).
Lanta on rento, mielestäni Thaimaan ykköspaikka. Phuketin kentältä sinne menee autolla 4-5 h. Lauttojen tai pikaveneiden ajoista en tiedä. Rannoilta löytyy omaleimaisia, erittäin viihtyisiä ravintoloita ja pikkukuppiloita. Erittäin hyvää ruokaa. Menomesta se ei ole, mutta etsivä löytää kyllä sitäkin... Esimerkiksi Khlong Dao-rannan puolivälin kieppeille (päätien varrelle) avattiin joulun aikoihin Pub, joka on auki myöhempään, on elävää musiikkia ja muutenkin äänekkäämpää menoa....
Lanta on siistimpi (Thaimaan mittapuun mukaan), kuin Ao Nang, rennompi, toki hiljaisempikin. Samat krääsät sieltäkin löydät, kun menet Saladaniin. T-paidat ja muut rätit yms..... Rannat ovat mahtavat, ei tarvitse lähteä etsimään kaukaa kuten Ao Nangissa. Siellähän rannat eivat ole hääppöiset, vaan porukka lähtee veneillä alueen saarille.
Eli Lanta on noista kahdesta ehdottomasti parempi valinta. Tietenkin on makuasia mitä lomaltaan hakee, hälinää vai rentoutta...... Kuka mistäkin tykkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981