Kaljapullot

Pullollaan

Onko kukaan kerännyt esim keskikalja tai muita kotimaisia kaljapulloja, tyhjänä, korkkimukana. Itselläni reilun kymmenenvuoden ajalta pulloja, huono keräilymuoto sikäli, että vie paljon tilaa. Vanhempia pulloja taitaa löytää vain satunaisesti joskus kirpputoreilta, talojen ullakoilta ja vastaavista paikoista. Kaljapullo kuvastaa kuitenkin hyvin aikaansa ja on mielestäni mielenkiintoinen ajan ilmentäjä ja siksi mukava kerättävä. Ei tarvitse välttämättä itse juoda mitään alkoholia, voihan sitä olla hengessä mukana, toisten ilossa ja selvinpäin. Aika usein vaihtuvat etiketit, ainakin näin vanhemmalla iällä tuo ajankulu nopeutuu. Olisi mukava nähdä jossain niitä vähän vanhempia pulloja etiketteineen, ei löydy kokelmakuvia kovin paljoa netistä, esim 80-90 luvun pulloista. Taitaa olla joskus hyvissä keräilyhinnoissa nämä.

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekitie

      Naapuri näyttää keräävän punaisia koffin tölkkejä takapihalleen.Kasassa arviolta n.150kpl tölkkejä.Laiskuuus huipussaan.Ja aamulla heti n.8.50 hakemaan uusia punaisia tölkkejä kun edelliset loppuneet.No tyylinsä kullakin.

      • Eipä ole vielä

        paljoakaan sitten, ei voi alkoholistiksi haukkua, tosin juopottelu ei varsinaista keräilyä ole, kertyyhän esim. sängyn alle pölyä keräämättäkin.


    • arsa

      Mulla olis muutama Mallasjuoman pullo -60 luvulta. Ne näyttää olevan paljon isompia kun nykyiset. Korkki, tosin vähän ruostunut on ainakin yhdessä.
      Joutasivat jollekin jos joku keräilee. Hinnasta päästään varmasti sovintoon.
      Muutama Kossupullo löytyy kans samalta ajalta. Niissä näyttää olevan se etiketti erilainen kuin nykyisin. Sais samassa kaupassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4579
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      172
      4366
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1720
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1651
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1397
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      5
      1097
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1090
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      979
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      944
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      928
    Aihe