Ihan tietämätön mummeli haluaisi perustietoa tableteista! Kotona on läppäri ja soneran nettitikku, en omista älypuhelinta eikä mitään bluetoothiakaan. Kuinka toimivia ovat WiFiit, ja miten niihin pääsee?Saisi se tabletti kotonakin toimia, toimiiko nettitikulla tai niin että laittaa sen sim-kortin sieltä tablettiin? Eläkkeestä riittäis noin 200e maksavaan. Näinkin tietämättömiä on ;)
Mikä tapletti mummun matkakaveriksi?
ei buranaa
11192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nettitikulla se ei suoraan toimi. Eli paras keino taitaa olla ostaa 3G tabletti jossa on sim-korttipaikka.
Onko tuumakoolla väliä? 7" 8" vai 10.1" tuumaa?
Kahteen sataan ei saa kunnollista 3g tablettia. Hyvästä tarjouksesta 250€ vois löytyä tai ainakin300€.
Siis kymppituumasta mikä käsittääkseni mummolle minimi koko:-)
Mummulla on hyvät lasit, kyllä 7 tuumaa riittää :)
7 tuumasella pärjää jo hyvin vaikka 10 tuumainen on parempi. Isompi on täsäki asiassa paree
Nexus 7:n 3G malli SIM-kortti laitetaan tabletin sisälle pelkässä Wi-Fi mallissa ei ole ei ole SIM-kortti paikkaa vaan pelkästään langaton lähiverkko toimii ite kirjotin tän iPad minillä joka on myös hyvä tabletti itse suosin IOS:ää mutta nexus 7 sopii aloittelijoille Vapunenkin varmaan suosittelee nexusta ;)
Nexus 7 3G malli vaan maksaa yli 3oo euroa.
Aika kalliita tuntuu! Lisää tyhmiä kysymyksiä (nämä kuuluisi varmaan aloittelijoiden palstalle jonka huomasin nyt vasta) Entäs semmonen reititin,, jos ostaa sellaisen niin toimiiko tabletti jossa ei ole sim-kortti paikkaa sillä?
Entäs tabletin käyttö ulkomailla kun kaikkialla lukee nykyisin free WiFi, niin onko se minulle ilmaista sillon...?
Kyllä jos ostaa sellaisen 3G reitittimen.
Ja jos ulkomailla lukee Free wifi niin sen käyttö on ilmaista.
Kiitos oikein paljon, johan rupesi selviämään asiat pikkuhiljaa. Löysin tämmöisen http://www.verkkokauppa.com/fi/product/34429/dnbvf/Lenovo-IdeaTab-A3000-7-16-GB-3G-Android-4-2-tablet-vari-valk#product-description sehän näyttäisi tosi edulliselta ja monipuoliselta?
Ensi ja perustabletiksi ok. Löytyy 3G eli siihen voi laittaa sim-kortin-