Tuija-aidan leikkaus

jsipaa

Voiko vanhan n. 4-5m korkean tuija-aidan leikata maan tasalle (10-20cm?) vai kuoleeko kokonaan? Jos ok niin mihin vuoden aikaan? Jos tämä ei käy niin voiko sitä lyhentää noin 1m pitkäksi vai onko sekin pahasta? On jo niin villiksi päässyt, että ei auta pelkkä siistiminen enää (liian pitkä muutenkin).

Kiitos vastauksesta!

5

3345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      Tuija ei kestä ollenkaan tuon tyyppistä leikkaamista.
      Se ei kasvata versoja katkaistusta rungosta.

    • angervoinen

      Hah! Tekisi mieli sanoa, että leikkaa vaan , mutta en nyt kuitenkaan viitsi kiusata.
      Tuijia istutetaan nykyään kaikkialle ja useimmiten ihan vääriin paikkoihin.
      Tuijaa olisi pitänyt leikata jo paljon aikaisemmin, ei se tosiaan enää rungollisena onnistu. Sitäpaitsi jos et kestä korkeampaa aitaa on tuija väärä lajivalinta.
      Parasta olisi kaataa tuijat, kaivaa juuretkin pois ja istuttaa tilalle joku pensas, joka jää luonnostaan sopivan korkeaksi. En osaa lajia neuvoa, kun en tiedä paikasta enempää. Leikattavat pensasaidat tuottavat vaan ihan turhaa työtä ja vaikeasti hävitettäviä risuja.

    • jsipaa

      Tosiaankin kyseessä iso omakotitalo, jossa ei enää juurikaan asuta - näinollen aidan hoito on ollut vähäistä.

      Kiitos vastauksista!

    • jsipaa

      Entä voiko sitä lyhentää n. 1m? Pelkkä pituus ei siis haittaa vaan, kun on kasvanut epätasaisesti.

      • poltinkarva

        Meinaatko vain leikkaamisen vuoksi katkaista tuijat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      149
      5498
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      192
      4542
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4480
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      3
      4454
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      54
      4335
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4153
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3949
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      39
      3834
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      74
      3739
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3670
    Aihe