Coton de tuléar meille? :)

Cotton

Olisiko cottoni juuri oikea koira perheellemme?

- Pääasiassa lapsi (12-vuotias) hoitaisi koiraa. Vanhemmat kyllä auttaa tarvittavissa asioissa (esim. koulutus, eläinlääkärikäynnit ja turkinhoito)
- Perheeseen kuuluu kaksi lasta (8- ja 12-vuotiaat) ja kaksi aikuista.
- Jaksamme harjata turkkia päivittäin ja kylvettää/trimmata muutamia kertoja vuodessa.
- Kävisimme neljä lenkkiä päivässä (aamulla, päivällä, illemmalla ja illalla)
- Asumme kaksi kerroksisessa paritalossa
- Taloyhtiössämme on paljon pieniä koiria (naaraita)

Siinnä perusasiat.

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei vielä

      Odota pari vuotta, 14 vuotias alkaa jo selvitä koiranhoidosta.
      Ja kylvetys muutamia kertoja vuodessa ei riitä, säätilasta riippuen voi joutua pesemään jopa useita kertoja viikossa. Vähintään 2 viikon välein koko koiran elämän ajan..

      • niih

        Tarkoitin muutama kerta trimmausta vuodessa. Pesua ilman muuta enemmän!
        Ja 12-vuotias on tarpeeksi vanha hoitamaan koiraa, jos vanhemmat avustaa.


    • coton

      jos päädytte ottamaan cotonin, kannattaa ottaa narttu, sillä urokset saattavat olla hankalampia kouluttaa. coton on miellyttämishaluinen rotu noin ylipäänsä, ja ainakin meidän pentua on ollut todella helppo kouluttaa. kaikki on tosin yksilöllistä. turkista sen verran, ettei sitä kannata harjata "kuivana" joka päivä, ja kannattaa satsata laadukkaisiin shampoisiiin ja hoitoaineisiin. muutenkin kannattaa pitää mielessä, että koiran kauppahinta on vain pieni osa hankintakustannuksista.

      myös vanhempien täytyy sitoutua hoitamaan koiraa, helposti käy niin ettei 12-vuotias jaksa alkuinnostuksen loputtua enää hoitaa koiraa ja käytännössä se tulee menemään niin että hankit itsellesi koiran etkä lapselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      355
      11808
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3527
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2710
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2344
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe