Mondeo -03 valuttaa bensaa ku käynnistää auton,valuttaa pelkääjä puolen takarenkaan kohdilta, n. 10minsaa auton sammuttamisen jälkeen valutus loppuu. valuttaa tippoja ei litra tolkulla.
onko vinkkejä missä häikkä? mistä alkas tutkimaan?
onko vinkkejä missä häikkä? mistä alkas tutkimaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
alkaa bensa menee tankist koneel,eli tankist tuleva bensa putki rikki tai letku!93-99 mukaan polttoainepumpult tulee letku suodattimel ja nois jatkuu putkena! ja suodatin on sil puolel mist tankataan!eli takapää ylös ekaks oikee trenkas pois!pyyhi kaikki märät kohdat ja ota suojamaski päähä ja pyydä kaverii käynnistää,näin paikannat varmuudella paikan!voi olla pelkästään murtunu tuo letku liitos kohdastaan tai löysäl ,muute kuulostaa et tuo suodattimel tuleva letku tanki pääl on hankannu itsensä rikki,eli kun saat auton ylös voit kädellä nostaa tankia ja huomata onko löysäl!
Ja älä konti siellä auton alla tai edes käynnistä sitä, jos koko keksintö on vain tunkin varassa. Se kun on hengelle hupaa hommoo.
En muuten ajelisi itse moisella bensanvaluttajalla metriäkään. Mitäs meinaat tehdä, kun auton persuus on tulessa?
ai nii tuo unohtu neuvoo,et kunno pukeil tuo perä!kun kysyjä ilmeisemmi ei oo kokenu!
Bensan suodatin vaihtoon. Oikean takapyörän kohalla. Oli sama juttu 2 kk sitten.
Luulen, että kittivika tai vetarit vuotaa...fooordi on tunnettu näistä...
hihihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii