Pienen mökin lämmitysmuoto

Suunnitelmissa kesämökki ympärivuotiseen käyttöön. 56 m2 sauna, pesuhuone tupa, makuutila. Mitä suosittelette lämmitysmuodoksi? Suunnitelmissa suora sähkö lattialämmityskaapelit ilmalämpöpumppu ja takka tulee myös varaava.Kunnon eriste vahvuudet. Talvella lämpötila pudotetaan aina kun ei oleskella n, 14 asteeseen. Kannattaako harkita muuta esim. ilmavesilämpöpumppu, poistoilmalämpöpumppu tuntuvat aika kalliilta?
10205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Laita maalämpö. Se kannattaa aina.

Äänestä

Itse laittaisin muutaman sähköpatterin, varmempi ja käyttömukavampi juttu kuin nuo ilpit, ei haittaavaa vedon tunnetta eikä ääni- tai ulkoyksikön jäätymisongelmia. Jos kerran hyvät eristeet niin kulutus pysyy aisoissa ja lisänä on vielä tuo varaava takka. Poistoilmalämpöpumput sopii parhaiten tilaviin matalaenergia- tai passiivitaloihin.

Äänestä

unohda lämpöpumput eri muodoissaan, sähköpattereita ja lattialämmityskaapelit

Äänestä

Varaava takka, kaapelit lattiaan ja ilmalämpöpumppu lähinnä viilentämiseen ja takan lämmön kierrätämiseen. Varsinkin jos tulee parvi niin ilman olisi hyvä kiertää. Kaapelit sen takia lattiaan että lämmin lattia tuntuu aina hyvältä kun tulee kylmään mökkiin. Unohda vesikierrot niin on yksi murhe vähemmän jos pääsee vaikka joskus pakkaselle sähkökatkon sattuessa. Sulatuskaapelit vesiputkiin ja vaikka viemäriinkin jos sellaiset tulee. Siis sellaiset jotka toimii termostaatilla.

Eli ihan samat vaihtoehdot kun sinulla. Tuo ilmalämpöpumppu kannattaa laittaa sen viilennyksen takia. Kesällä saunotaan ja on muutenkin kuuma. Voi olla tuskaista nukkua öitä.

Näin minä tekisin ;D

Äänestä

Jos mökin käyttö on vähäistä...
- päälämmitysmenetelmäksi ILP
- varalle 1-2 sähköpatteria
- tunnelman luontiin ja lämpötilan nostoon kamina.

Äänestä

Ei niin pientä mökkiä ole ettei maalämpö kannattaisi.

Äänestä
  • Kannattaa vaan sen kymppitonnin mökkiin ottaa kunnolla lainaa ja porailla muutamalla sadalla tonnilla reikiä ja laitella maalämmöt... hmpf

    Äänestä

  • asdf324sadf kirjoitti:

    Kannattaa vaan sen kymppitonnin mökkiin ottaa kunnolla lainaa ja porailla muutamalla sadalla tonnilla reikiä ja laitella maalämmöt... hmpf

    Kyllä kaukolämpö kannattaa ja varalle vesi-ilma-maalämpöpumppu sähköpatteri.

    Äänestä

"" Kyllä kaukolämpö kannattaa ja varalle vesi-ilma-maalämpöpumppu sähköpatteri. """

Ja vielä lisäksi aurinkokerääjät/panelit ja pellettikamina ja varaava 4 tonnin tiileri. Varmistukseksi Wallas diesel lämpöpuhallin, sekä suurin toho ja 11kg pullo.

Äänestä

Mä laittaisin vielä vastavirtaleivinuunin ja pilpin ottamaan hyödyn uunista. Ihan vaan varmuuden vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jano2 kirjoitti:

Suunnitelmissa kesämökki ympärivuotiseen käyttöön. 56 m2 sauna, pesuhuone tupa, makuutila. Mitä suosittelette lämmitysmuodoksi? Suunnitelmissa suora sähkö lattialämmityskaapelit ilmalämpöpumppu ja takka tulee myös varaava.Kunnon eriste vahvuudet. Talvella lämpötila pudotetaan aina kun ei oleskella n, 14 asteeseen. Kannattaako harkita muuta esim. ilmavesilämpöpumppu, poistoilmalämpöpumppu tuntuvat aika kalliilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu